Vážení příznivci Janáčkovy filharmonie Ostrava,

30. Září, 2014 – 19:13

posíláme Vám historicky první newsletter neboli zpravodaj s nejžhavějšími novinkami. Jak mnozí víte, 61. sezóna již zdárně začala – na koncertech 18. a 19. září jsme si poprvé ozkoušeli Heiko Mathiase Förstera jako nového šéfdirigenta. Přes léto jsme opravili varhany, v září začal fung

V nadcházejícím měsíci pro Vás připravujeme další výjimečný koncert: 2. října budete mít možnost vyslechnout si Janáčkovu filharmonii se skvělou norskou trumpetistkou Tinou Thing Helseth ve spolupráci se švýcarským dirigentem Christophem-Mathiasem Muellerem. Tímto večerem zahájíme Klasický cyklus.

Klasický cyklus C

Velice často se nás ptáte, podle čeho jsme dali cyklům jejich názvy. Tento klasický se liší od symfonického svou klasicistní stavbou orchestru, která je typická zredukovaným počtem smyčců i dechů. Druhotným atributem je, jak už asi správně tušíte, zařazení zejména skladeb hudebních skladatelů z období klasicismu.

Čtvrteční koncert otevřeme Francouzskou suitou od Francise Poulenca, která je napsaná pouze pro dechové nástroje. Poté se Vám představí světová Tine Thing Helseth hned se dvěma koncerty pro trubku a orchestr Es dur: od Johanna Nepomuka Hummela a Josepha Haydna; před druhým z nich zahrajeme Suitu ve starém stylu Arnolda Schönberga – ta je zase pouze pro smyčce.

O Tine Thing Helseth často hovoříme jako o „Norském andělovi s trubkou“. Nechceme tak poukázat pouze na to, jak na nás působí vzhled této trumpetistky s blonďatými vlasy a zářivým úsměvem, ale rovněž na to, jak pohádkově se nese tón jejího nástroje. Přijďte se přesvědčit a zaposlouchat se spolu s námi do jejích nebeských tónů!

V dalších týdnech nás čekají dirigentské kurzy pod vedením legendárního finského maestra Jormy Panuly, který do Ostravy zavítá již po druhé. Na koncerty se můžete těšit v neděli 12.  a v pátek 17. října. Vstup je zdarma.

ovat náš nový dětský sbor (kam zveme všechny zpěváky juniory) a poprvé jsme se setkali se „studenty“ naší Filharmonie PLUS – hudební akademie třetího věku.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *