Druhy voleb v České republice od A až do Z

Možnost volby je pro člověka asi tou největší svobodou. Zároveň jde o hlavní mechanismus zastupitelské demokracie. Mít právo zvolit toho, kdo nám bude vládnout. Právě druhy voleb budou tématem tohoto článku. Představíme Vám jich hned několik.

  • Volba prezidenta České republiky.
  • Volby do zastupitelstev obcí a krajů.
  • Volby do Parlamentu České republiky.
  • Volby do Evropského parlamentu.

Jaké máme druhy voleb?

Začít můžeme těmi nejhlavnějšími druhy voleb. A to je volba prezidenta České republiky. Tyto volby se řídí zákonem č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky. Dnes už mají občané Česka právo volit si prezidenta přímo. Další jsou volby do zastupitelstev obcí řídící se zákonem č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů. Obdobou jsou volby do zastupitelstev krajů podle zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně vybraných zákonů.

Kapitolou samou o sobě jsou pak volby do Parlamentu České republiky. V tomto případě probíhají volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky. Ani zde nepřijdete o zmínku týkající se příslušného zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky.

Délka volebního období

Zajímat Vás jistě nebudou jenom samotné druhy voleb, ale také to, jak dlouhé je funkční období jednotlivých funkcí. Takovou informaci Vám přinášíme prostřednictvím přehledné tabulky, z níž vyčtete vše podstatné.

FunkceDélka funkčního období
Zastupitelé krajů4 roky
Poslanec4 roky
Senátor6 let
Prezident5 let
Jak dlouhá jsou období jednotlivých funkcí?

V závěru článku je třeba zmínit se o tom, že existují ještě další druhy voleb. A to jsou volby do Evropského parlamentu. Ty se naopak řídí zákonem č. 62/2003 o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů. Zvolení poslanci Evropského parlamentu jsou voleni na období v délce trávní pěti let. Tak, a teď víte, jaké jsou druhy voleb v České republice, v rámci nichž byste svoji účast neměli podceňovat.