Nobelova cena za fyziku má spoustu velikánů
Nobelova cena za fyziku je jednou z významných Nobelových cen, které jsou udělovány každý rok. Jak už prozrazuje název této ceny, jde primárně i ocenění vztahující se k fyzice, vědeckému výzkumu obecně k vynálezům. Teď zrovna nemáme na mysli roboty a podobná témata, ale spíše fyzikální objevy.
- Cena udělována od roku 1901.
- Uděluje ji Královská švédská akademie věd.
- Udělování se nekonalo jen v letech 1916, 1931, 1934, 1940, 1941 a 1942.
Kdo byl prvním držitelem Nobelovy ceny za fyziku?
Ještě, než se vrhneme na významné držitele Nobelových cen, je třeba zmínit toho, kdo ji obdržel jako první. Úplně první Nobelova cena za fyziku byla udělena za objevení záření, které později neslo název svého objevitele. Byl jím Wilheim Conrad Röntgen.
Nobelova cena za fyziku v otázkách a odpovědích
Pojďme se ale vrhnout na další, kdo přispěli v oblasti vědy a fyziky tou největší měrou. Je to například Antoine Henri Becquerel, který byl v roce 1903 oceněn za objev spontánní radioaktivity. Významný je také rozvoj bezdrátové telegrafie, na němž se v roce 1909 podíleli Guglielmo Marconi a Karl Ferdinand Braun.
Možná si říkáte, kdy přišla ona největší sláva Alberta Einsteina za objev zákonitostí fotoelektrického jevu? Psal se rok 1921. Nobelova cena za fyziku během dlouhých let skončila pochopitelně i v rukou ostatních, které Vám nyní představíme v otázkách a odpovědích.
V roce 1932 to byl Werner Heisenberg.
Byl to Sir James Chadwick a psal se rok 1935.
Ten v roce 1971 obdržel toto významné ocenění za rozvoj holografie.
Byli to Willard Sterling Boyle a George Elwood Smith v roce 2009.
Byli to Peter Higgs a Francois Englert v roce 2013.
Publikováno: 21. 03. 2021
Kategorie: Věda