Elektromobilita je jistě hudbou budoucnosti

Moderní technologie přináší v dnešní době spoustu možností. Dokazují to například roboti. My se v tomto článku však zaměříme na jiné oblíbené téma, kterým je elektromobilita. Jak už prozrazuje samotný název, jde o spojení dopravních prostředků a elektrické energie.

  • Často se týká automobilů.
  • Elektrická energie je zdrojem pohonu.
  • Do jisté míry souvisí s hybridními vozidly.

Elektromobilita a její návratnost

Každý asi správně tuší, že cílem elektromobility je především přínos pro životní prostředí. Z elektromotoru neodchází do ovzduší přemíra zplodin, jako z motorů benzínových a naftových. Na druhou stranu je pravda, že náklady na podobné vozy jsou ještě stále vysoké, otázkou tedy zůstává, jaká je návratnost investice? Na to Vám možná odpoví tabulka níže, která zohledňuje historická data z roku 2020. Informace se týkají vozů s nájezdem 400 000 km.

Typ vozuPořizovací náklady včetně provozních
Auto s benzínovým motorem850 000 Kč
Auto s elektromotorem770 000 Kč
Auto na CNG650 000 Kč

Jak můžete vidět, elektromobilita je určitě výhodnější nežli benzín, a hlavně prospěšná pro přírodu. Z hlediska celkových nákladů je lepší snad pouze CNG.

Elektromobily nejsou tím jediným

Elektromobilita je do určité míry širokým pojmem, za nímž se skrývá více dopravních prostředků. Nejsou to pouze automobily. V současnosti už vznikají také koncepty nákladních vozů poháněných elektrickou energií. Výjimkou dokonce nejsou ani prostředky hromadné dopravy, kam spadají tramvaje, trolejbusy, metro, a dokonce i elektrická letadla. V tomto směru jde vývoj nezadržitelně kupředu.

Elektromobilita začíná u hybridů

Nutno podotknout, že elektromobilita do jisté míry začíná u hybridních pohonů. Taková vozidla mají alespoň jeden z pohonů elektrický, ten druhý bývá povětšinou klasický. Takže kupříkladu benzínový motor. A hybridních vozů jezdí po světě více než dost. Tento trend se pozvolna rozšiřuje také u elektromobilů, pro které mimochodem vzniká nové zázemí. Na mysli máme hlavně speciální nabíjecí stanice. Je nepochybné, že elektromobily jsou do značné míry hudbou budoucnosti.