Snížení nákladů v domácnosti. Jak na to?

Snížení nákladů v domácnosti je tématem, které se týká nejednoho z nás. Vzhledem ke stále rostoucím cenám za energie, potraviny a ostatní věci se není čemu divit. Pokud hradíte hypotéky a jiné formy závazků, platí to samozřejmě dvojnásob. Náklady lze pochopitelně snížit v mnoha oblastech.

  • Finance
  • Nákupy
  • Služby
  • Věci v domácnosti

Každé této kategorii a mnohým dalším se budeme věnovat podrobněji. Naučíme Vás, jak snížit náklady v domácnosti o menší, ale i větší částky. Prostřednictvím tohoto článku se zdokonalíte v šetření a budete schopni zlepšit svoji životní úroveň.

Finance – Snížení nákladů v domácnosti

Vaším odrazovým můstkem v honbě za snižováním nákladů se stanou finance. Jednoduše se zaměřte na optimalizaci domácnosti z ekonomické stránky věci. Vsadit můžete třeba na jedno z populárních pravidel, co se týče výdajů. Všechny příjmy si rozdělte prostřednictvím známého systému 50 – 30 – 20.

PředmětInformace
50 %Nezbytné výdaje
30 %Věci osobní potřeby
20 %Spoření a úspory
Oblíbené finanční pravidlo 50 - 30 - 20, které funguje v rámci rodinného rozpočtu.

Ke snížení nákladů v domácnosti vede vytvoření rodinného rozpočtu. Začněte si podrobněji evidovat příjmy a hlavně výdaje. Ve výsledku zjistíte, na jakých věcech můžete ušetřit a kde se skrývají Vaše finanční rezervy.

Mějte finance pod palcem

Pokud jde o snížení nákladů v kombinaci s penězi obecně, pak neopomínejte na žádné detaily. Snažte se své finanční závazky splácet včas, abyste se vyhnuli jakýmkoliv sankčním poplatkům. Refinancujte své půjčky, hypotéky a v podstatě libovolné typy úvěrových závazků.

Náklady můžete snížit také tím, že uzavřete levnější pojištění. To se může týkat domácnosti, automobilů a podobně.

Adam T., finanční poradce.

Rozhodně se nesnažte tvořit si životní styl, který neodpovídá Vašemu příjmu. Jen co se naučíte zacházet s výplatou a výdaji, můžete směřovat i k dalším změnám zajišťujícím snížení nákladů v domácnosti.

Nenechte si vysát peníze z rodinného rozpočtu a naučte se hospodařit.

Nakupujte levně a výhodně

Jednou ze zásadních výdajových položek jakéhokoliv rozpočtu jsou pravidelné nákupy. Ty se mohou v první řadě týkat potravin. To je jedna z významných položek rozpočtu, kde lze ušetřit. V tomto hledu se snažte nakupovat efektivně a pochopitelně v akci.

  • Dejte přednost slevovému zboží
  • Začněte používat nákupní seznam
  • Nakupujte raději méně a více

V případě potravin si zapamatujte jednu celkem praktickou radu. Nechoďte nakupovat hladoví, protože hlad má velké oči. Zároveň vyrážejte na nákupy do obchodů, které svým zákazníkům nabízí slevové kartičky. Další ze způsobů, jak ušetřit.

Snížení nákladů v domácnosti z pohledu energií

Peníze můžete ušetřit také v oblasti, kterou představují energie. K přínosným věcem patří například to, abyste nezakrývali radiátory, potažmo libovolná topná tělesa nejrůznějším prádlem a podobně. Skoncujte s režimem stand-by u některých spotřebičů a přidejte k tomu i ostatní praktické návyky.

PředmětInformace
LedniceNedávejte do ní teplé jídlo
RadiátoryTermohlavice
Teplota praníMax. na 40 °C
OsvětleníÚsporné žárovky
Tipy na snížení nákladů, které se týkají topení, osvětlení a praní.

Zároveň si nepřetápějte interiéry. Snížení nákladů v domácnosti docílíte i tak, že snížíte teplotu v místnosti. Každé snížení o jeden stupeň Celsia může přinést úsporu několika jednotek procent v roční vyúčtování.

Investujte do modernizace obydlí

Pokud Vám to finanční prostředky dovolí, zaměřte se na rekonstrukci některých částí bytu či domu. Například výměna oken a dveří se pozitivně promítne do budoucího snížení nákladů na vytápění objektu. Snažte se zamezit únikům tepla, třeba i prostřednictvím žaluzií a záclon v oknech.

Všímejte si detailů. Vyměňte těsnění u kapajícího kohoutku. Vodovodní baterie osaďte perlátory.

Petr M., instalatér.

Zároveň to nepřehánějte s příliš vysokou teplotou v bojleru. Bohatě si vystačíte s vodou o teplotě 55 až 60 °C. Cokoliv nad tuto teplotu Vám víceméně nepřináší žádný užitek a stojí Vás to pouze peníze.  O běžných návycích v podobě zhasínání asi nemá cenu mluvit. To je třeba považovat za naprostou samozřejmost. Zajímat se můžete i o obnovitelné zdroje energií v podobě fotovoltaických panelů na střeše.

Mladík by rád ušetřil peníze v rámci svého rodinného rozpočtu. Jde to celkem snadno.

Snížení nákladů v domácnosti – Životní styl

Nejlepší je, když snížení nákladů v domácnosti nevnímáte jako povinnost, ale jako určitý životní styl. Začněte myslet třeba více ekologicky. Odrazovým bodem se Vám stane třídění odpadu, nákup recyklovatelných a opakovaně použitelných dětských hraček. A v podobném duchu by šlo jistě pokračovat.

  • Pěstování vlastní zeleniny, ovoce a bylinek
  • Recyklovatelný balící papír
  • Výroba vlastních čistících prostředků

Ano, i takové věci mohou vést ke snížení nákladů v domácnosti. Když zapojíte trochu vlastní kreativity, můžete ze starého nábytku udělat nový. A v podobném duchu budete vylepšovat jednotlivé místnosti. Požadované náklady na modernizaci budou téměř nulové nebo minimální oproti nákupu nových doplňků.

Minimalismus má v dnešní době zelenou

Ve výčtu tipů a triků, jak snížit finanční náklady v domácnosti bychom mohli samozřejmě pokračovat. Co byste řekli na dnes celkem populární minimalismus? Čím méně věcí máte, tím více peněz ušetříte. To samozřejmě platí nejenom o vybavení v interiéru, ale také o oblečení a ostatním příslušenství.

OblastRada
OblečeníNakupujte v secondhandech
Spravování oblečeníNaučte se šít
Bytové doplňkyNekupujte lapače prachu
JídloRozmnožujte zeleninu a ovoce
Staňte se minimalisty a zvládněte některé věci svépomocí.

Abyste se domohli požadovaného snížení nákladů v domácnosti, musíte pochopitelně do celého procesu zapojit celou rodinu, respektive všechny její členy. Teprve poté budou jednotlivé kroky efektivní v maximální možné míře.

Ušetřete na dopravě a dovolených

Dalším segmentem, kde lze snížit náklady je přeprava z jednoho místa na druhé. V tomto směru dejte jednoznačně zelenou veřejné dopravě. Pokud jezdíte autem, rozhodně neřešte nákup toho nového, ale zvažte pořízení ojetého.

Zahraniční dovolenou nahraďte tou tuzemskou, která Vám nabídne také spoustu krásných míst a zážitků. Ve výsledku samozřejmě ušetříte.

Radim S., pracovník cestovní kanceláře.

Mimochodem, v rámci dopravy můžete začít chodit pěšky. Ušetříte peníze, uděláte hodně pro své zdraví a chůze může nahradit Vaše jiné placené sportovní koníčky. Zkrátka spojte dobré s užitečným.

Počítání peněz a obava z toho, že nevyjdete s rodinným rozpočtem.

Další tipy na snížení nákladů v domácnosti

Plánování jídla, refinancování úvěrových závazků a změna životního stylu. To nejsou jediné tipy a rady, jak snížit náklady v domácnosti. Existujte jich samozřejmě velká spousta. Hodně záleží na tom, do jaké míry chcete změnit svůj život, abyste mohli ušetřit a co všechno proto jste ochotni udělat.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pokud Vás zajímá snižování finančních nákladů opravdu detailně, začtěte se do následujících řádků. Přinášíme Vám seznam otázek a odpovědí, z nichž možná vyčtete některé jiné tipy. Popřípadě si rozšíříte obzory v oblasti snižování nákladů.

Přinese mi něco investování, když chci snížit náklady?

Ano. I když to na první pohled vypadá, jako další výdaj, investice jsou přínosem do budoucna. Musíte pochopitelně vsadit na ty správné investice, které ve výsledku nemusí být vysoké. Klidně i pár stokorun měsíčně.

Jak se donutit šetřit peníze?

Jestliže máte ve zvyku utratit vše, co najdete v peněžence nebo na bankovním účtu, pořiďte si prasátko pro odkládání hotovosti. V případě bezhotovostních úspor vsaďte na spořicí účty.

Co mi ušetří peníze v rámci energií?

Kromě vybraných návyků můžete vsadit na to podstatné. A tím je změna dodavatele elektřiny či plynu. Použijte online kalkulačky a nebojte se přejít k němu jinému. Ušetřit můžete tisíce korun ročně.

Jak se dá ušetřit na televizi a telefonu?

V případě televize zapomeňte na placené kanály a využívejte ty bezplatné. Mobilní služby v případě možnosti kombinujte s těmi datovými, například, když jste připojeny na Wi-Fi.

Jakým způsobem ušetřit při nakupování?

Mezi přínosné tipy patří využívání slevových kódů a kupónů. Někdy se vyplatí s nákupem zboží počkat, dokud není v akci.

Snížení nákladů v domácnosti má svůj význam

Pokud si z výše uvedených řádků odnesete alespoň nějaké tipy na snížení nákladů v domácnosti, věřte, že navýšíte Vaše úspory. Každý totiž může v dnešní době ušetřit. Jde jen o to, jak intenzivní Vaše snaha bude. Náklady lze snížit v podstatě v každém segmentu.