Roboti se možná jednou stanou součástí domácností

Vývoj technologií jde nezadržitelně kupředu. O tom není žádných pochyb. Dokazuje to například elektromobilita. Hodně zmiňovaným tématem jsou také roboti.  Jde o technická zařízení, která jsou schopna plnit zadané povely. Od doby, kdy se o robotech zmínil Karel Čapek v dramatu R.U.R. uběhlo hodně let a na dostupné technice je to znát.

  • Roboti disponují řadou senzorů.
  • Dokáží vyhodnocovat provedené úkony.
  • Přináší zpětnou vazbu.

Dělení robotů na základě provedení

Robotika obecně dostává spoustu nových forem a roboti jako takoví jsou využíváni v mnohých odvětvích. Nemusí to být jen stroj podobný člověku, jak si ho asi představuje většina z nás. Více informací najdete v níže prezentovaných otázkách a odpovědích.

Jaký přínos má robot v průmyslovém odvětví?

Dokáže zastat spoustu manuálních úkonů. Zároveň přináší patřičnou automatizaci konkrétního procesu. Jde o univerzálního pomocníka, v jehož prospěch hovoří také prostorová soustředěnost a zpětná vazba.

Podle čeho se dělí roboti?

Nejčastěji je to na základě pohybových možností. Kromě nich je to i autonomie, účel využití a způsob programování.

Jak je to u robotů s mobilitou?

I z tohoto pohledu můžete narazit na dvojí dělení. Robot připevněný na jedno, a to samé místo je označován, jako stacionární robot. Zařízení umožňující přemísťování z místa na místo spadá do kategorie mobilních robotů.

Jaké mohou být pohyblivé části robota?

Záleží na tom, o jaké zařízení jde. Využívány jsou však prvky kloubové, posuvné, otočné a teleskopické.

Jaké dělení je z pohledu autonomie?

Může se jednat o řízený nebo ovládaný stroj. Výjimkou není autonomní stroj, včetně toho inteligentního a regulovaného.

K čemu se využívají roboti?

Robotika je bezpochyby hudbou budoucnosti. Už nyní jsou tato zařízení nedílnou součástí průmyslové výroby, výzkumných prací nebo kybersportu. Mimo jiné se využívají při nakládání s nebezpečnými materiály, k ovládání operací na dálku, ale také v lékařství. Výjimkou není ani doprava. Nechme se překvapit, kam se bude robotika vyvíjet v dalších letech.

Publikováno: 20. 03. 2021

Kategorie: Věda