Následují curriculum vitae naší dumasovské čtveřice. Hezky vedle sebe, pro lepší srovnání „génia loci“ jejich „obchodů“. První se v JAR do hry vložil známý opavský podnikatel Radim Masný, který se jako předseda představenstva pivovaru Ostravar málem dostal do čela pretorijského podniku Viva. V roce 1998 jako předseda představenstva akciové společnosti Draft-OVA a podnikatel vlastnil v Opavě restauraci, extraligový hokejový klub a firmu Bohemex Trade. Též zvedl hladinu veřejného mínění nákupem 33 procent akcií firmy Chemapol Group, na čemž se podílel s vězněným hokejovým podnikatelem Romanem Zubíkem ze Vsetína. Těsně předtím ale stačil prodat dva extraligové hokejové kluby. Napřed v Opavě, následně v Havířově. Mluvil jsem s ním ke konci 90. let přímo z Pretorie, abych zjistil fakta o pivu Ostravar, vařeném v pivovaru VIVO. Asi jako jediný už v té době věděl, že jeho představa, jak se stane majitelem pivovaru Vivo, je pouze trik; ostravsko-pretorijský pivovar Vivo – Ostravar dojel na jeho lži, zbankrotoval a zůstane navždy jen na papíře.

Napřed ale sponzoroval opavskou ODS patnácti tisíci korunami, poté půjčil ČSSD osm miliónů. Do ODS vstoupil v roce 1991, aby ji ale ve stylu svých nečekaných příchodů a odchodů zase brzy opustil. Jak sám řekl, i nadále s ní sympatizuje. Naopak prý nefandí ČSSD. Svým osmimiliónovým sponzorstvím tuto stranu prý jen „podpořil ve špatných časech“. Vlastně šlo údajně o výhodný byznys – při roční půjčce na 14procentní úrok byl brzy jeho účet o více než milión korun bohatší. Masného filozofie byla zřejmá; zvýšit reklamou cenu akcií, firmu pak prodat a jít o dům dál. V březnu 2010 přihlásil svoji kandidaturu do Senátu pod značkou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Opavský rodák vyrostl v dětském domově. Sám je dnes otcem čtyř dětí. Coby námořník procestoval za socialistického Československa celý svět. Dnes podniká v zemědělství. http://olser.cz/wp-content/uploads/zvirata-323.jpg

Nejen v jihoafrické buši se to ale mlaská…

Z Masného význačných kousků stojí za zmínku zejména záhadné ovládnutí společnosti Petrcíle, vlastnící 14,8 procent akcií někdejší Nové hutě, dnešní ArcelorMittal Ostrava. Petrcíle, která akcie koupila od státu za směšných 850 milionů korun, se od Masného dostala k Pavlu Tykačovi a Petru Kellnerovi. Majitel ArcelorMittal Ostrava Lakšmí Mittal ji od Kellnerovy PPF (s Tykačem v pozadí) koupil za 7,2 miliardy. Teď má ale Masný, mimo jiné někdejší spolumajitel a hrobník Chemapolu, starosti kvůli neproplacené směnce na 3,36 milionu korun z roku 2005 a dalším dluhům. Věřitel Jiří Zeman na něj podal u ostravského krajského soudu insolvenční návrh. Funkce „předseda představenstva“ se i jeho přičiněním stává českým tunelářským synonymem.

Potvrdil to i Radovan Krejčíř; narodil se v roce 1968 na Karvinsku, vystudoval v Ostravě VŠB-TU a zbohatl v 90. letech, když jeho firma odkoupila tisíce kuponových knížek, na nichž poté vydělal jmění. Pak podnikal jako místopředseda představenstva a. s. Staviva se sídlem v Ostravě a byl také předsedou představenstva Corado Holding, a. s. Něco “málo” si vydělal i ve funkci předsedy představenstva firmy Corimex, a. s., Praha. Komando policistů URNA jej zatklo v jeho vile za 300 milionů Kč v Černošicích a předalo jej vyšetřovatelům. Jenom mu sundali pouta, aby ho netlačila. Vzápětí se policista Petr Bláha, který je jinak z počítačového centra protikorupční  služby a natáčel prohlídku na kameru, se však zeptal, zda může jít na záchod. A  Krejčíř se nabídl, že mu ho ukáže.

Nikdo nevydal pokyn ke zvláštní ostraze. Bláha odložil kameru a s Krejčířem odešel. Když za Bláhou zaklaply dveře toalety, Krejčíř toho využil, mohl bez ostrahy volně svojí zahradou odejít a utekl. Ozval se až ze Seychel. Kromě auta, vlaku, lodě a letadla použil při útěku i obyčejné kolo. Přejel na něm česko-polskou hranici. Ze Seyche pak prchl do Jihoafrické republiky. Podle policie podnikatel využil chaosu při domovní prohlídce. Krejčíř ale tvrdí, že z vily odešel po dohodě se státním zástupcem Jaroslavem Dolejším… České soudy Krejčíře již v nepřítomnosti pravomocně odsoudily za únos jiného podnikatele na sedm let vězení, jen o půl roku méně dostal za podvod s akciemi společnosti Teplárny Otrokovice.http://olser.cz/wp-content/uploads/28a_00091.jpg

Viktor Kožený je bezesporu nejznámějším českým podnikatelem. Jeho popularita však nepramení z úspěšného podnikání, jako spíše z neslavné pověsti muže, který okradl spoustu Čechů a připravil o peníze též americké investory. Právě proto mu prestižní magazín Fortune dal přezdívku „Pirát z Prahy“. Narodil v Praze 28. června 1963, otec byl fyzik, matka lékařka. Když mu bylo šestnáct, rodina emigrovala do Německa. A o další čtyři roky později se přesunula do Spojených států. Kožený tam vystudoval komerční právo a obchod na Harvard Extension School. Po revoluci se navrátil do Čech. Pracoval ve společnosti Mikrochem, poté jako poradce na ministerstvu financí, kde vycítil příležitost, kterou skýtala privatizace. Založil Harvard Capital & Consulting, kterému svěřily své kuponové knížky 800 tisíc osob a sliboval desetinásobek vložených prostředků.

V roce 1995 proto Kožený opouští Českou republiku a mizí na Bahamy; tento ostrov totiž málokdy vydává stíhané osoby do jiných států. S sebou si odvezl až 200 milionů dolarů. Za večeři se dvěma přáteli v londýnské exkluzivní restauraci Le Gavroche utratil tři čtvrtě milionu korun. Za toho skoro tři sta tisíc za láhev vína, o kterém poté prohlásili, že je příliš mladé a přenechali ho zaměstnancům podniku. Ve Spojených státech plánoval investice do ázerbajdžánské privatizace ropného průmyslu. Spolu s Američany Frederikem Bourkem a Davidem Pinkertonem se pokusil podplatit vysoce postavené ázerbajdžánské úředníky, celá akce však ztroskotala. Kožený tak v současnosti na Bahamách čelí žádosti o vydání nejen z České republiky, ale též ze Spojených států, kde mu hrozí mnohaleté vězení. Bahamský soud již naznačil, že by s vydáním „piráta z Prahy“ do Spojených států nemusel být problém. Rozhodnout ale zatím nepadlo a filuta, co přišel do česka s pár tisícovkami dolarů a byl dávám za příklad podnikatele v kuponové privatizaci, se dál opaluje na bermudském sluníčku.

Premiér Klaus v roce 1997 odpověděl při interpelacích ve Sněmovně poslanci Sládkovi na jeho dotaz, jestli by ještě zopakoval svoji tezi: Víc takových Kožených, mj. odpověděl: „Více takových Kožených je jiná úvaha. Nevím, a nechci nyní analyzovat, jak se vše v této věci otočilo, jakým způsobem byl on dotlačen k odcházení z této země a podobně, ale myslím si, že obrovskou vinu na této změně jeho chování má česká závist, závist lidí vůči komukoliv, kdo o něco usiluje a kdo v něčem získá nějaký úspěch. Takže trivializovat tuto věc já považuji za velmi, velmi nešťastné…“ http://blisty.cz/art/46152.htmlAnton Barnošák jako sládek a obchodní ředitel pivovaru Vivo v Pretorii...   Foto: Břetislav Olšer

Jak Anton Barnošák vařil pivo v Pretorii…

Bakala se narodil 7. února 1961 v Opavě. Ačkoli opavský rodák, vyrůstal v Brně. Týdeník Reflex uvedl, že podle svazku, který na Bakalu po jeho emigraci vedla StB, pochází z rodiny laborantky krajské hygienické stanice a po nepřijetí na gymnázium se vyučil dámským krejčím a rok pracoval v oděvním družstvu VKUS Brno. Poté emigroval do Spojených států, kde se věnoval studiu na prestižních soukromých školách. Nejprve začal na Berkeley Business School, ale nakonec dokončil konkurenční Dartmouth College. Po studiích začínal pracovat pro evropskou pobočku společnosti Credit Suisse First Boston. Tu poté opustil a založil skupinu Patria Finance. Jeho základní kapitál v první polovině devadesátých let činil sto miliónů korun.

Po čtyřech letech Patrii prodal. Vydělal tak stovky miliónů korun. V roce 2004 koupil českou společnost Karbon Invest ovládající mimo jiné Ostravsko-karvinské doly a Českomoravské doly, čímž rovněž získal 45 tisíc bytů v 547 bytových domech, tedy částku 1,7 miliardy Kč, cca 40 tisíc za byt. Byty ale prodal. Nespokojení obyvatelé však opakovaně poukázali na to, že se uhlobaron zavázal pět let nepřevést byty na žádnou třetí osobu a v médiích rovněž slíbil, že je za sníženou cenu nabídne k odkoupení nájemníkům. Namísto toho je ale převedl na vlastní realitní společnost. Chování Bakaly uznal v únoru 2012 soud za gaunerské… Stal se také spoluvlastníkem skupiny NWR (New World Resources), v níž má čtyřicetiprocentní podíl a do které OKD patří. Firma vydala mimo jiné akcie, se kterými se obchoduje na PRAŽSKÉ BURZE. Jeho zisk z OKD činí skoro 40 miliard Kč. V červnu 2010 oznámil, že během předvolební kampaně věnoval 28,5 milionu korun třem politickým stranám; ODS dostala 15 milionů korun, TOP 09  7,5 milionu korun a VV  6 milionů. Kontroverzní dům, co se podobá protiatomovému krytu, si podnikatel bez problémů postavil v centru šumavského národního parku v Modravě nad Klostermannovou chatou.

Kromě OKD získal i řadu rekreačních zařízení vesměs vysoké úrovně, vybudovaných z tehdejších fondů kulturních a sociálních potřeb, které ihned rozprodal. Mezi ně patří PERMON ve Vysokých Tatrách. Jaká by byla hodnota OKD dokazují tržby za uhlí a koks v roce 2008 při těžbě 22 mil tun cca 125 mld. Kč…? Není možné se proto divit, že Bakala je podle časopisu Forbes označen za 595. nejbohatšího člověka planety. Byl rovněž sponzorem ostudné Černého plastiky Entropa v Bruselu. David Černý totiž původně tvrdil, že onu plácaninu vytvořili umělci ze všech 27 členských zemí Unie. Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika kolegy z ČR. To už ale neměl ani haléř z téměř 12 milionů Kč. Stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun a za jeho půlroční pronájem v Bruselu měl dát Černému 1,2 milionu. Dalších 10,3 milionu korun pochází ze sponzorského daru těžařské společnosti NWR. Sfárají horníci do dolu a zůstanou tam, dokud se problém nevyřeší?

V současnosti Bakala vlastní také vydavatelství Economia, které je vydavatelem deníku Hospodářské noviny a týdeníků Respekt, Ekonom, Marketing & Media, měsíčníku Bel Mondo a serveru iHned.cz. Dále vydává množství odborných titulů. V roce 2013 převzala společnost Centrum Holdings, s.r.o., která vlastní například portály Aktualne.cz, Atlas.cz, Žena.cz nebo Centrum.cz. Kromě mnoha úspěšných obchodů Bakala několikrát prodělal. Mezi jeho neúspěšné projekty a investice patří například automobilová firma Gold Cars, která zbankrotovala. Dalším neúspěchem byl rozjezd televizní stanice TV3, která rovněž zkrachovala. Stanice se měla stát konkurencí TV Nova a Prima. „Ve svém vystoupení jsem vyslovil hlubokou naději, že pan Zdeněk Bakala neskončí jako Viktor Kožený, a že ČR rozhodně nechce přispět ke krachu společnosti NWR,“ řekl prezident Miloš Zeman. Důvodů, proč roste hněv zrovna vůči Bakalovi, který má ve vlastnické firmě NWR třetinový podíl a nyní se nechce podílet na řešení problémů těžařů přicházejících po velmi tučných časech. Jeho heslo zní: Po použití odložit…http://olser.cz/wp-content/uploads/36a_00052.jpg

Monika Žídková se svým manželem…

A ještě něco mají společné tito tři mušketýři; nejvýkonnějšího právníka českých zemí – Tomáše Sokola, který je buď zastupuje, nebo ho mají v rezervě. A byl to právě on, kdo poradil obviněné Vlastě Parkanové dobrý fígl; exministryně zveřejnila na svém webu výpovědi svědků, mj. expremiéra Petra Nečase (ODS), někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) či současného ministra obrany, armádního generála Vlastimila Picka. Úmyslně však vynechala jednu z jeho výpovědí. Jasná manipulace. Důvod vazby dle § 67 tr. řádu byl tím naplněn. Zavinila tak nezákonný únik informací, když působila na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné a mařila tím objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání ovlivňováním svědků. Tím ovšem rovněž řekla vše, co věděla, takže už nehrozí, že by dál něco mařila; možná dostane od ÚOOÚ nějakou pokutu, toť vše.

Naši mušketýři jsou prostě mazaní miliardáři, co se chlubí nejen jedničkovými právnickými kancelářemi a svými pozicemi na žebříčku Forbesu, ale také krásnými dívkami. Krejčíř pojal za manželku absolventku ostravské konzervatoře Kateřinu Januszovou, půvabnou a talentovanou houslistku, Bakala se zase zhlédl v bývalé československé miss Michaele Maláčové, s níž nějakou dobu žil a má s ní dva syny a dvě dcery. A konečně Masnému dělala v rámci senátorské kampaně tiskovou mluvčí Miss Europe Monika Žídková.

Kateřina Krejčířová je stejně jako její manžel stíhána jako uprchlá. Podle obžaloby nejméně do roku 2005 přijímala od Krejčíře velké množství finančních prostředků, ačkoli jí muselo být jasné, že pocházejí z trestné činnosti, resp. z daňových úniků. Za více než 20 milionů korun pak podle trestního spisu zakoupila do svého vlastnictví nemovitost v Černošicích, v ulici V Dubině. Dalších zhruba 130 milionů korun měla použít na rekonstrukci, opravy a další provoz vily, jejíž je majitelkou, včetně bazénu se žraloky…

Inu, dnes se možná chlapci z mokré čtvrti scházejí v Johannesburgu, kde se řehtají bezmocné české justiční mafii a spřádají další plány pro rozkvět svých bankovních kont – tři mušketýři z Moravy, d´Artagnan na Bermudách…

Snímky Břetislav Olšer

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy