Kongres rovněž prosazuje a chrání židovské zájmy u vlád, parlamentů, mezinárodních organizací a představitelů ostatních církví. Sídlí v New Yorku a zasedá každé čtyři roky. Také prezident ČR Václav Klaus přijal 31. října 2007 na Pražském hradě prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda S. Laudera. Hovořili spolu kromě jiného také o chystané provokaci extrémistů k výročí tzv. „Křišťálové noci“. Václav Klaus ujistil svého hosta, že využije veškerého svého vlivu k tomu, aby podobné provokace nebyly v České republice ani dnes, ani v budoucnu možné.

Osmého února 2011 byl v deníku koncernu Axel Springer Verlag Die Welt zveřejněn názor Ronalda S. Laudera, jenž se zastává vstupu Izraele do NATO a tato jeho výzva a zároveň výtka na adresu Evropy nepochybně přichází v návaznosti na hluboké politické přeměny, kterými aktuálně prochází arabský svět. Izrael jako „jediná demokracie na Blízkém východě“ potřebuje podporu. EU je však k takovým apelům hluchá; má totiž svoji koncepci EUROMED, která předpokládá, že do roku 2050 bude v Evropě přes 80 milionů muslimů.

(Ronald Lauder, bývalý americký velvyslanec v Rakousku a kandidát na starostu New Yorku, se věnuje realitám a médiím. Je známý i jako sběratel umění. Jeho mladší bratr Leonard vede kosmetické impérium Estée Lauder, jehož je Ronald spolumajitelem. Americký miliardář ovládá společnost CME, pod kterou patří i Nova. Lauder zažaloval v minulosti Česko, že jeho investici v TV Nova neochránilo před lidmi kolem Vladimíra Železného. Ten se proti Lauderově vůli zmocnil kontroly nad TV Nova. CME nakonec na Česku vysoudila přes deset miliard korun. Celá skupině CME, pod kterou patří kromě Novy i Galaxie sport a Nova Cinema, mají tržby kolem 840 milionů amerických dolarů. Zisk před daní z příjmu, úroky a odpisy narostl na cca 320 milionů dolarů, resp. na 5,1 miliardy korun…Nejvyšší soud v Brně odmítl v květnu 2011 dovolání bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného proti dvouletému podmíněnému vězení za krácení daní při dovozu obrazů z Anglie a USA. Železný poškodil stát, když v roce 1998 provedl dvě transakce s cennými obrazy. Při převozu slavných děl od Emila Filly, Andreje Nemese a Alfreda Justitze z Anglie a slavného obrazu Jakobův žebřík od Marca Chagalla ze Spojených států nezaplatil daň…)

Letošní místo konání Kongresu je víc než symbolické. Maďarský ústavní soud totiž napřed zrušil paragraf trestního řádu, který doposud zakazoval veřejné používání nebo rozšiřování symbolů totalitní režimů – hákový kříž, znak SS, šípový kříž (znak maďarských fašistů), srp a kladivo i pěticípou rudou hvězdu. Naštěstí nepřišel úplný čas „svobody“ extremistických skupin a neonacistů. Ústavní soud tento zákon zrušil a byl schválen jeho nový návrh, kterým jsou tyto symboly zakázány, pokud narušují mír a pořádek. Nová legislativa vstoupila v platnost 30. dubna letošního roku.

Židé navíc mohli dostat další satisfakci; maďarský nacistický zločinec László Csatáry, jenž byl 18. července 2012 zadržen v Budapešti, tvrdil, že je nevinný a nechápe, za co byl odsouzen. Nyní již ale není v domácí vazbě, protože ji soud ze zdravotních důvodů neprodloužil. Byla na Csatáryho uvalena poté, co byl zadržen, když se snažil před úřady ukrývat. Slovenský Ústřední svaz židovských náboženských obcí chce, aby byl Csatáry vydán na Slovensko. Předtím by ale slovenský soud musel změnit uložený trest smrti na doživotní trest vězení a vydat na Csatáryho zatykač. Kopii rozsudku nad Csatárym už poskytl ministerstvu spravedlnosti a maďarskému velvyslanectví na Slovensku.

Sedmadevadesátiletý Csatáry za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, jímž prošlo 15 700 Židů. Část zahynula přímo tam, většina ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Předtím Csatáry v roce 1941 údajně sehrál klíčovou roli v deportaci 300 Židů z Košic na Ukrajinu, kde byli zabiti.  Další zadržené osoby v počtu 13 až 14 tisíc nechal odtransportovat do koncentračních táborů s úmyslem způsobit jim smrt plynem. Mezi nimi starce, děti, kojence a nemocné lidi… V březnu 1948 na tohoto podle policejního popisu štíhlého muže s kaštanovými vlasy a modrýma očima vydal zatykač městský soud v Košicích. Lidový soud v tomto východoslovenském městě ho pak v červnu 1948 v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti.

Maďarsko je zemí, v níž žije největší židovská komunita ve střední Evropě, tvoří ji asi sto tisíc lidí. Kongres bude rokovat tři dny, aby tak protestoval proti narůstajícímu antisemitismu a vyjádřil solidaritu s maďarskými Židy. Ředitel WJC Ronald S. Lauder upozorňuje na antisemitismus v maďarském parlamentu, v němž poslanci vládnoucí strany Fidesz otevřeně štvou proti Izraeli, a kde zasedají i poslanci neonacistické strany Jobbik. Také na pravidelných demonstracích se ozývají protižidovská hesla. Dokonce sílí hlasy po sepisování seznamů Židů v maďarské společnosti, zejména v politice a na vysokých školách. Po Budapešti jezdí auta, která mají nápis: „Zsidómentes autó.“ – Auto bez Židů…

Po obsazení země nacisty bylo pod vedením Adolfa Eichmanna v létě1944 ze země vyvezeno téměř půl milionu Židů přímo do Osvětimi, kde na ně čekaly nově vybudované plynové komory a krematoria a odkud se vrátila jen malá část. Eichmann s fanatickou důsledností do posledních dní sháněl vlaky pro transporty přesto, že německá armáda sklízela porážky na všech frontách a doprava vázla. Maďarsko v čele s admirálem Horthym bylo spojencem Německa. Jeho vojáci bojovali po boku Němců také u Stalingradu. Eichmann byl unesen z Argentiny Mossadem a souzen v Jeruzalémě.

A před 51 lety byl 31. května 1962 tento strůjce židovského vyvražďování oběšen. Byla to jediná poprava v historii Státu Izrael. Šalom Nagar, Jemenec, který ji v zastoupení židovského národa provedl, ještě žije ve čtvrti Cholon na předměstí Tel Avivu. Byl vybrán proto, že byl orientální Žid, tedy jeden z těch, který nebyl emočně spjat s holocaustem, v němž nikdo z jeho rodiny nebyl umučen. Pocházel z Jemenu. Také pro Eichmannovo strážení byli vybírání právě tito Židé, aby proces proběhl bez emocí a zbytečného vzruchu. Teprve nedávno Šalom Nagar o své funkci Eichmannova kata promluvil. Tak, jak to slíbil Mossadu…

Stará láska zřejmě nerezaví, ani když jde o italský vynález zvaný fašismus-organizace Fasci italiani di combattimento. Stále častěji nás o jeho oblibě přesvědčují hlavně balkánské země a jejich představitelé. Jako gangréna a rakovinná metastáze se po Evropě rozlézají hrůzné myšleny nacismus Hitlera a fašismus Mussoliniho. Také v Česku jsou neonacisté málem víc chráněni než jejich odpůrci. Od roku 1992 zakázali v Německu přes dvě desítky ultrapravicových organizací.

Nedávno se rozohnil rumunský prezident Traian Basescu, když prohlásil, že už v roce 1941 by neváhal poslat své vojáky do války proti Rusku po boku Hitlerova wehrmachtu. Pravděpodobně by udělal totéž, co tehdejší vedení Rumunska. Napsal to Die Welt podle jeho rozhovoru pro regionální televizi. V něm ocenil nacistické Německo jako „spojence“. Z tehdejšího fašistického diktátora Iona Antonesca udělal hrdinu, zatímco krále Michala I. označil za zrádce a spoluviníka holocaustu. Nacismus žije…

Není to omyl v datech. To se neudálo před 70 roky, ale dnes. Pořád jsou ještě také v EU politici, co se jim zamlouvá Hitlerův způsob likvidace nejen Židů. Za holocaust byl však odpovědný Antonescu, zatímco král Michal I. během 2. světové války udržoval naopak kontakt se západními mocnostmi a v roce 1944 vystoupil z koalice s nacistickým Německem. Tragická je ale skutečnost, že Basescuova slova záměrně zazněla v den, kdy si Rusko připomnělo 70. výročí přepadení nacisty, kdy čelilo nejstrašnější válce ve svých v dějinách. Ta stála zemi skoro 30 milionů padlých.

A byl diplomatický problém. Moskva nezaváhala a v Bukurešti proti výroku ihned protestovala. „Je zřejmé, že tak nestydaté prohlášení ospravedlňující fašistickou agresi a urážející památku miliónů obětí nacismu je naprosto nepřijatelné. Nic ho nemůže omluvit,“ zdůraznilo ruské ministerstvo zahraničí a vyzvalo Evropu, aby Basescuovy výroky odsoudila. Evropa však mlčela…

Přes šest milionů Židů bylo umučeno během holocaustu, více než milion vězňů skončilo v plynových komorách vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau (Osvětim – Březinka). Německý Centrální úřad pro objasňování nacistických zločinů nyní, po téměř sedmi desítkách let pátrání, zahájil vyšetřování padesátky tehdejších “bachařů”, kteří tvořili též “uklízecí komanda” v krematoriích…

Inu, Boží mlýny melou pomalu, ale pro všechny stejně jistě…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135