Po vystoupeních na BBC Proms a Lincol Center Festivalu zavítá Tomáš Klement konečně také do Ostravy

21. Leden, 2013 – 22:23

Klavírista Tomáš Klement bezesporu patří k největším nadějím mladé české klavírní generace. Proto nás velmi těší, že poté, co se v loňském roce objevil na tak významných festivalech jako jsou BBB Proms a Lincoln Center Festival, vystoupí opět v Ostravě.

Na koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou italského dirigenta Piera Carla Orizia ve dnech 10. a 11. ledna 2013 ve společenském sále Domu kultury města Ostravy v jeho podání zazní Beethovenův Klavírní koncert č. 5 zvaný „Císařský“.

Když před dvěma lety vystoupil s Janáčkovou filharmonií na koncertu Jeunesses musicales, bylo jasné, že jeho výkon převyšuje obvyklou úroveň sólistů tohoto cyklu. Svým vyzrálým, přesvědčivým a barevným projevem si získal nejen ostravské posluchače, ale od té doby také odbornou i laickou veřejnost na celém světě. 

Neméně atraktivní je i další program večera. Kromě Verdiho předehry k opeře Nabucco zazní totiž Musorgského oblíbené Obrázky z výstavy (Kartinki). Cyklus původně klavírních skladeb inspirovaných obrazy z posmrtné výstavy Musorgského přítele Hartmanna pro velký orchestr mistrovsky zinstrumentoval Maurice Ravel. V povědomí hudbymilovných lidí žije dílo v obou verzích a je příležitostí k prokázání interpretačního umu těch nejlepších klavíristů i orchestrů. Koncerty začínají v 19 hodin. Vstupenky lze zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu, nebo rezervovat na webových stránkách www.jfo.cz v rubrice Vstupenky.

 

***

Velký symfonický cyklus

společenský sál DKMO

24. a 25. 01. 13 v 19 hodin 

 

program:

G.  Verdi: Nabucco, předehra k opeře                                                                             

L. van Beethoven: Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur 

M. P. Musorgskij: Obrázky z výstavy

 

účinkují:

Tomáš Klement – klavír 

Janáčkova filharmonie Ostrava

Pier Carlo Orizio – dirigent 

 

Tomáš Klement se začal hře na klavír věnovat ve čtyřech letech a dnes patří k největším nadějím mladé české klavírní generace. Vystoupil v předních světových síních, mimo jiné Royal Albert Hall a Wigmore Hall (Londýn), Konserthuset 

(Stockholm), Avery Fisher Hall (New York), a jeho nahrávky byly vysílány televizí a Českým Rozhlasem 3 Vltava. Posluchači, kterým se představil v mnoha evropských zemích a Spojených státech, na něm ocenují zejména jeho hluboce přesvědčivý projev a širokou paletu barev. Jako sólista je často zván ke koncertování na festivalech v České Republice a Velké Británii, kde mimo jiné v roce 2009 provedl britskou premiéru Partity pro klavír a smyčcový orchestr Vítězslavy Kaprálové. Je držitelem ocenění z řady domácích a mezinárodních soutěží – Mezinárodní Hudební Festival v Oxfordu (Velká Británie), Lagny-sur-Marne (Francie), Soutěž konzervatoří ČR, Beethovenův Hradec, Smetanovská klavírní soutež, Stipendijní soutěž Yamaha, Pro Bohemia (ČR) a v roce 2012 byl semi-filnalistou soutěže Young Classical Artist Trust (Velká Británie). 

Úspěšně se věnuje také komorní hře a klavírní spolupráci. Vystupoval například s Nadine Livingston, sopranistkou Královské Opery Covent Garden a Ramonen Rickerem, jazzovým saxofonistou a skladatelem. Hrál také ve spojeném orchestru Královské hudební akademie a Juilliard School, který pod taktovkou skladatele Johna Adamse vystoupil v roce 2012 na

festivalech BBC Proms a Lincol Center Festival. 

 

 

 

Na Královské hudební akademii v Londýně, kde studuje od roku 2007, je držitelem stipendia Strndale Bennett a pracuje pod vedením Iana Fountaina. Jeho předešlými profesory byli Xenie Hranická (Janáčkova konzervatoř v Ostravě) a Jaroslava Holková (ZUŠ V. Petrželky).

 

Brescijský rodák Pier Carlo Orizio získal diplom v klavírním oboru pod vedením Sergia Marengoniho a potom vystudoval dirigování u Donata Renzettiho. Zároveň navštěvoval kurzy vedené E. Tchakarovem (Benátky 1988) a Leonardem Bernsteinem (Řím 1989). V roce 1998 debutoval na Mezinárodním klavírním festivalu Arturo Benedetti Michelangeli v Brescii  a Bergamu a jako dirigent začínal u komorního orchestru v Padově.

V dirigentské kariéře stál již v čele mnoha významných orchestrů v Praze, Lublani, Záhřebu, Krakově, Bolzanu, Tridentu, Palermu, Bukurešti, Cannes, ve spolupráci s řadou světově proslulých sólistů. Pro RAI natočil program francouzské hudby a řadu CD pro společnost Decca a Amadeus. Je uměleckým ředitelem a dirigentem Mezinárodního klavírního festivalu Arturo Benedetti Michelangeli v Itálii.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *