Nemůže Šaron ještě zemřít, protože Mesiáš není připraven…?

3. Prosinec, 2011 – 19:12
Poslední volbhy Ariela Šarona...  Foto: Břetislav Olšer

Poslední volby Ariela Šarona... Foto: Břetislav Olšer

Nejnovější zvěst; několik měsíců předtím, než nejuznávanější izraelský rabin Jicchac Kaduri zemřel ve věku 108 let, překvapil své stoupence, když jim řekl, že se setkal s Mesiášem. Kaduri vyslovil poselství na Jom Kippur, Den smíření, v němž učil, jak Mesiáše rozpoznat, také se zmínil, že se v Izraeli zjeví po smrti Ariela Šarona.

Tento bývalý premiér je stále v kómatu po mozkové mrtvici, kterou utrpěl před 16 měsíci. Další rabíni předpovídají totéž – včetně rabína Chaima Kohena, kabalisty Nira Ben Arciho a manželky rabína Chaima Kneiveskzyho. „Pro mnoho dobrých lidí ve společnosti je obtížné porozumět osobě Mesiáše. Pro mnohé v národě je těžké přijmout vůdcovství a řád Mesiáše z masa a krve. Jako vůdce nebude zastávat žádný úřad, ale bude mezi lidmi a bude ke komunikaci využívat média. Jeho vláda bude čistá a bez nějakého osobní nebo politické touhy. Během jeho panování bude vládnout pouze spravedlnost a pravda.“

Vzpomínka na Ariela Šarona mě mrazí. Je to přesně osm roků; bylo před mimořádnými volbami, které měly být zřejmě těmi nejméně zajímavými v historii Izraele, zato nejvíc hlídanými. “Kdy a kde bude pan Šaron volit?” zeptal jsem se ve volebním středisku Likudu na telefonním čísle O3-6210605, na němž bylo možné se v šesti jazycích dozvědět klíčové informace o volebním scénáři premiéra židovského státu. “Jeho obvod je tentokrát v Jeruzalémě, volební místnost se nachází v jedné z tříd gymnázia Marcuse Ziva. Volit bude přesně v osm ráno. Vybraní novináři tam musejí být už v šest hodin, aby stačili absolvovat bezpečnostní prohlídku,” uslyšel jsem lakonické sdělení.

Musel jsem z jeruzalémského hotelu vyrazit před šestou, abych si definitivně zajistil možnost vyfotografovat premiéra. Po půlhodině přešlapování jsem šel k prohlídce a musel rozložit své fotoaparáty do posledního šroubku. Agentka Šabaku dvakrát cvakla spouští naprázdno, aby se přesvědčila, že se přes uzávěrku nedá vystřelit a spoušť není nárazníkem beretty. Teprve pak mě osobně šéfka bezpečnostní služby odvedla do volební místnosti, kde mi ukázala na čtyřicet decimetrů čtverečních parket mého dočasného životního prostoru a určila tak moje neměnné místo za hlídanou novinářskou zástěnou, kde již měly prestižní decimetry obsazeny hvězdy ze CNN, BBC a Reuters. Pochopil jsem, že dostat se k premiérovi Izraele je vlastně snadné, stačilo jen splnit tři podmínky: Nesměl jsem mít v objektivu hlaveň beretty, kolem pasu nálož dynamitu a musel jsem mít dobré známé, kteří měli ještě důvěrnější známosti, které si musely myslet, že jsem ten jediný, kdo stvoří na Blízkém východu konečně mír.

Ariel Šaron přišel jako každá správná celebrita až deset minut po osmé a vzápětí bylo v nevelké třídě s vystěhovanými lavicemi přetěsno, protože členové premiérovy ochranky svým počtem málem předčili i množství přítomných žurnalistů. Následovalo Šaronovo podání ruky se členy volební komise, obligátní odchod za plentu, kde se zřejmě složitě rozmýšlel, má-li dát hlas sám sobě, nebo někomu jinému.

Prohlížel jsem si zvědavě státníka s nejvyšší nadváhou mezi všemi premiéry světa. Napadlo mě, nad čím asi právě přemítá, jestli vůbec novináře vnímá, a když ano, co si o nich myslí a jestli se bojí, když mu chce ustřelit hlavu každý druhý muslim od Djakarty až po Dallas, nebo zdali se dá na strachu o vlastní život zvyknout. Možná, že ho funkce předsedy vlády a neomezená moc už vůbec nebavily a že by to vše klidně vyměnil za rybaření v Eilatu; jen sám se svojí druhou manželkou a bez věčných studentů asijských bojových umění za zadkem. Nebo by se odstěhoval na řecký ostrůvek. Bylo veřejným tajemstvím, že ho chce koupit a postavit na něm kasíno. Nakonec odvolil a nemocně se s přivřeným levým okem, s metr sedmašedesáti centimetry výšky a se sto padesáti kilogramy živé váhy a s ještě větší hmotností své nedozírné, leč vrtkavé moci, odbatolil.

Kolik vody v Jordánu by asi vytlačil ten premiérský metrák a půl člověka, jenž se v ničem jiném zásadním od ostatních nelišil. Přesto byl mnohem těžší, než stejná hmotnost běžného smrtelníka, kterého navíc netížila zodpovědnost za válku a mír, za životy a smrt, a jehož slova neměla ani setinu hmotnosti slov izraelského premiéra. Inu, váha osobnosti je nad váhu všech tukových vrstev… Měl sice stejný metabolismus, stejné vyměšování a jako každému savci mu chyběly žábry, přesto byl jiný. Metrák a půl hmotnosti, k níž se poutala pozornost celého světa, kvůli níž se vedl protiteroristický boj, způsobila na Chrámové hoře takový chaos, že všemožné bezpečnostní rady a parlamenty planety znovu posilovaly obrany vlastních států i svých zájmových teritorií ve zcela cizích zemích.

S fascinací jsem pozoroval toho obyčejně neobyčejného člověka z masa a kostí, s pochroumanými nervy a klouby, a snažil se sám sobě vysvětlit, kde se v tom dýchavičném organismu v temněmodrém obleku vzala moc ovládnout pevný bod nedotknutelného Jeruzaléma a pískat tak, aby se podle něho točila celá zeměkoule. Možná kdyby někdo prozkoumal jeho geny, nebo šedou mozkovou kůru, lidstvo by se konečně dozvědělo, jak se rodí diktátor jen s velmi těžce omezitelnou mocí. Třeba svůj mozek daruje vědě.

A pak se děly věci; Ariel Šaron, spoluzakladatel pravicové strany Likud a donedávna její šéf, se rozhodl k šokujícímu kroku. Když se jeho spolustraníci postavili proti vyklízení židovských osad v Gaze a na Západním břehu Jordánu, vystoupil z Likudu a založil stranu Kadima – Vpřed. Její preference se okamžitě dostaly do čela souboje třiceti politických stran Izraele před nadcházejícími mimořádným volbami. Jeho mozková mrtvice ale vše zkomplikovala. Možná je dobře, že o tom neví, že jeho snaha stáhnout vojáky a osadníky z Libanonu, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy stejně nevedla k tolik očekávanému míru. Že jeho Vpřed už učinil první kroky vzad…

“Proklínám tě, Šarone!” křičel na něho zoufale jeden z osadníků ze Samaří, když ho izraelští vojáci násilím v poutech odváděli z jeho vyklízené osady. “Za tuto zradu tě Bůh ztrestá…!”

Ariela Šarona postihla mrtvice zhruba půl roku poté, kdy prosadil likvidaci židovských obcí v Gaze a severním Samaří a před tím, než stačil prosadit likvidaci dalších obcí v Judeji a Samaří. Dne 4. ledna 2006 upadl do kómatu. O šest měsíců později byl převezen do nemocnice Šeba, kde je s přestávkami dosud. Pokud by byla pravdivá zpráva, že nelze detekovat jeho mozkové funkce, znamenalo by to, že je mrtev, neboť moderní medicína odvozuje smrt člověka od ukončení funkcí mozku. Mluvčí Lékařského centra Šeba uvedl, že ve stavu Ariela Šarona nedošlo k žádným změnám a je stále v bezvědomí a dýchá s pomocí respirátoru.

Jeho rodina má však jiný názor. Možná s ohledem na již citovaného rabína Jicchaka Kaduriho, že po smrti Šarona přijde Mesiáš. Navíc se prý Šaron i po šestiletech v komatu sám pohnul. Kaduri byl velmi ctěn nejen pro svůj věk 108 let. Byl charismatický a moudrý a hlavní rabíni k němu vzhlíželi jako k cadikovi – spravedlivému muži či svatému. Dával rady a požehnání každému, kdo jej o ně požádal. Tisíce jej navštívili s žádostí o přímluvu nebo uzdravení. Jeho následovníci hovoří o mnoha zázracích a jeho žáci říkají, že předpověděl mnoho pohrom. Když zemřel, k jeho pohřebnímu procesí se v ulicích Jeruzaléma připojilo více než 200.000 lidí, aby mu vzdali čest na cestě k jeho poslednímu odpočinku. „Až Mesiáš přijde, zachrání Jeruzalém před cizími náboženstvími, které chtějí vládnout tomuto městu,“ řekl jednou Kaduri. Neuspějí, protože budou bojovat navzájem mezi sebou.

Od lůžka neodcházejí synové Gilad a Omri, kteří se také snaží stimulovat otcovo probouzení. Využívají hudby. Nechávají znít skladby Wolfganga Amadea Mozarta, nejoblíbenějšího skladatele Šarona. I včera byl jeho stav označen za kritický, i když stabilizovaný. Mírně se ale prý zlepšil. Mluvčí nemocnice Ron Krumer odmítl potvrdit zprávu listu Haarec, že rozsáhlému krvácení do mozku, kvůli němuž byl premiér třikrát operován, se dalo předejít včasnou diagnózou.

Někdejší premiér Izraele Ariel Šaron údajně začal reagovat na podněty a také přibírá na váze, přestože je živen nitrožilně. O zlepšení expremiérova zdravotního stavu informoval jeho syn Gilad Šaron. Podle odborníka, který je údajně obeznámen s případem, lékaři až po záchvatu mrtvice zjistili, že Šaron trpí mozkovou amyloidovou angiopatií. Jde o degenerativní cévní mozkové onemocnění způsobované ukládáním patologického proteinu amyloidu v cévách zásobujících mozek. Kdyby lékaři předem věděli o Šaronově postižení angiopatií, nikdy by prý nezačali podávat léky proti srážlivosti krve, jak učinili po první, slabé mrtvici, již premiér utrpěl 18. prosince. Zdroj Haarecu řekl, že tyto léky zvyšují riziko dalšího záchvatu mrtvice a krvácení do mozku.

Jak listu řekl jiný lékař, otázkou je, zda se Šaronovo mozkové onemocnění nebo jeho příznaky daly zjistit už z mozkových snímků pořízených po první mrtvici. Pokud se zjistí, že to bylo možné, půjde, zdá se, o velký nezdar nemocnice Hadassa, řekl zdroj. Ale zároveň přiznal, že uvedené patologické změny v premiérově mozku byly obtížně zjistitelné. Po Šaronově druhém záchvatu mrtvice vyšlo najevo, že trpí degenerativním onemocněním mozku. Třiaosmdesátiletý Šaron je nyní hospitalizován v nemocnici Šeba v Tel Hašomeru. Jeho rodina ovšem doufá, že se brzy vrátí domů.

Inu, už loni byl bývalý premiér převezen na rodinnou farmu v Negevské poušti, krátce nato se ale musel vrátit do nemocniční péče… Mesiáš je fajny synek, ale mozková mrtvice je mozková mrtvice. Smrt mozku je smrt člověka…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 2 reakce na “Nemůže Šaron ještě zemřít, protože Mesiáš není připraven…?”

  2. No a nějaký Váš názor či nějakou pointu dáte? Prozradíte mě průměrnému, co tím chtěl básník říci?
    A asi neumím číst, měl tu mrtvici před šesti lety či 16 měsíci?

    od Tom v Pro 4, 2011

  3. Samozřejmě, že platí šest let. Přál bych vám vždycky při psaní tolik ostrovtipu…

    od olser v Pro 5, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *