Tři Pyrrhova vítězství – poraženi jsou Kaddáfí, Rusko i Čína…?

28. Srpen, 2011 – 9:36
Vše v duchu svobody a demokracie pro libyjský lid...   Foto: Břetislav Olšer

Vše v duchu svobody a demokracie pro libyjský lid... Foto: Břetislav Olšer

Dvě mouchy jednou ranou, tvrdí přísloví. V promyšleném byznysu s posvěcením OSN, zvaném “bezletová zóna v Libyi“, však byly zabity jednou ranou hned tři mouchy. Ropná studená válka začala; NATO přineslo libyjskému lidu svobodu a demokracii. Teď se jen podělit o kořist. Holport vykrádačů pyramid si mne ruce. Supové se už slétají.

Vedle největších producentů z předválečné doby, italského Eni, francouzského Totalu a španělského Repsolu se do popředí tlačí i britský BP či rakouský OMV a Marathon. Průzkum libyjského pobřeží začala před časem čínská státní firma CNPC, ovšem zda bude opět připuštěna k „lizu“, o tom rozhodne až vydírání, jestli bude schopná a hlavně ochotná udělat patřičně vstřícný krok vůči USA a jeho státním dluhopisům.

Ovšem pojem Pyrrhovo vítězství není pouze laciná floskule. Čína jako největší věřitel USA má v rukách velké trumfy – dvoumilionové státní dluhopisy Spojených států a dobrý skutek závdavkem; drží totiž dolar nad vodou tím, že má jeho zásoby největší na světě. Dva biliony nejsou zase k zahození, hlavně když si uvědomíme čtyřprocentní inflaci po uměle vytištěné miliardě USD Centrální bankou FED, a fakt, že ministryně zahraničí Obamovy administrativy byla na své první zahraniční misi právě v Číně, aby ji přemluvila k udržení USD. On totiž Írán jako odplatu za výpady USA proti Ahmadínežádovi změnila své dolarové platidlo za euro.

Ruské podniky Gazprom, Gazprom Nefť a Tatněfť investovaly do těžby ropy a plynu v Libyi stovky milionů dolarů. Stejně jsou ohroženy i miliardové čínské investice. Asi 75 firem z Číny se v Libyi podílelo na 50 projektech. Do protestů libyjských rebelů je zapojena rovněž CIA, aby tam vzpouru vedla. Znamená to snad vyhnání Číny ze Středomoří? Čína pohlíží na Afriku jako na budoucí zdroj energie. Dojde k nejhošímu pro USA jako odveta věřitelů? Co kdyby si totiž Čína a další věřitelé USA chtěly své směnky vůči USA zrealizovat? Tak by si Čína vzala Kalifornii, díky čemuž by se San Francisco proměnilo v „Nový Peking“.

Japonci by získali Oregon, Montanu a Havajské ostrovy, Nizozemci by se vrátili do státu New York, jehož Manhattan kdysi koupili jako Nieuw Amsterdam od indiánů za 60 florinů. dnes přibližně 24 USD, tedy asi za láhev skotské whisky, a Německo by sáhli po Pensylvánii a Minnesotě. Louisianu by si zpátky vzali Francouzi. Kanada, jejíž bankovní systém vypadá solidně díky tomu, že je, jak Američané říkají, „nudný a fádní“, by si mohla vybrat Floridu. Kanaďané by totiž za slunce dali snad cokoli. Mexiko bude chtít pro sebe Texas, Arizonu a Nové Mexiko, Rusko samozřejmě obsadí Aljašku a stát Washington…

Ale dost legrace. Vývoz libyjské ropy může být obnoven do tří měsíců a do roka se může vrátit na původní úroveň, řekl stanici CNN Alí Tahrúní, který má v povstalecké vládě na starost těžbu ropy. Počáteční odhad říká, že se může začít těžit 500 až 600 tisíc barelů denně, do roka pak by to mělo být předzónových asi 1,6 miliónu. Je jasné, že nálety NATO se soustředily především na obydlená území a civilisty. Ropná pole byla pro nálety tabu, v daleké poušti nebyly ani vhodné lidské cíle. Proto jsou těžařská místa z více než devadesáti procent netknutá…

Ropná pole budou nyní proměřována podle toho, jak kdo se zájemců stál na straně rabující a plenící chátry a kdo cítil, že je ničena nejbohatší a nejlépe spravovaná země Afriky. A právě k těm morálním státům patřily Rusko, Indie a právě Čína. Licituje se ještě s Německem, které se náletů v Libyi nezúčastnilo. A co Česko, které ještě jako Československo, prodalo přes 700 kilo semtexu velvyslanectví USA v Praze, a další trhaviny šly z pardubického Semtína do Vietnamu…?

Inu, nechtěl jsi jít, Vašku, s pány na led, ničit a rabovat, máš utrum. Příště si rozmyslíš vést řeči o nějaké morálce, která přece do útočných válek vůbec nepatří. Jak říká klasik: Každá válka má své nespravedlivé oběti. Dějiny píší vítězové…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:
  1. 21 reakce na “Tři Pyrrhova vítězství – poraženi jsou Kaddáfí, Rusko i Čína…?”

  2. Zdravím, jedenz nejrozumnějších článků na dané téma, moc pěkné.

    od Klusáček Karol v Zář 5, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *