Svatba jako řemen, aneb Ať žije virtuální monarchie…?

30. Duben, 2011 – 8:02
Vcházíme do Buckinghamského paláce... Foto: Břetislav Olšer

Vcházíme do Buckinghamského paláce... Foto: Břetislav Olšer

Tak jsem si přečetl, že královskou svatbu a první novomanželský polibek v provedení prince Williama (28), co se po osmiletém vztahu oženil s neurozenou Kate Middletonovou (29), viděly přes dvě miliardy lidí. Tolik se jich nedívá ani na přímý přenos papežova požehnání z Vatikánu „Urbi et Orbi“. Ale nechat si ujít na živo kabriolet Aston Martin DB6 Mark 2 a osmipatrový dort, to jistě uznáte, nešlo.

Zvláště, když byl potažen bílou polevou a zdobila jej anglická růže, welšský narcis, skotský bodlák a irský jetel. Britský multikulturalismus… Co tak výjimečného způsobili privilegovaní mazánci – vévoda a vévodkyně z Cambridge, čím přispěli k hrubému národnímu důchodu Velké Británie? Čím se liší tyhle dvě celebrity od těch ostatních? Proč nemohou mít svatební obřad za statisíce liber i jiné novomanželské páry? Něco nám o tomto zbytečném královském páru napoví financování rodiny a velkého příbuzenstva královny Alžběty II. Návod, jak nehnout ani prstem a být za vodou. Za pěkně velkou vodou… To vše díky tomu, že se britští daňoví poplatníci umí ohánět.

Ještě včera jsem měl dojem, že není větší Ovčákov než je Česko. Po dnešní svatbě dvou figur virtuální královské rodiny, té do nebe volající snobárny, jsem změnil názor. S Brity mám své zkušenosti, jsou konzervativnější, než se o nich tvrdí. Říkal mi Karel Kyncl, londýnský zpravodaj BBC. My máme Nečasovu trojkoalici, která nic nedělá, na britských ostrovech zase sedí Alžběta II., která sice také nic nedělá, ale alespoň nemá z ostudy kabát. A její poddaní asi mají rádi kuriozity s romantickou pompou…

Dvě třetiny obyvatel Velké Británie věří, že jejich země je bohatá díky královské rodině. Ukázal to nejnovější svatební průzkum. Zdá se to neuvěřitelné, ale je to fakt, že inkriminovaná svatba upevnila v očích veřejnosti pozici královské rodiny. Dojemná sentimentalita. V průzkumu společnosti ICM pro britský deník The Guardian, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů z celé Británie, 63 procent dotázaných uvedlo, že Velká Británie by na tom nebýt monarchie byla mnohem hůře. Je to možné, ovšem mně nepřipadá, že by na tom byla zase moc dobře, jelikož pomatená, královnou nařízená cenzura a protekcionistické zneužívání zákonů nikdy k ničemu kloudnému nevedlo a nepovede…

Clarence House, který dělá „piár“ princi Williamovi, a jenž vypracoval smlouvu o vysílání svatby, uzavřenou s BBC, vydal prohlášení, podle něhož je „standardní praxí pro takovéto náboženské ceremonie, aby obsahovaly klauzuli, které omezují jejich používání v dramatu v komediích, v satirických či obdobných zábavných pořadech“. Takže svatba byla náboženská ceremonie. Inu, anglikánská církev. Nezdá se to ani Organizaci na podporu svobody projevu, která pochybuje, že by měla mít královská rodina právo uvalovat na televize mimořádná omezení, zvláště vzhledem k tomu, že většinu nákladů svatby platí daňoví poplatníci. Asi jim v Londýně schází česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Jak tedy funguje v britském království moc? Exekutiva se skládá z pěti hlavních složek, kterými jsou panovník, ministerský předseda, kabinet, vláda a státní správa. Panovník je oficiální hlava státu. V současnosti je postavení panovníka vesměs nepolitické a tyto pravomoci využívá pouze výjimečně. Nejdůležitější reálnou pravomocí je jmenovat premiéra, ovšem i to má svá omezení. Stačí se jen dobře a ve správný čas narodit v královské rodině a následnictví je zajištěno. Jako v KLDR, Libyi, Monacu, Lichtenštejnsku a v dalších monarchiích. Vše je zkrátka o financích.

Královští úředníci chtějí totiž zvýšit nynější roční výdaje na královskou domácnost ze 7,9 milionu liber o šest milionů (asi o 180 milionů Kč). Pokud by se příjmy od parlamentu nezvýšily, rezervy dojdou v roce 2012, kdy bude Alžběta II. slavit 60 let od nástupu na trůn. Podle jejích dvořanů by to vedlo k výrazným omezením v královské domácnosti. Alžběta II. (84) požádala poprvé za dvacet let o zvýšení platu, aby mohla splatit dluh 182 milionů korun v královské pokladnici, jinak se prý Alžběta II. nebude moci plně věnovat vladařským povinnostem. Částku chce použít také na spravování královské domácnosti, financování banketů, vybavení paláce, služebné a lokaje. Už dokonce zrušila tradiční předvánoční večírek pro personál – zúčastnit se ho mělo 1200 osob a přišel by zhruba na 50 tisíc liber, bratru 1,4 milionů korun. A takový banket je akce number one.

Takže, je to jasné. Nula od nuly pojde. Formalita, nabubřelá tradice. Anachronismus. Po čtyři století byl majetek státu a královského paláce oddělen, od roku 2006 však rozpočet panovnice kontroluje ministerstvo financí. Je to další krok k zániku královské moci? Z peněz, které královna dostává od parlamentu, jsou skoro dvě třetiny na platy zaměstnanců paláce. Z královské rodiny z nich dostává osobní apanáž jen královna a její manžel. Kromě toho se z ní hradí výdaje na oficiální příležitosti, jako jsou recepce a zahradní slavnosti, během nichž královna přijme za rok asi 50 tisíc hostů. Nic nedát a přitom bohatnout. To je vskutku královské umění. Americký časopis Forbes v roce 2008 uvedl, že její jmění činí 349 miliónů liber (přes 9,5 miliardy korun) a zařadil ji na 12. místo nejbohatších monarchů na světě.

Celkem monarchie stojí britskou státní pokladnu ročně 41,5 milionu liber. Nicméně tuto částku dostává výměnou za to, že se královna jako všichni její předchůdci na trůně od roku 1760 vzdala výnosu z majetku koruny, tzv. Crown Estate, zahrnující po celé zemi řadu pozemků, nemovitostí a dalších aktiv. Loni se jednalo o 211 milionů liber, které jdou do státního rozpočtu. Hodnota tohoto majetku se odhaduje na více než 7,3 miliardy liber. Pak jde o zisky z vévodství v Lancasteru. Z výnosů z pozemků, nemovitostí a peněžních prostředků platí hlavně oficiální výdaje. Princ z Walesu financuje své veřejné aktivity ze zisků z vévodství v Cornwallu. Královna má i své vlastní investice a nemovitosti; platí z nich soukromé výdaje. Osobně vlastní např. rezidence Balmoral a Sandringham, které zdědila po otci, a menší část uměleckých sbírek. Prostě vylej nalej…

Politika jde mimo její veličenskou hlavu, přesto si jako královna občas dupne. Nedávno byla celá podrážděná a frustrovaná Blairovými aktivitami, zvláště tím, že se jí zdálo, že byl příliš spjat s venkovským prostředím, ze kterého pocházel, a že jí nabízel, aby ho oslovovala Tony. Uvádí se, že byla znepokojena neúspěchy britského vojska, zvláště v Iráku a Afghánistánu. Měla tolik práce, že ji zaskočilo přesunutí pravidelných schůzek s premiérem z úterý na čtvrtek odpoledne.

O povinnostech královny se nemluví, naopak jsou známé povinnosti těch, které přijímá. Nikdo se jí nesmí fyzicky dotknout, pouze pokud to jde, tak jí políbit ruku, eventuálně udělat pukrle. Královský protokol je prostě zákon. K zásadním povinnostem královny Alžběty II. patří péče o královské psy. Od roku 1933, kdy si pořídila prvního velškorgiho jménem Dookie, měla a má toto plemeno v oblibě. Královští korgiové však byli znudění nedostatkem pracovního vytížení a občas se bavili tím, že chňapali po nohou personálu paláce. Pokousali dva granátníky, jednoho irského gardistu, jednoho policistu a jednoho královského natahovače hodin. V roce 1991 se dokonce dopustili urážky majestátu, když pokousali samotné Její Veličenstvo, které se pokoušelo zarazit jejich rvačku.

A byla svatba jako řemen v říši virtuální monarchie. Londýnská policie zažívala horké chvíle: zaktivizovala až 80 speciálních týmů, aby velký den budoucího následníka trůnu, jeho snoubenky a stovek hostů spolehlivě ochránila. Alžběta II. běžně jezdí v opancéřované moderní limuzíně Bentley. Z královské rodiny vyšel i vstřícný námět pro obyvatele Ovčákova, jak ušetřit. Mezi nejkurióznější patří nápad prodat královské labutě a ugrilovat je pro chudinu. Poutavě zněla i myšlenka, jak využít víc než 100 tisíc vězňů. Někteří navrhují, aby vězni vyvařovali ve veřejných nemocnicích nebo ve vládou spravovaných útulcích pro staré lidi. Nejpotrhlejší je návrh, aby byla ve vězeňských tělocvičnách nainstalována šlapadla nebo vesla, s jejichž pomocí by vězni vyráběli proud pro státní energetickou síť.

Horší to bylo s předsvatebními prezervativy. Krabička kondomů Crown Jewels Condoms of Distinction byla vyvedena v barvě královské fialové a měla fotografii snoubenců Williama a Kate. A rozhořčená královna Alžběta II. označila za nechutný nejen tento výrobek, ale i reklamní slogan, který ho doplňuje – „Lehněte si a myslete na Anglii…“

Svatba za pár milionů není každý den. Kolik za ni zaplatili britští daňoví poplatníci a kolik sama královna, to se neví. A v rámci všeobecné cenzury se to asi málokdo kdy dozví. Také princezna Diana před desítkami let jásala v náruči Charlese. Ale ČT udělala každopádně dobrý počin – královská svatba v přímém přenosu ji zařadila vedle TV Nova a jejího seriálu o Šeherezádě. Kýč, bulvár a šílení fanynek ze Superstar…

Inu, jen aby se brzy z Buckinghamského paláce nestala obdoba „snědeného krámu“…

PS: Jedna otázka pro Kate: Jaký je nejlepší manžel? Archeolog; čím je žena starší, tím je pro něj zajímavější…

Reklama:
  1. 17 reakce na “Svatba jako řemen, aneb Ať žije virtuální monarchie…?”

  2. Pokud jste ještě neviděli video ze svatby Williama a Kate, mrkněte na http://sranda.izdarma.cz/detail/srandovni-videa-zdarma/royal-wedding-raw-video-sranda/

    od Majka v Kvě 1, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *