Pro ohlášení týrání zvířat máme formulář, pro týrané děti nic…?

1. Únor, 2011 – 12:36
Netýrejte mlsné buvoly... Foto: Břetislav Olšer

Netýrejte mlsné buvoly... Foto: Břetislav Olšer

Počet oznámených případů zneužití, týrání či zanedbání dítěte se za rok 2010 vyšplhal na téměř pět tisíc kauz. Odborníci však odhadují, že neodhalených případů týrání, sexuálního zneužití a zanedbávání dětí je v ČR každý rok dokonce 20 až 40 tisíc.Dva roky trvalo, než si sociálka či školy všimly týrání malého Dominika z Brna. Kdo byl tak zhůvěřilý? Nějaký bezdomovec či úchylák? Ne, vlastní rodiče, protože už měli další čtyři děti. Kdyby úřady na varování veřejnosti včas a odpovědně reagovaly, nemusel být chlapec psychicky zasažen na celý svůj život. Při výšce 102 centimetrů vážil v době odhalení případu „koncentráčních“ 13 a půl kila, což odpovídá normální váze zhruba čtyřletého štíhlého dítěte.

Jeho matka ale všem tvrdila, že chlapec je nemocný, má speciální dietu, alergii a podobné nesmysly. Na případ upozornila policii až s odstupem času sociální péče. Ve škole se na to nemohlo přijít delší dobu i proto, že matka dítě neposílala často do školy s tím, že mu sama pro nemoc psala omluvenky a také školu během roku vystřídala. Vyhladovění svého potomka až k smrti byl její zvrhlý plán… Navíc byl jako hyperaktivní dítě doma neustále bit. Kromě facek, bití řemenem, vařečkou i pěstmi mu jeho otec lepil do bot a na paty připínáčky a pak ho v hrozných bolestech nutil i hodiny běhat a skákat…

Šílené chování rodičů, kteří svého nejmladšího syna týrali hlady, bili a mučili, „ocení“ proces u městského brněnského soudu. V tuto chvíli už je Dominik v dětském domově. Prý by se mohlo jednat o pokus o vraždu, když jeho rodiče chtěli, aby chlapec zemřel přirozenou cestou vyhladověním. Byl prostě nechtěné dítě. Natloukl bych jeho otci skoby do chodidel a nechal s ním šplhat až na Špilberk a zpátky, aby si obhlédl přibližné místo svého příštího pobytu…

Pustíme si jakýkoli český televizní kanál a není dne, aby se na něm neobjevily týrané a podvyživené kočky, psi, krávy, koně, ovce či papoušci. Ochránci přírody brunátní při líčení nelidského zacházení lidí se zvířaty. Utrpení zvířete dle zákona je jakýkoliv stav způsobený podnětem nebo zákrokem, kterého se nemůže zvíře samo zbavit a který zvířeti způsobuje bolest, zranění, zdravotní poruchu anebo smrt.

Nově týrání zvířat řeší § 302 Zákona č. 40/2009 Sb., který stanovuje, že kdo týrá zvíře zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty. Většinou převládá názor, že týrání zvířat je označení pro pochody, které mohou vést k trvalému poškození zdraví zvířete či v extrémních případech až k jeho usmrcení, a to buď následkem přímého útoku na zvíře anebo ke smrti vlivem zanedbání základní péče. Aby se tak zločinecky nedělo s milovanými zvířátky, existuje na internetu speciální formulář, aby jeho vyplněním odesláním lidé popsali, jak jsou zvířatům upírána práva, jak jim jejich chovatel neposkytovuje jídlo, vodu, léčbu a že zvířata jsou bezdůvodně vystavována bolesti či usmrcována bolestivým způsobem.

Je přece trestné nutit nebohé zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly, resp. omezení jeho výživy a pohybu nutného pro určitý druh zvířete, pokud by omezení způsobilo utrpení. Není ani možné chování zvířat v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení. A tak dál, vše pečlivě vyplnit i s adresou a jménem viníka. Kdyby byly podobně formuláře i pro „méněcenné“ děti, nemuselo dojít ani k týrání v Kuřimi.

Jenom náhodou, když se jeden z obyvatelů Kuřimi pokoušel na počátku roku 2007 spustit elektronickou kameru hlídající jeho novorozené dítě, naladil si i záběry z podobného zařízení v jednom ze sousedních domů, na kterých byl zobrazen na zemi ležící nahý a spoutaný chlapec. Bití, polévání studenou i horkou vodou, pálení cigaretou po těle, řezání nebo zavírání do klecí pro psy. Takové mučení prožili sourozenci Ondřej a Jakub, děti Kláry Mauerové. Týrání díky pozornému sousedovi odhalila policie v domě v Kuřimi na Brněnsku, které je asi „oddané“ této týrací „zábavě“.

Loni bylo v Česku zavražděno dvacet dětí, o pět více než v roce předešlém. Podle Fondu ohrožených dětí (FOD) je to nejvyšší počet od roku 1999. K nejohroženější skupině, co se týče úmrtnosti a trvalého poškození zdraví, patří kojenci a batolata. Jsou bity a zabíjeny především kvůli svému pláči.

Inu, pro ohlášení týrání zvíře máme důležité formuláře, pro oznámení o týrání děti není nic, dokonce se i učitelé bojí to dát na vědomí, jelikož mají strach z agresivních rodičů…

Inu, když je zvíře důležitější než člověk a pes je jeho přítel…

Reklama:
  1. 2 reakce na “Pro ohlášení týrání zvířat máme formulář, pro týrané děti nic…?”

  2. Nedaleko České Třebové směrem na Přívrat,v Zacharovci, probíhají prá ce v lese. Vyskytuje se tam tvor,kterého nelze nezvat člověk a ten používá koně k stahování dřeva. ke zvířatům se chová naprosto hrozně. Byla jsem svědkem toho, že koně, kterému naložil celý strom trýznil a bil i když on prostě nemohl. Padal ale nic mu to nebylo platné. Ten majitel se jmenuje Hanuš a týráním koní je známý. Bydlí v Řetůvce. Když jsem volala na ochranu zvířat, tak mi odpověděli, že to mám nejprve nafotit.Jak se mají zvířata bránit.

    od Libuše Pecháčková v Čer 29, 2015

  3. Kůň je zvláštní zvíře, napsal jsem knížku o koních a jejich trenérovi Frantovi Holčákovi. Vím tedy, že týrání koní není Taxis a další dostihy, protože kůň bez práce a krkolomných skoků nemůže žít a trápí se mnohem víc, než koně, co je jim bráněno skákat v liverpoolské a absolvovat jiné překážkové běhy jako velká pardubická steeplechase a další…

    od olser v Čer 29, 2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *