Génius, co každou chvíli přemýšlel relativně jinak…?

11. Leden, 2011 – 20:24
Co není a nebylo pod Sluncem relativní...?  Foto: Břetislav Olšer

Co není a nebylo pod Sluncem relativní...? Foto: Břetislav Olšer

Měl německé, švýcarské a americké občanství, ale netušil, jak to vypadalo ve skutečnosti v koncentračních táborech Osvětim, Buchenwald či Treblinka a v tuctu dalších. Byl Židem, ale jen přes moře z USA, odkud podle některých blogerů uděloval jako uprchlík před nacismem rady, co a jak mají v Izraeli dělat. Z „ponorky přes kalnou vodu…“Albert Einstein, narozen v roce 1879 v Ulmu v Německu, zemřel v roce 1955 v USA. Od roku 1921 začal společně s budoucím prezidentem židovského státu Chaimem Weizmannem shromažďovat peníze na založení Hebrejské univerzity v Jeruzalému, kterou v roce 1925 společně se Sigmundem Freudem a Martinem Buberem otevřeli. Měl zde rovněž historicky první přednášku jako člen její vědecké rady. Poté jí odkázal své studie a knihovnu.

Hebrejská univerzita je nyní na 65. místě v pořadí 100 nejlepších univerzit světa (Academic Ranking of World Universities). Jeruzalémská univerzita je jedinou izraelskou institucí zahrnutou do seznamu více než 2000 univerzit celého světa, z nichž se sestavuje žebříček 500 nejlepších.

Einstein podporoval sionismus a židovské osídlení prastarého sídla judaismu. Hebrejská univerzita roku 1930 vydala svazek „O sionismu: Proslovy a přednášky profesora Alberta Einsteina“, a které Einstein odkázal své dokumenty. Po smrti Chaima Weizmanna mu bylo nabídnuto, aby se stal izraelským prezidentem, ale Einstein nabídku odmítl, protože se chtěl věnovat pouze vědě. V Jeruzalémě je nyní poprvé u příležitosti stého výročí jejího objevení vystaven celý originál teorie relativity Alberta Einsteina. Obsahuje 46 stran a vystavuje ho Izraelská akademie přírodních a humanitních věd. Rukopis osobně vědec věnoval Hebrejské univerzitě v roce 1925.

(Vyhlášený humanista Albert Einstein by sám nikomu neublížil, protože nesnášel násilí. Stal se přesto dlouholetým přítelem vědce Fritze Habera, jenž je pokládán za „otce“ chemických zbraní; vymýšlení bojových jedovatých látek a osobní přihlížení k jejich účinkům na živých tvorech bylo jeho zálibou. Německý císař jej za jeho bojové „chemické“ služby jako hlavního chemika německé armády povýšil do hodnosti kapitána.)

Wikipedie: „Dnes je jméno „Albert Einstein“ registrovaná obchodní známka, kterou vlastní The Roger Richman Agency, Inc. Tato společnost řídí komerční použití tohoto jména. Reklamy a inzerce, jež obsahují jméno, podobu a obrázek Alberta Einsteina, musí být licencovány touto agenturou. V tomto konkrétním případě agentura zastupuje i Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě, kterou Einstein aktivně podporoval. Tato instituce má zisk ze všech licenčních poplatků. Navíc agentura může zcela zabránit užití Alberta Einsteina způsobem, který by se neshodoval s veřejnou představou této obchodní známky. Na stránce agentury věnované Albertu Einsteinovi je napsáno, že „Kdykoli je jméno „Albert Einstein“ kopírováno, musí u něho vždy být symbol…“

Einstein dokonce napsal dopis prezidentu USA, Franklinu Delano Rooseveltovi v němž ho nabádal k rychlému postupu pro vytvoření atomové bomby, aby bylo zničeno Německo. Pak byl zase po Hirošimě a Nagasaki proti atomovým zbraním. Mohl by skutečný Žid podporovat antisemitismus, zvláště když pár let předtím byl zaníceným sionistou a spoluzakladatelem Hebrejské univerzity…? Chvíli věřil v Boha, pak zase ne…

Slovy Clintona Richarda Dawkinse, britského zoologa, sociobiologa, evolučního teoretika a spisovatele, byl Albert Einstein pouze „hluboce nábožensky založený nevěřící“. Richard Dawkins je autorem mj. knihy: The God Delusion, v níž obhajuje svůj ateistický pohled na svět. V roce 2009 vyšla kniha v českém překladu v nakladatelství Academia pod názvem Boží blud.

„Slovo bůh pro mne není nic víc než označení výtvoru lidské slabosti. Bible je sbírka legend, které jsou sice úctyhodné, ale přesto velice primitivní. Žádná její interpretace, byť by byla sebelepší, nemůže tento fakt změnit,“ řekl Albert Einstein.

Kdo nepřežil hoolocaust v Evropě, hrobu Židů, kdo nikdy nic nenapsal o utrpení v plynových komorách, kdo tvrdí, že Starý zákon jsou jen vymyšlené biblické bajky, kdo neuznává rezoluci č. 181 OSN o rozdělení Palestiny z 29. listopadu roku 1947, ten nemá nárok kritizovat existenci státu Izrael.

Opravdu by Einstein zůstal takový „poctivec“, jak píší různí protiizraelští demagogoé, co vytrhávají věci ze souvislostí, pokud by spatřil plynové komory nebo krematoria v Osvětimi? Z USA však nemohl vidět na vlastní oči jediného mrtvého Žida z šesti milionů těch umučených. Jedině, že by neuprchl a mohl by nacistické „právo“ poznal na vlastní kůži. Ale to bychom pak patrně nevěděli, že existuje teorie relativity. I když teorie relativity už nejméně pár desítek let před Einsteinem popsal Edward Lorenz. A pak je tu kvantová teorie od Maxe Plancka, jež je prý mnohem důležitější…

Inu, jenom nevím, jestli nebyl život náhodou relativní i před Einsteinem… E = mc²…?

PS: Premiér Izraele Benjamin Netanjahu v Knessetu při hodnocení posledních šesti měsíců před členy Výboru pro obranu a zahraniční záležitosti mimo jiné řekl: „Je třeba připomínat, že jsme my, Židé, byli v naší zemi ne desítky, či stovky let, ale jsme zde už tisíce let. To si musí uvědomit palestinští Arabové, když mluví o svých historických právech. Naše právo na Hebron, Betel, Hrobku Ráchel a Šilo je daleko starší a významnější. Proto by tato místa měla zůstat navždy v našich rukou, ať už dopadne vyjednávání jakkoli.“ S nadsázkou lze říci, že Einsteinem bráněný „palestinský národ“ má z časového hlediska „navrch.“ Také on byl vytvořen jako kdysi náš vesmír – „ex nihilo“, z ničeho…

Reklama:
  1. 3 reakce na “Génius, co každou chvíli přemýšlel relativně jinak…?”

  2. Byl bylste příště od té lásky, a přečetl si článek, který kritizujete do konce? Zjistil bysty tak, co ony čísla v závorkách znamenají =)

    od Dobrá rada v Led 19, 2011

  3. Nepochopil jsem, to s těmi závorkami. Jinak si dovoluji opravit – Ona čísla, ne ony…

    od olser v Led 19, 2011

  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *