Kdo chce psa bít, ten si na Janáčkovou vždycky něco najde…?

21. Říjen, 2010 – 14:55
Sirky nebo zapalovače v den vyhlášení rozsudku nad žháři z Vítkova...? Foto: archiv Břetislava Olšera

Sirky nebo zapalovače v den vyhlášení rozsudku nad žháři z Vítkova...? Foto: archiv Břetislava Olšera

Známí populisté, žijící si skvěle na účet bídy Romů, zase řádí. Předbíhají se v siláckých vyjádřeních na adresu Ing. arch. Liany Janáčkové, starostky romského obvodu Mariánské hory a Hulváky, právě kandidující znovu na post senátorky. Kumar, Romea, Uhl a další…

V čele je premiér Nečas, který prohlásil, že dává pokyn senátorku ve druhém kole voleb nepodporovat. Vyzval voliče ODS, aby v Ostravě ve druhém kole senátních voleb nevolili kandidátku Janáčkovou, nyní nezávislou, dříve starostku v barvách ODS,

„Pokud to tak je, tak to považuji za velkou hloupost a krok, který není z hlediska slušnosti akceptovatelný.“

To vše proto, že senátorka Janáčková rozesílala plakátky s trhacími zápalkami. Prý zrovna v den soudu s vítkovskými žháři je to výzva k dalším paličským útoků na Romy. Ovšem bylo to už dva týdny před zmíněným procesem. Zvláštní; ve Vítkově si žháři zapalovali zapalovačem. Úplně stejným, jaký dnes a denně rozdávají svým voličům kandidáti za ODS, ČSSD i KDU-ČSL. Co na to pan premiér Nečas? To se zatím neví, jestli je to akceptovatelná slušnost.

Sirky vadí, zapalovače s věčným plamenem ne. Sucharda (ČSSD) je předsedou místní organizace v MH+H a rozdával je na potkání. Na Bedřišce zase Michniak /ODS) údajně rozdával zapalovače každému Romovi. S logem politické strany a pyšným jménem kandidáta. Na rozdíl od Janáčkové, tak činí pouze nyní, zatímco zmíněná senátorka tak činila už před šesti lety, tedy v době, kdy o žádných žhářích nebylo vidu ani slechu. A není to „zločin“, když se den po vyhlášení rozsudku nad žháři z Vítkova podává v ostravských restauracích cikánská pečeně…? Navíc na radnici přinesl jeden Rom z Bedřišky inkriminovaný zapalovač, který dostal od ODS…

Zásluhou médií však jako obvykle bývá vše úplně jinak. Po povodních v roce 1997 oslovil starostku Josef Klíma z TV Nova. Mám výčitky svědomí, on vlastně přijel za mnou, jelikož jsem se zrovna vrátil z Toronta a jako český novinář jsem v jednom deníku popsal tzv. romský exodus do Kanady už v únoru 1997. Pepino si vzal ode mě námět, aby pár měsíců poté v Torontu natočil proslulou reportáž “Cikáni jdou do nebe”. Janáčková mu tenkrát jen špitla, že by za vrácení dekretu na nájem bytu přispěla na letenku do Kanady.

Bylo totiž jasné, že když někdo emigruje a nevrátí nájemní dekret, tak není páky, aby se s takovým nájemním bytem dalo něco udělat, čímž by se stal teoreticky nadosmrti mrtvý. Příkladem je jeden z vybydlených bytů na Železné 12, což je Dům náhradního bydlení, kde žijí ti, které za neplacení nájmu odsoudil Okresní soud na tuto adresu.

Velmi důležité je konstatování; jen a pouze okresní soud je ten, který rozsudkem určí místo k bydlení tomu, kdo se provinil neplacením nájmu – nikoliv radnice, ta podává pouze žalobu na vyklizení původního bytu. Když míní někdo dobrovolně opustit Česko, tak mu v tom nelze bránit a přivazovat ho řetězem k boudě, jsme svobodní lidé, ale je třeba vrátit nájemní byt. Samozřejmě, že by o tom daru – příspěvku na letenku – muselo rozhodovat zastupitelstvo.

Média na to nereagovala, popřela by původní rasistickou senzaci, naopak se objevilo to, co odvysílala TV Nova, že Janáčková nabízí Romům 30 tisíc, aby odletěli do Kanady a nezacláněli v jejím obvodu. Teď jsem zvědavý, jak se objeví v televizích po sirkách od Janáčkové i skutečný nástroj žhářů z Vítkova a co na to řeknou romští lidumilové. Moc se těším na jejich vystoupení před kamerami, aby nám vysvětlili, co je nebezpečnější – zapalovač nebo sirky v den vyhlášení rozsudku nad rasisty?

Inu, kdo chce psa bít, na Janáčkovou si vždycky něco najde…

http://www.petr-kral.com

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *