V Aténách vše na Romafashion zařídil fešácký romský král…

30. Září, 2010 – 21:13
Přítel Romů exministr Mynář... Foto: Břetislav Olšer

Přítel Romů exministr Mynář... Foto: Břetislav Olšer

V Ostravě byl před dvěma roky slavnostně vyhlášen pomocný gadžovsko-romský program pod názvem “Ruku v ruce”. Jeho šlechetným cílem, financovaným z peněz Česka i EU, bylo zaměstnávat Romy, učit je pracovním návykům a pomáhat se vzděláváním romské komunitě, která žije v ostravských deseti ghettech v počtu zhruba deseti tisíc obyvatel.

Zamyslel jsem se nad účinností podobných akcí, jež sice mají bohulibý záměr, který však zatím vždy po několika měsících aplikací vzal za své. A to se v nich srdnatě angažuje už řadu let indický človíček jménem Kumar Vishwanathan, jenž si vybral za své svaté poslání zachraňovat cikánské soukmenovce v nouzi.

Jiří Jezerský, radní z Čertovy Lhotky, alias ostravského městského obvodu Mariánské hory a Hulváky, má dnes možná jako jediný český politik od soudu certifikát, že není rasista. Přestože o něm v Otázkách Václava Moravce, co nikoho ze svých hostů nenechá domluvit a věčně všem skáče do řeči, hovořil Jiří Paroubek z permanentně porážené ČSSD, že je tou „hnědnoucí“ českou pravicí. Kandiduje totiž za TOP 09.

Jezerský nebyl zahrnut do akce „Ruku v ruce“, přesto svůj vztah k Romům prokazuje mnohem víc než zmiňovaný Kumar Kumarovič, činí tak rovněž módní přehlídkou v červnu v mariánskohorské knihovně Na Daliborce, kde byly předváděny modely, ušité romskými ženami v kurzu šití. Tento kurz byl pořádán společností METER Silesia za přispění mariánskohorskohulvácké radnice – sociálního odboru a radního Jiřího Jezerského – v rámci projektu evropského vzdělávacího programu Leonardo da Vinci. Romské ženy zhotovily několik součástí cikánského kroje: halenky, sukně, šátky, kalhoty, ozdobné prvky. To vše také proto, že v Athénách se v minulých dnech pořáda módní přehlídka – pěti států Evropy, jež mají na svém území romskou populaci, a které byly napojeny do evropského projektu Romafashion.

„Vezli jsme s paní starostkou Janáčkovou do Athén loďák plný romských krojů, které jsme na jaře šili v Mariánských Horách. V úterý 21. září 2010 se tam měla konat show, během níž se měla uskutečnit přehlídka. Závěrečná akce se konala na jednom z předměstí města pod Akropolí, jehož velká část obyvatel je ze zmíněného etnika…“ říká Jiří Jezerský plný zážitků z propagace romské kultury v cizině.

Akce však málem nepropukla, protože v kulturním domě se objevil tamní romský „král“ a poslal svého vyjednávače za místní starostkou, aby dohodl výši „výpalného“, jinak své modelky odvede. Ale co čert nechtěl. Předešlý den v oné čtvrti jeden z cigánů (Řekové zásadně používají výraz cigáni, nikoliv Romové) okradl a do krve zbil nějakého imigranta ze skupiny právě se z Ruska navracejících se Řeků. Policie ho našla a v ono „přehlídkové“ úterý zatkla. Místní cigáni, bylo jich na 400, se srotili kolem strážnice, kameny rozbili okna budovy, podpálili několik aut a dožadovali se propuštění jejich soukmenovce…

„Tato informace se dostala ke královi právě ve chvíli, kdy měla naše show neslavně skončit, protože řecká starostka odmítala zaplatit výpalné. Král odešel na demonstraci o pár ulic dále se slovy, já se vrátím, my jsme rychle udělali módní přehlídku a pak nás odvedli zadními dveřmi a nasadili do auta, které nás odvezlo do hotelu pod Akropoli. Ještě, že jsem stačil rozdat cigánským modelkám ostravské přívěskové koníky a propisovačky s logem Ostrava !!!…“ vzpamatovává se Jiří Jezerský, i když by měl být ze své ostravské domoviny už zvyklý na romské „veselice“.

Nakonec byli i se starostkou Lianou Janáčkovou spokojeni, jelikož jejich krojům se hodně tleskalo. Jak dopadl střet cigánů s policii to naštěstí nevědí, protože hned další den byla stávka autodopravců v centru Atén a naši přátelé Romů byli rádi, že se dostali na letiště; metro totiž nejezdilo.

Včera jsem si opět zavzpomínali, že proromské aktivity mohly být v Mariánských horách mnohem větší. Ne však zásluhou indického migranta Kumara, živícího se v Česku péči o Romy. Před lety se na radnici v M. Horách zjevila JUDr. Jana Chalupová, dostala kytici růží a keramického čertíka z Čertovy Lhotky, jak se kdysi zmíněný ostravský obvod jmenoval. Bylo jí nabídnuto radnicí, aby stát něco udělal s budovou v sousedství romského ghetta, která by se hodila pro vzdělávací kurs “Správná dívka”, kde by mohli učit romští pedagogové romská děvčata, která “dostudovala” základní školu, aby neskončila na E 55 nebo těhotná.

“Naučila by se ve státem dotovaných kursech zdravě vařit, šít, nekupovat zbytečnosti, vyplňovat papíry pro poštu a banku, nenechat se uhranout podvodníky. Proč se mají stát mašinou k rodění dětí, které pak šoupnou do kojeňáku, jen aby měly stálý příjem pro své tzv. druhy…?” říká Ing. Jiří. Jezerský.

To se paní Janě moc líbilo a slíbila, že se tímto nápadem na Hradě budou zabývat. Druhý den odjela a za měsíc prázdná budova školy byla do cihly svými romskými sousedy rozkradena. Než však odjela, dokonce souhlasila s tím, že nájem se platit má a že existuje možnost, jak ho přímo inkasovat exekučně z dávek. Nepřipomíná to Chomutov a obrácení Ferdyše Pištory…?

A tak (ne)slavně dopadla další vstřícná akce pro ostravské Romy…

http://www.petr-kral.com

Reklama:
  1. 3 reakce na “V Aténách vše na Romafashion zařídil fešácký romský král…”

  2. Vyvsětlení – hebrejci jsou Izraelci a žijí nepořetržitě na Blízkém východu od roku 2000 př. n. l. A měli tam skoro tisíc let dva státní celky – Izraelské království a Judeu…

    od 澳洲移民 v Úno 12, 2020

  1. 2 Trackback(s)

  2. Úno 11, 2016: temple run
  3. Lis 22, 2017: 澳洲移民

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *