Ostrava potvrdila svoji roli totalitního „otloukánka“

8. Září, 2010 – 20:40
Ostrava má nejvíc metrů čtverečních zelené plochy na jednoho obyvatele...   Foto: Břetislav Olšer

Ostrava má nejvíc metrů čtverečních zelené plochy na jednoho obyvatele... Foto: Břetislav Olšer

Tak máme hlavní město evropské kultury 2015. Plzeň. Vzpomínám si na české víkendy za totality. Zatímco rádia, televize i psaná periodika hlásila, kolik se během sobot a nedělí v Ostravě vytěžilo tun uhlí a ve vysokých pecí vytavilo železa a oceli, z Prahy a potažmo z Plzně se ozývaly bezstarostné hlasy o tom, jak si lidé užívali o víkendu na svých chalupách, chatách a zahrádkách.

Ocelové srdce republiky tak „makalo“ jak o život, aby si Plzeňáci, Pražáci a s nimi celá republika mohla v klidu využívat elektřinu a bez problémů si v zimě doma zatopit. Byl to dědičný úděl periferijního města dříčů, které se navíc patrně „provinilo“ tím, že se nechalo osvobodit Rudou armádou, okupantem z roku 1968. Plzeň byla prostě „in“, zatímco při bojích o svobodu Ostravy padlo několik desítek tisíc rudoarmějců, Plzeň se pyšnila tím, že jim svobodu vybojovali stateční vojáci US Army, když jich přitom padlo tolik, že by se dali spočítat na prstech všech končetin.

Prezident USA J W. Bush se proto dočkal při návštěvě Česka skvělého daru od ministryně obrany Vlasty Parkanové, která v Praze s kreslířem Výčítalem pohotově, jako kdysi Gustav Brom v Ostravě narychlo sepsal píseň pro J. Gagarina, stvořila a nazpívala kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů!”

Plzeň byla vždycky středem zájmu prominentů. Napřed byla zbrojnicí pro Hitlera, pak zase dodávala právnické tituly moderní rychlokvašným politikům. A také prazdroj byl odjakživa české (jihoafrické) rodinné stříbro. Navíc podle ctěných “zelených” vědců, co v ocelovém srdci republiky zasedali jako náhodou zrovna v době rozhodovací fáze soutěže o inkriminovaný titul, patří prý městský obvod Radvanice a Bartovice k nejvíc rakovinotvorným místům na světě. Dokonce je na tom údajně hůř, než smogem pronásledovaný Peking, Athény, Bombaj nebo Káhira.

Bylo to směšné účelové, ale zřejmě účinné srovnání ostravského obvodu Radvanice a Bartovice s 6 400 obyvateli s Pekingem, který má přes 17, 5 milionu obyvatel, s hustotou 1040 Číňanů na km2. A zatímco v hlavním městě Číny průmysl roste, v Ostravě bylo za uplynulých dvacet roků zavřeno deset hlubinných dolů, přestaly kouřit haldy, zmizely koksovny i vysoké pece, chemické závody, likvidují se i pověstné karcinogenní laguny a po ulicích už je možné chodit v bílé košili.

Dnes je Ostrava město s Komenskými sady, největším parkem u nás, umístěným přímo v centru města, s největší rozlohou městské zelené plochy v ČR na jednoho obyvatele, se skvělou Janáčkovou filharmonií, která již absolvovala stovky uměleckých turné po celém světě, s renovovaným Ostravským hradem, hornickým skanzenem na Landeku či v industriální muzeum proměněné Vítkovické železárny… V roce 1998 byla ve Vítkovicích po 170 letech nepřerušené činnosti ukončena v tzv. Dolní oblasti výroba surového železa, koksu a aglomerátu. Část této strategické lokality byla spolu s hlubinným uhelným dolem Hlubina prohlášena za Národní kulturní památku a v roce 2008 zařazena do Evropského kulturního dědictví.

To však asi vadilo pražským vědátorům. V době, kdy se rozhodovalo o výše zmíněném titulu, přijeli do Radvanic a Bartovic, aby vzápětí prohlásili, že tato část Ostravy je svými exhaláty horší než čínský Peking. K tomu se přidali radní magistrátu, kteří neodsouhlasili výstavbu Černé kostky, jak je nazýván projekt nové knihovny. Ani jim nevadí, že Ostrava nikdy neměla svoji městkou galerii nebo koncertní síň pro Janáčkovu filharmonii.

Ostrava tak prokázala, že je pořád „otloukánek“ jako kdysi v totalitě. Jen s tím rozdílem, že městu a kraji nešéfují vedoucí tajemníci KSČ, ale primátor, resp. hejtman za ČSSD. A ke všemu má ještě Sri Kumara Vishwanathana, indického aktivistu, co všude rozkřikuje, jak jsou Romové v Ostravě na Bedřišce a jinde diskriminováni, že jim nikdo nechce platit, když nic nedělají a ještě si „vybydlují“ své zadlužené byty…

Takže, peníze z Bruselu jsou v Plzni. Další prostor pro ostravské alibisty, jak se vymlouvat na nedostatek financí. Oni nic, oni muzikanti… ovšem bez hudebního sluchu…

http://www.petr-kral.com

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *