Jak zamávat s bubeníkem Davidem Vodrážkou…?

21. Červen, 2010 – 22:29
Kyselá žába na prameni pro Mirka Topolánka..   Foto: Břetislav Olšer

Kyselá žába na prameni pro Mirka Topolánka.. Foto: Břetislav Olšer

Jediným faktickým vítězem Kongresu ODS se stala Miroslava Němcová, která získala z minima maximum a stala se první místopředsedkyní Občanské demokratické strany, aneb Jak zamávat s floutkem a libovým frajerem Davidem Vodrážkou, starostou Prahy 13. Zapomněl být pověrčivý a už není druhým mužem ODS.

Potěšilo mě to, jelikož s touto dámou numbre one české politiky mám společný nejen vřelý vztah k prezidentu Václavu Klausovi, ale také ke knížkám. Miroslava Němcová si totiž kdysi založila knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou, a proto byla nadšena rovněž v ostravském Domě knihy Librex, kde jí průvodkyni dělala manažerka kulturních projektů Jitka Vaňková.

„Podle mého skromného názoru do vysoké politiky určitě patří, protože to drsné chlapské prostředí „polidští“ a s prominutím trochu „zkultivuje“. říká Jitka Vaňková. „Paní Němcová byla nadšená krásným prostředím Domu knihy LIBREX a dokonce u kávy mi navrhla, abych jí posílala přehled našich programů, že ráda zkoordinuje své návštěvy Moravskoslezského kraje s návštěvami Domu knihy LIBREX…“

Miroslava Němcová prožila zatím poslední volební období ve funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Tím se málem pasovala do role trpitelky Matky Terezy, jejíž útrapy však byly spíš fyzického rázu, zatímco Parlament ničil psychiku Němcové hlavně arogancí Rathů, Škromachů, Grebeníčků či hloupostí Bursíků, Vlčků, Langerů, Tlustých, Jacques či Topolánků a dalších vyžírek daňových poplatníků.

Největší trápení patrně prožívala při volbě prezidenta Václava Klause, při té nejtrapnější a historicky poslední parlamentní frašce všech dob, naštěstí s happy endem. Příští volba prezidenta bude snad už probíhat jen přímou volbou všech voličů.

Od roku 1998 musela „přežít“ Es kommt der Tag, noc dlouhých nožů, Osvětimské lži, Augiášovy chlévy i chvalozpěvy na Hitlera a další „bonmoty“. Spolužití Topolánka a Němcové v jednom nejvyšším stranickém vedení nebylo nic s medem. Mirek Topolánek si pro ostřejší výraz či aroganci nemusel nikdy daleko. Miroslava Němcová by zřejmě nevypustila z úst vlgární nadávku ani na inkvizičních mučidlech. Často svému šéfovi veřejně vyčítala holport s lobbistou Markem Dalíkem, či aféry jako byla toskánská dovolená s byznysmeny nebo nudisté v Berlusconiho vile na Sardínii.

Není to tak dávno, co si v Praze vzaly konformní feministky na paškál tzv. antidiskriminační zákon a označen byl jako typický „mačo“ (muž, s asertivně až agresivně maskulinním způsobem chování) tehdejší premiér Topolánek, nominovaný několikrát na ocenění Kyselá žába, které uděluje Sdružení Žába na prameni za nejhorší nekorektní sexistické výroky. Poprvé si Mirek zakuňkal za své prohlášení, že šéfem strany ODS musí být chlap s „gulama“. Ženy tak z boje o vedení ODS rovnou vyloučil. O jejich počtu v politice pak řekl: „Pokud by měly příslušné kvalifikace, tak by jich tam bylo nepochybně víc.“

(Ženy v Evropské unii vydělávají asi o 15 procent méně než muži a obsazují méně vedoucích pozic, i když nad svými mužskými kolegy v průměru vyčnívají, co do stupně dosaženého vzdělání…)

A když Miroslava Němcová řekla, že ji muži z vedení strany při jejích vystoupeních neposlouchali a bavili se, Topolánek uvedl: „Vrcholová politika je jako hokejová šatna – je tam binec, hluk a smrad…“

Konečně se o uplynulém víkendu „hokejovým kmotrům“ pomstila a jako satisfakci za všechna příkoří roznesla pražského floutka Vodrážku, co si myslel, že to má v kabeli, když mu skoro půl tuctu regionů slíbilo podporu. Neměl a tak se šel klouzat. Symbolicky – kůň Mirka Topolánka. Jak rychle zazářil, ještě rychleji zhasl. Naštěstí mu zůstal flek bubeníka v rock´n´rollové kapele Screwballs…

Lapálie měla Němcová také s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem z ČSSD. Často se na svém předsednickém křesle točil jako „káča“ na všechny strany k pobavení všech, aby si získal nerespektovatelný respekt…

Jako agronom, jenž povýšil až na post předsedy Sněmovny, se stal dokonce samozvaným blízkovýchodním emisarem, který chtěl utišit konflikt v Pásmu Gazy. Je prý třeba “vyzvat Izrael, aby řešil problémy v pásmu Gazy politickými a diplomatickými metodami a nikoliv použitím vojenské síly”. Sepsal tzv. Vlčkovo desatero, kterým chtěl spasit mír na Blízkém východu. Že by se zasnil a chtěl též Nobelovu cenu míru…?

Desatero však rázně odmítli poslanci ODS i mnozí soudní socialisté s tím, že by to Vlček neměl prezentovat jako názor Sněmovny, ale pouze jako svoji ryze soukromou iniciativu, jinak udělá Česku ostudu. Pan Vlček se prostě jen otáčel a vrtěl, jak se na každou pořádnou “káču” sluší a patří.

Přejmě si, aby dnešní první letní den vydržel nejmíň přes celé prázdniny a konečně vystřídal dosavadní povodňový nečas… A držme paní Němcové palce, aby zůstala ne novou ani starou, ale dobrou tváří nejen ODS co nejdéle. Též na postu předsedkyně Poslanecké sněmovny, bez nervů s káčou Vlčkem…

Ale jelikož TOP 09 chce stejný počet ministrů jako ODS a VV zase chtějí ministry v počtu jako TOP 09, bude to ještě s novou vládou moc zajímavé. Předseda Sněmovny se údajně počítá jako ministerská funkce. O post ministra má zájem i poražený David Vodrážka. Že by další trafika…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *