JAR – ročně na 25 tisíc zavražděných a denně tisíc mrtvých na AIDS

11. Červen, 2010 – 0:16
Sun City - umělé město uprostřed jihoafrické buše... Foto: Břetislav Olšer

Sun City - umělé město uprostřed jihoafrické buše... Foto: Břetislav Olšer

Tak nám to začalo. Fandovské šílenství. Mistrovství světa v kopané World Cup 2010 v Jihoafrické republice otevře dnes zápas hostitelské země s Mexikem v Johannesburgu. Slováci při své premiéře na šampionátu narazí ve skupině F na obhájce titulu z Itálie, Nový Zéland a Paraguay. Sleduji vše s nostalogií. JAR byla moje cestovatelská láska.

Češi se s Iry 14. října 2009 protrápili k bezbrankové remíze, a jelikož Slovinci v San Marinu vyhráli, vidina přepychového hotelu v Kapském Městě se našim primadonám rozplynula v nenávratnu. Můžou se tak plně soustředit na výběr nového trenéra a budování obnoveného kádru pro nadcházející kvalifikační reparát. Možná budou nakonec rádi, že si zachránili holý život.

Obří koncert v Johannesburgu připomněl, že mistrovství světa ve fotbale se poprvé v historii koná v Africe. Největší hvězdou byla zpěvačka Shakira, která zazpívala hymnu šampionátu „Waka Waka“. Koncert na zaplněném třicetitisícovém stadiónu v černošském Sowetu zahájil zdravicí jihoafrický prezident a bigamista Jacob Zuma. Promluvil i jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, nositel Nobelovy ceny za mír. „Afrika je kolébkou lidstva, takže vítejte doma,“ řekl pateticky.

JAR, to je průměr 50 vražd denně – téměř 30krát tolik, co v Německu, kde v Mnichově stejně neuhlídali izraelské olympioniky před mírumilovnými vraždícími muslimy. Znamená to větší kriminalitu než ve Spojených státech, které však mají šestkrát víc obyvatel. A nemají Soweto… Na denním pořádku jsou zde ozbrojená přepadení i únosy. Nedávná vražda vůdce jihoafrických bílých extremistů Eugena Terreblancheho přiblížila zemi k rasovým nepokojům. Generální tajemník jihoafrické extremistické strany AWB Andre Visagie otevřeně varuje: “Vyšlete své hráče do země vražd.”

Devětašedesátiletého nacionalistu Terreblancheho, který bojoval za „bílý stát“, nedávno ubili a rozsekali mačetami na jeho farmě přibližně 110 kilometrů severozápadně od Johannesburgu dva útočníci ve věku 15 a 21 let byli zaměstnanci farmy, kteří se hádali se svým šéfem o výplatu ve výši asi 1500 korun.

Byl jsem v JAR několikrát, napsal o svém putování cestopis „Češi v zemi zlata, platiny a diamantů“, ale zažil jsem pouze jedno přepadení bělošské farmy, kdy byl její búrský majitel zastřelen a vrahové odjeli s jeho třemi auty, naplněnými ukradenými věcmi. To ale bylo za prezidenta Mandely, dnes je v čele Jihoafrické republiky korpulentní náčelník Zuluů Jacob Zuma, který má tři ženy, dvacet dětí a bělochy považuje za přítěž, jako jeho kolega Mugabe ze Zimbabwe.

Přes 330 tisíc lidí v Jižní Africe zemřelo od roku 1994 násilnou smrtí. Jenom Kolumbie je pokládána za nebezpečnější zemi. Milióny jihoafrických žen jsou oběťmi znásilnění. Podle organizací na ochranu žen byla očima statistika alespoň jednou v životě znásilněna každá čtvrtá Jihoafričanka.

Míru kriminality v JAR na vlastní kůži pocítili první novináři. Jak včera napsala čínská média, byli v Johannesburgu okradeni čtyři jejich kolegové. K přepadení došlo v autě cestou z natáčení rozhovoru. Číňané přišli o značnou finanční hotovost a kameru za zhruba 1300 eur (34 tisíc korun). Ve středu byl oloupen přímo v hotelovém pokoji s pistolí u hlavy portugalský fotograf; přišel o vybavení v hodnotě více než 750.000 korun.

A konečně svým dílem k vysoké úmrtnosti Jihoafričanů přispívá i choroba oslabené imunity AIDS. Infikováno je přes pět miliónů lidí, tedy víc než deset procent obyvatel. V mnoha venkovských oblastech je HIV pozitivní víc než čtvrtina lidí. V JAR, kde nyní žije asi pět milionů bělochů a skoro osmkrát víc barevných obyvatel včetně nelegálů ze Zimbabwe, se teď snaží udělat všechno pro to, aby během šampionátu minimalizovali kriminalitu. O bezpečnost účastníků MS, ale i fanoušků, kterých má dorazit podle odhadů přes půl milionu, se má starat za 162 milionů dolarů více než 40 tisíc speciálně vyškolených policistů. Sedm set z nich má hlídkovat u každého z deseti stadionů.

Od roku 1994 a ukončení apartheidu JAR hostila 140 různých podniků včetně organizačně náročných mistrovství světa v ragby a kriketu. Zátěžovým testem pro organizátory byl Pohár FIFA, kdy se představily světové fotbalové velmoci v čele s Brazilci, mistry světa z Itálie a mistry Evropy ze Španělska.

Johoafrické mužstvo má svůj tajný trumf. Nepřestoupil k nim Ronaldo, ale mají tradiční africké trubky zvané „vuvuzela“. Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) je povolila fanouškům používat. Pronikavý zvuk tohoto afrického nástroje vyvolal velké protesty. Na „vuvuzely“ si stěžovali nejen novináři, kterým řezavý jekot z trubek stěžoval komunikaci, ale i někteří hráči. Marně; FIFA všechny žádosti týkající se zákazu zmiňovaného nástroje při MS 2010 odmítla. Vím, proč ty stížnosti. Stačí když vám „vuvuzela“ třeba jen jednou zaječí do ucha a máte na týden hlavu jako škopek. A to nemusíte přitom hrát fotbal…

Čas ovšem oponou trhnul. Vznikla nová mafie – komerční sport s geniálními dopingovými laboratořemi, protože chceš-li peníze, musíš mít nadlidské výkony. Nakoupí-li dnes někdo sportovce za hříšné miliardy, chce mít svůj takto vložený kapitál do inkriminované osoby a reklamy s ní spojené též náležitě pojištěn a rozmnožen. A kde je bohatství, jsou i vraždy a únosy.

A tak přišli na řadu fotbalisté Toga, kteří se stali začátkem ledna 2010 cestou do Angoly na africký šampionát obětí ozbrojeného útoku. Z bezpečnostních důvodů ze šampionátu odstoupili. Zákeřný útok muže se samopalem usmrtil řidiči autobusu, mluvčího týmu Stanislase Ocloa a asistenta trenéra Abolo Amelete. Obránce Serge Akakpo byl zasažen dvěma kulkami a ztratil mnoho krve. K útoku se přihlásila separatistická skupina FLEC, bojující za osamostatnění angolské provincie Cabinda.

Budou šéfové fotbalové mafie riskovat své bilionové vklady do mužstev? Nejdražší přestup v historii fotbalu byl uzavřen, když Real Madrid potvrdil, že se mu Cristiano Ronaldo upsal na šest let. Portugalská hvězda odešla z Manchesteru United za 80 milionů liber, což je v přepočtu přibližně 2,5 miliardy korun. První patnáctka nejdražších přestupů v historii FIFA činí cca 20 miliard eur. K tomu všemu je nutné přičíst gigantické roční příjmy každého z hráčů po dobu bratru deseti roků. Suma sumárum pár bilionků. No, nestřel si…

Kwazulu Natal je jedna z devíti provincií Jihoafrické republiky na východním pobřeží Indického oceánu. Žije zde přes osm milionů obyvatel, z nichž je 80 procent Zuluů a jen dvě procenta Búrů. Bránou do světa je zde významný přístav Durban, metropole KwaZulu Natal Pietermaritzburg má pořád koloniální britský vzhled.

Přesto je tato provincie jediná, která má v JAR statut monarchie. Vláda země povoluje Zuluům svého krále, nejmladším je Goodwill Zwelithini, který však uznává za hlavní město svého království Ulundi. To Zuluům připomíná jejich slavné vítězství nad Brity v roce 1879, kdy proti nepřátelům z Evropy shromáždili skoro třicet tisíc svých bojovníků. A další bojovníci stále existují.

S jihoafrickou televizí už mám též svoji zkušenost. Pokud se zde chcete dívat na Beverly Hils a poslouchat ,,intelektuální” dialogy tohoto díla v angličtině, když je toto dílo v JAR namluveno afrikánsky, stačí si pustit ve stejný vysílací čas radiopřijímač. Na jeho anglické vlně si můžete naladit anglickou verzi každého z právě vysílané dílu…

Afrika je báječná země, zvláště když se na jejím jihu našinec setká s množstvím krajanů, kteří ho na cestu v horkém africkém létě vybaví baterií piva. A i když to není vychlazené české pivo s řízem jako křen, není po něm kocovina jako z míchání whisky či koňaku s colou.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *