Kolika metry se měří exministrům české spravedlnosti…?

2. Červen, 2010 – 8:29
Jsi snad Němec, Rus, Polák nebo Američan, že nepochopíš, co je islámské právo šaria...?  Foto: Břetislav Olšer

Jsi snad Němec, Rus, Polák nebo Američan, že nepochopíš, co je islámské právo šaria...? Foto: Břetislav Olšer

Už to konečně chápu, proč má múza spravedlnosti zavázané oči. To mé dlouhé vedení. Aby prostě neviděla, jak se měří dvěma metry jejím ministrům. Možná je to specifikum pouze českých poměrů. Viz. příklad dvou exministrů Jiřího Pospíšila a Pavla Němce, absolventů proslulé právnice fakulty v Plzni.

Někteří úředníci současného ministerstva spravedlnosti dostali za úkol najít jakýkoli škraloup na bývalého ministra a po skončených volbách znovu horkého kandidáta na ministerský post Jiřího Pospíšila (ODS). Copak provedl tento nejúzkostlivější ministr spravedlnosti, kolik miliard zpronevěřil? Podle zdrojů Práva mají totiž úředníci ministerstva shromáždit všechny možné účty za nákupy věcí a vybavení, které Pospíšil za tři roky ve funkci ministra pořídil.

Navíc prý dostali za úkol důkladně prověřit i telefonní účty exministra i jeho tehdejších náměstků či mluvčí. Jde také o prověřování údajných předražených nákupů obrazů a kufrů… Hotová detektivka pro Sherloca Holmese. Asi špatně čtu nebo špatně slyším; za 245 tisíc korun bez DPH šest obrazů, které visí v pracovnách a nejsou Pospíšilovým soukromým majetkem…?

„Zatímco já jsem koupil obrazy patřící státu, paní ministryně na konci roku koupila každému náměstkovi hodinky po čtyřiceti tisících a ty jim dala. V životě bych si nedovolil dávat komukoli dar v řádu desítek tisíc korun,“ dodal Pospíšil. Kufr mu prý koupil sekretariát, kdy potřeboval nutně odletět na zahraniční cestu a neměl s sebou žádné zavazadlo. Tento kufr prý podle něj nyní používá i jeho nástupkyně.

Můžu se smíchy potrhat, když si vzpomenu na jeho předchůdce Pavla Němce. Curriculum vitae jeho úletů je přepestré. Jako první věc, která mu prošla, byl fakt, že mohl jako ministr spravedlnosti v roce 2005 protelefonovat měsíčně za státní peníze až 130 000 Kč. A také se nebránil užívat si ve své funkci poživačných bakchanálií; zval své hosty na obědy v nejdražších pražských restauracích, objednával nákupy květin a prvotřídního alkoholu za desítky tisíc a navrch zadával milionové zakázky svým spřízněným právníkům.

Auditoři zjistili, že i kvůli Němcovým voláním úřad v roce 2005 platil za mobily 3,5 milionu. Žádná T-mobil za 1 Kč. Dříve na to stačil ministerstvu spravedlnosti necelý milion. Mimochodem, běžný ministerský účet za telefon je kolem pěti tisíc korun. Za pohoštění při oficiálních jednáních dříve úřad platil cca 70 tisíc ročně, za Němce to už bylo dvakrát tolik. Že by inflace? A kontroloři nenašli ani účty, pro koho ministerstvo nakupovalo alkohol a květiny. Nikdo nic neví, všichni jsou přece abstinenti a MDŽ je dávno zrušené.

A další nesrovnalost; přestože měl resort své právníky, najímal si externisty – a byli to hlavně Němcovi spolustraníci z US-DEU. Bývalý místopředseda vlády, ministr pro místní rozvoj a ministr spravedlnosti, byl totiž v červnu 2004 zvolen předsedou strany Unie svobody – Demokratická unie. Během svého předsednictví dokázal dovést stranu k totálnímu krachu v parlamentních volbách v roce 2006. Přispěla k tomu i neuvěřitelná předvolební kampaň „It’s legal“, na plakátech slibující zejména boj za legalizaci měkkých drog.

Služby zmíněných externistů se v porovnání s dřívějškem prodražily o 11,5 milionu. Sám pan ministr ale označil výsledek auditu za „drzost”. A věděl, co dělá… Přes roční vyšetřování tak vysokého účtu oznámili protikorupční detektivové k překvapení všech, že podle jejich názoru nebyl spáchán trestný čin ani v případě služebního mobilu, ani při podivném plýtvání penězi. Daňoví poplatníci dají nové prachy do justiční černé díry.

Pak se udál další páně ministrův ostudný úlet v kauze člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdala Sáního, který byl u Obvodního soud pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání odsouzence ke stíhání do Kataru.

Své „nezištné“ a naprosto nestandardní gesto zdůvodnil tím, že Katar není žádná banánová republika a nejenže tam bude Sání určitě souzen, ale že mu v této zemičce petrodolarové údajně hrozí až doživotí. To vše i přes opodstatněné varování soudců, že princ má v Kataru jako člen královské rodiny a bratranec katarského emíra imunitu a naopak vězení že mu tedy vůbec nehrozí.

Dnes už víme, že to byl holý fakt, a že si princátko Sání žije v Kataru vesele na svobodě, ba že občas přiletí do Prahy si zavzpomínat na své sexuální hrátky s děvčátky. Kdoví, možná si zase užívá v některém z pražských hotelů. Proč ne, když má v této zemi tak šlechetného mecenáše a ochránce… Není náhoda, že exministr Němec právě v nedaleké Dubaji slavil svoji svatbu?

V komplexu, který patří řetězci, v němž je paní Němcová ředitelkou jednoho z jeho hotelů (do mateřské dovolené šéfovala v Praze hotelu Paříž). Měli prý v dubajské hotelové restauraci zábavu se zaměstnaneckou slevou. Třeba teď zase společně se Sáním provětrají Němcovo nové žihadlo…

Před třemi lety současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ještě jako opoziční politik, varoval, že Nejvyšší soud rozhodl v případě Sáního a Němce špatně. Zapřísahal se, že vyšle stížnost k Ústavnímu soudu. Nestihl to, proto nezbývá než se ptát: Kolik má být ještě důkazů o existenci české justiční mafie…? Jak to vypadá, pomsta bude sladko-kovářovsko-němcovská…

Těsně před odchodem z vlády se Pavel Němec stihl ještě pořádně „zabezpečit“. S advokátem Jaromírem Bláhou, dobrým známým Němcovy sestry Jany Navrátilové, uzavřelo Němcovo ministerstvo dlouhodobou smlouvu. Ta advokátovi zajišťuje nejen slušné příjmy ze státní kasy, ale i přístup k informacím ministerstva. V lednu 2009 pak Pavel Němec založil advokátní kancelář Němec, Bláha a Navrátilová, na kterou kontrakt s ministerstvem přešel. Dnes mj. zastupuje Vězeňskou službu, když jako ministr spravedlnosti jmenoval do funkce současného ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu.

Kancelář Němec, Bláha, Navrátilová nyní zastupuje Vězeňskou službu mimo jiné ve sporu s firmou Microsoft týkající se Vězeňského informačního systému (VIS). Jen za listopad si vyúčtovala 750.000 korun. Nicméně Ministerstvo spravedlnosti ČR vedené Danielou Kovářovou v soutěži na právní služby pro resort opět zvolilo advokátní kancelář exministra Pavla Němce.

A potom, proč zrovna Kovářová chce hledat mouchy na Pošpíšilovi…? Že by měla převázané oči, aby na tu českou (ne)spravedlnost raději neviděla? Jsem zvědavý, co na to protikorupčník Průserů veřejných a bývalý podržtaška manželky hlavního československého cenzora Radek John, si stěžoval: Špiónománie „věcí trapných“ jako za dob dobrého vojáka Švejka…?…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *