Kolik bílkovin v afghánském hladomoru nahradí jeden plyšák „Novák“?

19. Prosinec, 2008 – 19:52

Bylo to fakt dojemné – TV Nova předvedla svoji empatii ve velkém; na speciální shromaždiště nosili dajní a nezištní Pražané během dneška dary a dárky pro hladomorem trpící afghánské děti. Výsledek této kolosální akce byl ohromující.

Bylo spočítáno jen do dnešního podvečera skoro 1500 různých dárků, drtivou většinu z nich tvořila plyšová zvířátka a panenky.

Nechyběl ani tuším, že to byl plyšový medvídek s nápisem „novák“ a šicí strojek pro děti na kličku a pytel vlašských ořechů. Neolouskaných. Prý i skořápky jsou plné vitamínů a bílkovin. Navíc si dítka obrousí většinou kurdějemi vypadané zoubky…

Už vídím vyhladovělé afgánské podvyživená dítka, jak nenasytně chroupají plyšáky, ale jen opatrně, jen několik soust, aby nedostaly střevní potíže, jelikož jejich vnitřnosti nejsou připraveny na takový nápor výživného jídlla.

Britská nevládní charitativní organizace Christian Aid dnes varovala, že pěii milionům lidí, tedy asi čtvrtině obyvatel Afghánistánu, v němž je skoro sedmdesát procent osob negramotných, hrozí hladomor.

Hlavní příčinou je dlouhotrvající sucho, na severu a západě země byla většina sklizně zničena. Situaci navíc zhoršují probíhající boje mezi mezinárodními koaličními silami a jednotkami už pět roků „svrženého“ islámského militantního hnutí Taliban.

Vesnice v horách budou nyní brzy odříznuty od vnějšího světa sněhem a před příchodem sněhu jim nebudou na zimu dopraveny od mezinárodních humanitárních organizací pravidelné příděly potravin, které by jim dovolily přežít přes zimu.

V městech dochází k astronomickému stoupání cen potravin a v přeplněných a špinavých uprchlických táborech hrozí epidemie nemocí. Špinavá voda usmrcuje ročně na 90 tisíc dětí.

„Je tomu, jako kdyby byl vykopán hromadný hrob pro miliony lidí. Můžeme je z něho osvobodit anebo je v něm pohřbít. Smrt hrozí milionům lidí,“ říká jeden z humanitárních pracovníků.

Vesničané spotřebovali už skoro všechny své zásoby potravin a zkonzumovali i zásoby semen, které měli zasadit pro úrodu příští rok. Velké rodiny mají nyní k jídlu jeden kus chleba denně. Nemohou z vesnice odejít, protože neexistuje žádná doprava.

Podle odhadů umírá v táboře tábor Maslach u města Heratu přibližně 40 lidí denně, většinou proto, že přicházejí z vesnic příliš zesláblí na to, aby přežili, protože se doma snažili vydržet bez jídla co nejdéle.

Světový potravinový program konstatuje, že v současnosti v některých částech Afghánistánu umírá až 20 procent dětí, než dosáhnou věku 5 let, a průměrná délka života je 40 let. Přitom OSN byla nucena zrušit svůj program distribuce potravin v hodnotě 150 milionů dolarů.

Už vidím, jak podvyživené afghánské děti netrpělivě přešlapují na letišti v Kábulu a vyhlížejí to „své“ letadlo s množstvím úžasných plyšových dárků z dobrosrdečné země, která jim posílá hlavně za stamiliony dolarů své nakrmené vojáky, aby ochránili jejich umírající organismy před dobře živeným Talibanem…

Je dojemné, jak pořád existuje lidsky nesobecká solidarita s potřebnými dětmi…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *