Janáčkova filharmonie Ostrava – sezóna 2014/2015

16. Listopad, 2014 – 13:33

Světová premiéra ve Vídni a o tři dny později v Ostravě

Ve Vídni se díky podpoře americké Sorel Organisation uskuteční 24. listopadu světová premiéra skladby Pure, Cool Water autorky Judith Lang Zaimont v nastudování Janáčkovou filharmonií Ostrava pod vedením dánsko-amerického dirigenta Nielse Muuse.

Otec autorky byl chemickým expertem na kvalitu vody. A právě jemu skladatelka narozená v Memphisu svou 4. symfonii Čistá, studená voda (Pure, cool water) věnovala. Myšlenku díla popsala těmito slovy „V naší rodině byla voda vždy důležitým tématem, navíc na jihozápadě USA, kde jsme bydleli, ale i celosvětově představuje voda vzácnou komoditu. A zvuk tekoucí vody je v symfonii všudypřítomný“. Judith, která v příštím roce oslaví 70. narozeniny, studovala na Kolumbijské univerzitě a později se živila jako klavíristka a učitelka hudby. Její hudební styl je nejčastěji popisován jako tradiční. Ona sama však nemá škatulkování ráda, daleko důležitější je pro ni hledání vlastního osobitého stylu.

Na vídeňském koncertě vystoupí také v New Yorku žijící ukrajinská klavíristka Anna Shelest, kterou New York Times v recenzích oceňuje její citlivý a vřelý projev. Představila se již v nejlepších koncertních sálech (včetně Carnegie Hall) s předními orchestry světa. V jejím podání ve Vídni zazní Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 2. Program doplní úvodní skladba, kterou je Janáčkova předehra k opeře Z mrtvého domu. Dirigent Niels Muus je pak známý především díky svému dřívějšímu působení ve funkci uměleckého ředitele vídeňské Volksoper.

Ve čtvrtek a v pátek (27. a 28. listopadu) přivítáme aktéry vídeňského koncertu v Domě kultury města Ostravy s trochu pozměněným programem. Místo Janáčka zazní na úvod Čajkovského Bouře a místo druhého Prokofjevova klavírního koncertu bude uveden Klavírní koncert č. 1. Teno koncert shodou okolností uvedla Anna Shelest při svém úplně prvním vystoupení se symfonickým orchestrem ve svých jedenácti letech v rodném Charkově.

27. a 28. 11. 2014 v 19 hodin

Dům kultury města Ostravy

Program:

Petr Iljič Čajkovskij

Bouře, symfonická fantazie pro orchestr podle námětu W. Shakespeara op. 18

Sergej Prokofjev

Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Des dur (jednovětý) op. 10

Judith Lang Zaimont

Symfonie č. 4 (Pure, Cool Water)

The River

Ice

Rainshower

The Tarn

Ocean and Waterfall

Účinkují:

Anna Shelest – klavír

Janáčkova filharmonie Ostrava

Niels Muus – dirigent

Anna Shelest je mezinárodně oceňovanou klavíristkou, která je nadšeně přijímána publikem po celém světě. Mezi jejími nedávnými vystoupeními najdeme debut v Alice Tully Hall a ve Stern Auditorium v Carnegie Hall v New Yorku a v Kennedyho centru ve Washingtonu DC.

Narodila se v Charkově (Ukrajina) a hru na klavír začala studovat v šesti letech. Navštěvovala speciální hudební školu pro nadané děti, kde byla studentkou G. Gelfgata a později S. Polusmiaka. V jedenácti letech vystoupila v sídle UNESCO v Paříži jako nejmladší laureát Mezinárodní klavírní soutěže Milosze Magina. O rok později absolvovala se Symfonickým orchestrem Charkov orchestrální debut, hrála tehdy (stejně jako dnes v Ostravě) Rachmaninovův Klavírní koncert č 1. Od té doby vystoupila s řadou předních světových orchestrů (Montreal Symphony Orchestra, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Cincinnati Symphony Orchestra, Netherlands Symphony Orchestra a celá řada amerických orchestrů – Florida, Kentucky, San Francisko, Minnesota.

Její recitály si mohli vyslechnout posluchači v Kanadě, Francii, Japonsku, Mexiku, Nizozemsku, Rusku, na Ukrajině, v Jižní Africe a ve Spojených státech. Věnuje se také komorní hudbě ve spolupráci s Amernet String Quartet, Cincinnati ARC Ensemble a hudebníky ze Symfonického orchestru Cincinnati. V červnu 2011 byla prvním umělcem, který se prezentoval v nově zrekonstruovaném 7 World Trade Center v New Yorku.Její repertoár sahá od baroka až k současným skladatelům. Diskografie zahrnuje nahrávky Rachmaninova, Mussorgského, Čajkovského a Glinka. Nejnovější nahrávka patří hudbě německých romantických skladatelů.

Díky své upřímné a přesvědčivé interpretaci získala nejvyšší ocenění a uznání v mnoha mezinárodních klavírních soutěžích (Louisiana International Piano Competition, Kawai American Recording Contest, Bradshaw-Buono International Piano Competition, Jefferson Symphony Young Artists Competition, International Piano Competition for Young Musicians, Corpus Christi International Competition for Piano and Strings, Washington International Piano Competition a další).

Poté, co získala magisterský titul na Juilliard School ve třídě J. Lowenthala, se usídlila v New Yorku.

Dánsko americký dirigent Niels Muus se narodil ve West Chesteru v Pennsylvánii. Absolvoval Royal Academy of Music v Dánsku, dále studoval na Conservatorio San Martino (Bologna), Mozarteum (Salzburg), Ecole Normale de Musique (Paříž) u takových mistrů jako jsou Franco Ferrara, Carlo Zecchi, Tatjana Nikolajewna nebo Jakob Gimpel. V letech 1992-99 byl hlavním dirigentem v Tiroler Landestheater v Innsbrucku. Jeho nahrávky Nielsenovy opery Maskarade a Antikrista Ruuda Langgaarda byly časopisem Gramophone označeny za nejlepší nahrávky opery roku 2000. Od roku 1999 do roku 2003 byl dirigentem a uměleckým šéfem ve Volksoper Wien. Je uznáván jako odborník v oblasti opery. Provedl několik významných inscenací – pozoruhodný byl např. Donizettiho Nápoj lásky z festivalu Macerata (Arthaus Musik), který přenášela televizní společnost RAI, Rossiniho Obléhání Korintu pro olympijské hry v Řecku, Dvořákovy Rusalky u příležitosti mezinárodního roku H. C. Andersena (uvedená v Moskvě a Dánsku) nebo Verdiho Aida na Worker`s Stadium v Pekingu (přenášená CCTV). V italských operních domech nastudoval Muus Verdiho opery Falstaff a Macbeth, La Traviata, Aida a také Il Capello di Paglia di Firenze (Florentský slaměný klobouk) Nina Roty.

Spolupracoval s takovými pěveckými hvězdami, jako jsou Katia Ricciarelli, Luciane Serra, Erwin Schrott, Daniele Barcelona, Adrian Eröd, Markus Werba, Ildar Abdrazakov, Angela Denoke, Werner Hollweg, Maurizio Muraro, Gregory Kunde, Carmen Giannattasio, Steffen Milling, Akiko Nakajima nebo Wolfgang Koch. Nahrával pro Deutsche Grammophon, Arthaus Musik Gramola, Danacord, Dynamic, Denon a Preisser Records Wien.

Niels Muus je také mezinárodně uznávaným pedagog, který pořádá mistrovské kurzy pro Conservatorio Monteverdi (Bolzano), Netherlands Opera Studio (Amsterdam), Opera Studio New National Theater Tokio, Opera Academy Korean National Opera, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Opera Academy of California (San Francisco). Zasedá v porotách významných mezinárodních soutěží, jako je Belvedere (Vídeň), Concorso Toti dal Monte (Rovigo), Musician of the future (Dublin), Composition competition španělských symfonických orchestrů (AEOS), pěvecké soutěže Izmir a Blue Danube soutěže pro operní dirigování (Russe).

V letech 2008 až 2011 zastával funkci hudebního ředitele mezinárodního projektu Svět opery, na němž participovaly instituce, jako jsou Stanfordská univerzita, McGillova

univerzita (CIRMMT), Newyorská univerzita, Tromsø univerzita a KTH ve Stockholmu.V současné době je uměleckým poradcem Mozartova domu ve Vídni a Otto Edelmann Society, a také hudebním ředitelem Musikfestivalu Štýrsko. V září 2013 září byl jmenován profesorem operního oddělení na konzervatoři ve Vídni. V roce obdržel 1981 Jacob Gade Prize a Danish Radio Prize v roce 2000.

***

Zprávu zasílá

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava

725 528 590 knizatkova@jfo.cz

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *