Zinek je pro tělo velice přínosným minerálem

Mléko na obrázku obsahuje potřebný zinek.

Zinek je minerálem, který pozitivně působí na fyzickou schránku člověka. Stejně, jako třeba detoxikace těla. Ve své podstatě jde o imunitní prvek snižující výskyt nejrůznějších nemocí. Antioxidant, s pomocí něhož je regulováno kvantum enzymů. Člověk může zinek přijímat nejenom z potravy, ale také ve formě nejrůznějších doplňků stravy. Jeho velký výskyt je v těchto potravinách.

  • Ovesné vločky
  • Fazole
  • Hovězí játra
  • Ořechy

Co může způsobovat nedostatek zinku?

Malé množství tohoto minerálu v těle postřehnete pozvolna. Je to například nechutenství, ztráta hmotnosti, deprese, kožní problémy a špatné vidění. To vše může vyústit v nečekanou ztrátu vlasů, zažívací problémy, ale také to vede k citlivosti na nežádoucí infekce. Právě z tohoto důvodu je třeba zinek tělu pravidelně dodávat. Zcela nezbytný je například u těhotných žen. Jeho absence totiž může způsobovat vrozené vady dítěte. Velký význam má i u diabetiků.

Víte, jaké je správné množství zinku?

Dávkování zinku je pochopitelně individuální záležitostí. Obecně však platí, že u žen je to 8 mg a u mužů 14 až 15 mg. Jestliže chcete zinek získávat z potravin, pak se musíte zaměřit na ty, které ho obsahují dostatek. Nápomocna Vám bude níže uvedená tabulka.

PotravinaMnožství mg/kg
Ovesné vločky140
Fazole100
Hovězí játra51
Vepřové maso40
Kolik zinku se nachází v jednotlivých potravinách?

Jako další přínosné zdroje lze označit hovězí maso, vejce, ořechy, kukuřici, ale také mrkev. Na své si jistě přijdou milovníci mořských plodů a ústřic. Obecně lze zmínit ještě luštěniny. Ze všech těchto potravin můžete získat větší nebo střední množství zinku v odpovídající dávce.

Zinek může tělo předávkovat

I když to není zcela běžné, nadměrným přísunem zinku se můžete dokonce předávkovat. Takový stav se projevuje bolestí hlavy, zvracením a průjmem. Jde však o ojedinělý pocit, kterého lze docílit jen za předpokladu, že budete dlouhodobě přesahovat denní doporučenou dávku, a to minimálně desetkrát až dvacetkrát. Pak Vám může hrozit předávkování zinkem.