Hypotéky jsou vyhledávaným zdrojem peněz

Pokud chcete investovat do vlastního bydlení a nemáte dostatek vlastních finančních prostředků, jenom stěží využijete platební karty typu kreditka a podobně. Takové potřeby jsou řešeny prostřednictvím jiných úvěrových produktů, jimiž jsou hypotéky. V jejich případě můžete narazit na různá dělení.

  • Hypotéka účelová
  • Hypotéka neúčelová
  • Hypotéka kombinovaná

Klasické hypotéky a jejich vývoj

Pokud máte zájem o hypotéky, nejvýhodnější jsou z pohledu úrokové sazby ty účelové. Takový hypotéční úvěr musíte použít pouze na věci spojené s bydlením. Ať už je to nákup stavebního pozemku, bytu nebo výstavba domu. Jen pro zajímavost uvedeme několik historických dat týkajících se vývoje úrokové sazby.

ObdobíVýše úrokové sazby
Květen 20064,49 %
Leden 20095,58 %
Prosinec 20123,51 %
Listopad 20162,13 %
Duben 20192,97 %
Jak si stály úrokové sazby hypoték v minulých letech?

Úrok účelové hypotéky samozřejmě kolísá a odvíjí se od situace na trhu. Když však vyčkáte na ten správný moment, můžete získat úrok také kolem 2 %.

Další typy hypoték

Pokud jde o neúčelovou hypotéku, typickým představitelem je americká hypotéka. V jejím případě ručíte taktéž nemovitostí. Nabyté peníze můžete ale využít v podstatě k jakýmkoliv účelům. Díky tomu se samozřejmě zvyšuje nabízená úroková sazba. Určitou odnoží je kombinovaná hypotéka neboli australská hypotéka.

Hypotéky a jejich dělení

K hypotéčním úvěrům je možné přistupovat z různých úhlů pohledů. Například podle splácení. Typickým příkladem je splácení anuitní, progresivní a degresivní. Hypotéky lze rozlišovat také podle toho, jakou si zvolíte výši úrokové sazby. Úrok si lze zafixovat na odlišně dlouhou dobu. Obvykle to bývá od jednoho roku až na více jak deset let. Alternativou se může stát hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou, která se mění podle trhu. Taková hypotéka se fixuje na krátkou dobu.

Pokud tedy potřebujete peníze na bydlení nebo vyžadujete vyšší finanční obnos na úkor zástavy nemovitosti, je bankovní hypotéka tou správnou volbou. Z pohledu úroku je rozhodně výhodnější než kdejaký spotřebitelský úvěr. Navíc se pyšní dlouhou splatností.