Penzijní připojištění je jedním ze způsobů spoření

Spořit peníze můžete nejrůznějšími způsoby. Někdo vsadí na rizikové investice, jiný se vydá konzervativnější cestou. Jednou z možných variant je také penzijní připojištění. Produkt, s nímž se pojí libovolné benefity a důležité informace, se kterými Vás v následujících řádcích podrobněji seznámíme.

  • Jinak označované důchodové připojištění.
  • Je součástí třetího pilíře důchodového systému.
  • Připojištění se státním příspěvkem.

Státní příspěvek v odpovídající výši

Jako první bychom měli zmínit to, že penzijní připojištění vzniklo už v roce 1994. Jak už prozrazuje jeho název, jde o spoření na stáří, tedy na důchod. Podporováno je státem, a to za pomoci státního příspěvku. Jeho výše se odvíjí od toho, kolik peněz si budete pravidelně spořit. Výši příspěvku můžete vyčíst z níže uvedené tabulky.

VkladStátní příspěvek
100 až 299 Kč0 Kč
300 až 900 KčOd 90 Kč do 20 % z částky nad 300 Kč
Více jak 1 000 KčMaximální strop činí 230 Kč
Jaká je výše státního příspěvku?

Státní příspěvky jsou navíc vypočítávány z příspěvku samotného účastníka penzijního připojištění. Nikoliv z částek, které může zaměstnanci přispívat jeho zaměstnavatel.

Penzijní připojištění a jeho výhody

Jednou z přínosných výhod je například daňový odpočet. Ten se však týká příspěvků vyšších jak 12 000 Kč za rok. Maximálně si lze odečíst příspěvky ve výši 24 000 Kč za rok. Zároveň platí osvobození od nutnosti hradit sociální nebo zdravotní pojištění z tohoto příspěvku. To mimochodem platí také pro samotného zaměstnavatele.

Kdy máte nárok na penzijní připojištění?

Penzijní připojištění je vypláceno po splnění určitých podmínek. Setkat se můžete hned s několika výrazy. Jedním z nich je kupříkladu starobní penze. Dále je to výsluhová penze, invalidní penze nebo pozůstalostní penze. Pokud byste chtěli získat peníze ještě dříve, než nastane situace, kdy na ně máte nárok, dostanete tzv. odbytné. Zároveň při předčasném ukončení penzijního připojištění nebudete mít nárok na státní příspěvky. Proto jeho využití a podmínky smlouvy důkladně promyslete.