NASA je nejznámějším vesmírným programem

S dobýváním vesmíru se pojí řada známých pojmů. Není to však pouze Mezinárodní vesmírná stanice ISS, ale také NASA. Agentura zaměřená na kosmický program a vesmír obecně. O její založení se postaraly Spojené státy americké. A co si představit pod tímto výrazem?

  • National Aeronautics and Space Administration.
  • Národní úřad pro letectví a vesmír.
  • Agentura federální vlády USA.

Kam sahají počátky vzniku NASA?

Historie tohoto národního úřadu sahá do roku 1915, kdy podobnou činnost zaštiťoval Národní poradní výbor pro letectví, který byl označován zkratkou NACA. Po roce 1946 přišly na přetřes experimenty s raketoplány. V roce 1958 následně vzniká organizace NASA. Ta se pouští do svých prvních vesmírných programů.

Národní úřad pro letectví a vesmír – vše důležité

Jedním ze zásadních programů NASA byl určitě program Apollo, jehož cílem bylo nejenom dobytí vesmíru, ale také přistání na Měsíci. Jestliže chcete poznat všechna důležitá fakta týkající se tohoto tématu, začněte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Kdy došlo k přistání na Měsíci?

Stěžejní byl v tomto směru program Apollo 11, jehož cílem bylo přistání na Měsíci. Posádka na Měsíc dosedla 20. července 1969.

Jaké jsou pilotované kosmické lety této organizace?

Mezi tyto programy patřil například Mercury, Gemini, již zmiňovaný Apollo a Skylab. Zmínit je třeba i Mezinárodní vesmírnou stanici. Dále jsou to raketoplány Space Shuttle.

Jaké programy NASA byly spojeny s výzkumem Slunce?

Národní úřad pro letectví a vesmír v tomto ohledu zabodoval programy SOHO, Ulysses, SDO, Genesis nebo Parker Solar Probe.

Co se skrývá za zkratkou KSC?

Za touto zkratkou se ukrývá jedno z nejznámějších zařízení NASA, které nese název Kennedyho vesmírné středisko. Moderní zařízení se nachází na Floridě.

Jaké jsou známé observatoře této americké agentury?

Mezi ty nejznámější patří bezpochyby Hubbleův vesmírný dalekohled, COBE a IRAS. Plánovaným nástupcem Hubbleova dalekohledu je vesmírný dalekohled Jamese Webba. Kromě jiného lze zmínit i Comptonovu gama observatoř a Spitzerův vesmírný dalekohled.