ISS – Mezinárodní vesmírná stanice a něco o ní

Mezinárodní vesmírná stanice ISS na fotografii.

Vesmír je pro lidstvo stále hluboce nepoznanou oblastí, což se pokouší zlomit například Národní úřad pro letectví a vesmír známý pod zkratkou NASA. Právě ten jedním z důležitých členů seskupení, jehož výsledkem je Mezinárodní vesmírná stanice ISS. O ní by měl vše podstatné vědět asi každý milovník vesmíru.

  • International Space Station.
  • Jediná obydlená vesmírná stanice.
  • První díl byl do vesmíru vynesen v roce 1998.

Kdo stojí za vesmírnou stanicí ISS?

Mezinárodní vesmírná stanice ISS samozřejmě není pouze dílem Spojených států amerických, potažmo organizace NASA. Na vybudování stanice se podílelo hned pět kosmických agentur, mezi které patří ještě JAXA, CSA, Roskosmos a ESA. Poslední jmenovaná je seskupením jedenácti členů, kam mimochodem spadá Španělsko, Dánsko, Itálie, Velká Británie, Švýcarsko, Německo a další.

Významné moduly ISS

Vesmírná stanice byla budována z jednotlivých modulů. Ty měly v některých případech přechodný účel, jindy se staly pevnou a dlouhodobou součástí stanice. S těmi významnými z nich Vás seznámí v tabulce, která mimo jiné obsahuje také datum vypuštění.

ModulRok vypuštění
Zarja1998
Destiny2001
Columbus2008
Rassvet2010
Bigelow Expandable Activity Module2016
Jaké jsou důležité moduly vesmírné stanice?

O vynesení jednotlivých modulů do vesmíru se postaraly nosné prostředky v podobě raketoplánů. Mezi ty známé se řadí raketoplán Endeavour, Atlantis a Discovery. Jednu z posledních nosných částí vynesl do vesmíru raketoplán Falcon 9.

K čemu slouží jednotlivé moduly?

Padla tu zmínka například o modulu Destiny. Jeho funkce spočívá ve všeobecné laboratoři a ve své podstatě patří k nejstarším fungujícím modulům ve vesmíru. Pokud jde o biologické experimenty a výzkum tohoto typu, je třeba zmínit evropský modul Columbus. Vedle amerického a evropského modulu tvoří součást vesmírné stanice ISS také japonský modul. Jeho název je Kibó a jde o tu největší laboratoř nacházející se ve vesmíru. Mezinárodní vesmírná stanice je bezpochyby unikátem svého druhu a uvidíme, v čem dalším bude lidstvu přínosná z pohledu objevování světa nad našimi hlavami.