Platební karta může nabývat nejrůznějších podob

Černá platební karta pro bezhotovostní platby.

Bezhotovostní platby v dnešní době stále více předbíhají platby hotovostní. Lidé u sebe raději nosí platební karty nežli peníze, které je možné ztratit. Platební karta je přece jenom bezpečnějším platebním prostředkem. Když se tento pojem vysloví, nemusíte si představit pouze jeden druh karty. Na trhu jich je daleko více a my Vám je nyní představíme.

  • Debetní karta
  • Kreditní karta
  • Change karta
  • Elektronická karta

Debetní vs. kreditní platební karta

Pod pojmem debetní karta si představte platební nástroj, který je součástí klasického bankovního účtu. Při jejím využívání platíte svými vlastními penězi. Opakem toho je kreditní karta. V jejím případě jde o úvěrový prostředek, kdy máte možnost čerpat peníze banky. Tato platební karta představuje revolvingový typ úvěru. Pozor ale, aby Vás nedohnala k bankrotu, potažmo oddlužení.

Platební karty v otázkách a odpovědích

Kromě dvou výše uvedených platebních karet můžete narazit také na další. Je to kupříkladu change karta fungující na podobném principu jako ta kreditní. Jen s tím rozdílem, že na konci měsíce vždy musíte doplatit vypůjčenou peněžní sumu. O výhodách a nevýhodách platebních karet si můžete přečíst v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jaké výhody má kreditní platební karta?

Je to především bezúročné období. Zároveň můžete získat slevy na nákupy u vybraných prodejců. Vhod mohou přijít i další benefity, mezi něž patří třeba cestovní pojištění, prodloužená záruka a asistenční služby.

Má kreditka nějaké nevýhody?

Ano, když nevrátíte peníze v rámci bezúročného období, čeká Vás vysoký úrok.

K čemu je dobrá change karta?

Ve své podstatě jde o bezúročnou půjčku, kterou musíte vrátit do jednoho měsíce. Taková finanční rezerva, jíž máte vždy po ruce.

Jaké formu má elektronická platební karta?

Ta má podobu čísla a není hmotná. Využít ji můžete jako součást běžné karty. Třeba pro platby na internetu s nižším limitem.

Kdo patří mezi nejznámější vydavatele platebních karet?

Nejčastěji se můžete setkat s platebními kartami Visa a Mastercard. Hodně populární jsou také karty Diners Club.