Žádost o voličský průkaz: Jak volit, i když nejste doma?
Co je voličský průkaz
Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste zapsáni v seznamu voličů. To je užitečné, pokud se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště, například na dovolené, služební cestě nebo v nemocnici. Žádost o voličský průkaz, neboli žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, musíte podat u vašeho obecního úřadu. Můžete tak učinit osobně, poštou nebo datovou schránkou. V žádosti uvedete své osobní údaje, adresu trvalého bydliště a důvod, proč o voličský průkaz žádáte. Nezapomeňte také uvést, v jakém volebním okrsku a v jakých volbách chcete s voličským průkazem hlasovat.
Kdy o něj žádat
Žádost o voličský průkaz, neboli o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, je důležitým krokem pro ty, kteří se nebudou moci zúčastnit voleb ve svém trvalém bydlišti. Kdy je ale ten správný čas o něj požádat? Obecně platí, že čím dříve, tím lépe. Žádost je možné podat v podstatě kdykoli, nejpozději však 6 dní před volbami v případě osobního podání. U žádostí zasílaných poštou je lhůta delší, a to 8 dní před volbami. Je důležité si uvědomit, že termíny se mohou lišit v závislosti na konkrétních volbách, proto je vždy vhodné si informace ověřovat u příslušného obecního úřadu.
Žádost o voličský průkaz – malý krok pro člověka, ale velký skok pro demokracii.
Radomír Dvořák
Kde o něj žádat
Žádost o voličský průkaz, neboli o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat na svém úřadě obce s rozšířenou působností. Žádost lze podat osobně, a to i bez předchozí rezervace, v úředních hodinách příslušného úřadu. Pokud nemáte možnost dostavit se osobně, můžete o voličský průkaz požádat i písemně. V takovém případě je nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Žádost o voličský průkaz je také možné podat elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky.
Důležité termíny
Pro úspěšné vyřízení vaší žádosti o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je důležité mít na paměti několik termínů. V první řadě je nutné rozlišovat mezi těmito dvěma dokumenty. Voličský průkaz slouží jako doklad totožnosti při volbách a umožňuje vám volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Doklad opravňující k hlasování je určen pro občany České republiky, kteří se v době voleb z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí nemohou zúčastnit voleb v Česku. Žádost o voličský průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to na obecním úřadě podle vašeho trvalého bydliště. V případě žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je lhůta delší a činí 40 dní před volbami. Tuto žádost podáváte na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu.
Potřebné doklady
K podání žádosti o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování budete potřebovat několik dokladů. V první řadě je to platný doklad totožnosti, kterým může být občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad, kterým lze prokázat vaši totožnost. Dále budete potřebovat znát název a adresu vašeho trvalého bydliště, které uvedete v žádosti. V případě, že žádáte o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, budete muset doložit důvod, proč nemůžete volit ve svém volebním okrsku. To můžete učinit například potvrzením o studiu, potvrzením o zaměstnání nebo lékařskou zprávou. Všechny doklady musí být originály nebo úředně ověřenými kopiemi. Bez předložení všech potřebných dokladů vám voličský průkaz ani doklad opravňující k hlasování nemůže být vydán.
Způsob podání | Možnost podání online | Nutnost osobní návštěvy úřadu | Přibližná doba vyřízení |
---|---|---|---|
Osobně na úřadě | Ne | Ano | Na počkání |
Datovou schránkou | Ano | Ne | Do 5 dnů |
Poštou | Ne | Ne | Do 5 dnů |
Osobní podání žádosti
Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování lze podat i osobně. Tuto možnost volí zejména ti, kteří dávají přednost osobnímu kontaktu nebo potřebují záležitost vyřídit na poslední chvíli. Osobní podání žádosti má tu výhodu, že se ihned dozvíte, zda jste žádost vyplnili správně a zda máte všechny potřebné doklady. V případě potřeby vám úředníci na místě poradí a pomohou s doplněním žádosti. Nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Žádost o voličský průkaz můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, v případě žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování pak na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Termín pro podání žádosti je stejný jako u písemné formy. Pamatujte, že osobní podání žádosti je sice rychlé a efektivní, ale vyžaduje si vaši osobní přítomnost na úřadě.
Žádost poštou
Pokud si přejete zažádat o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování poštou, je nutné zaslat písemnou žádost. Žádost musí obsahovat vaše jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, na kterou má být průkaz zaslán. V případě žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je nutné uvést také důvod, proč o tento doklad žádáte. Žádost musí být podepsána a datována. K žádosti je nutné přiložit kopii vašeho občanského průkazu nebo cestovního pasu. Žádost zašlete na adresu vašeho obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Žádost je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami. V případě, že podáváte žádost ze zahraničí, je lhůta pro podání žádosti delší.
Žádost online
V dnešní době moderních technologií je možné vyřídit mnoho úředních záležitostí z pohodlí domova, a to včetně žádosti o volební průkaz. Žádost o volební průkaz, neboli žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, lze podat online prostřednictvím Portálu občana. Tato možnost je určena pro všechny občany České republiky, kteří se v době voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště a nebudou tak moci volit ve svém volebním okrsku. Online žádost je rychlá, snadná a dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Stačí se přihlásit do Portálu občana pomocí datové schránky, eObčanky nebo bankovní identity a vyplnit jednoduchý formulář. V žádosti je nutné uvést své osobní údaje, adresu trvalého bydliště a důvod žádosti o volební průkaz. Po podání online žádosti obdržíte potvrzení o jejím přijetí. Volební průkaz vám bude následně doručen na zvolenou adresu, ať už v České republice, nebo v zahraničí.
Vydání voličského průkazu
Vydání voličského průkazu je upraveno zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Voličský průkaz opravňuje voliče k hlasování ve volbách mimo volební okrsek, v jehož seznamu voličů je zapsán. Žádost o vydání voličského průkazu musí být podána písemně nebo ústně u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu voliče, a to nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, popřípadě v kratší lhůtě stanovené obecním úřadem. V případě písemné žádosti musí být podepsána žadatelem. Volič v žádosti uvede jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a důvod pro vydání voličského průkazu. Pokud volič žádá o vydání voličského průkazu z důvodu pobytu na území České republiky mimo trvalý pobyt, uvede v žádosti adresu místa, kde se bude v době konání voleb zdržovat. Voličský průkaz nelze vydat pro volby do zastupitelstev krajů a pro volby do Senátu, pokud se volí senátor ve volebním obvodu, v jehož územním obvodu má volič trvalý pobyt.
Hlasování s průkazem
Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je vhodné si o něj zažádat. Žádost o voličský průkaz můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Lhůta pro podání žádosti je různá pro volby konané na území České republiky a pro volby do Evropského parlamentu. Pro volby v ČR je lhůta do 6 dnů před volbami, pro volby do EP do 15 dnů. Žádost o voličský průkaz je možné podat i elektronicky, a to nejpozději 10 dnů před volbami. Voličský průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. Pokud se rozhodnete volit s voličským průkazem, nezapomeňte, že žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování se liší od žádosti o voličský průkaz. Doklad opravňující k hlasování slouží pro volby mimo území České republiky.
Ztráta voličského průkazu
Ztráta voličského průkazu může být nepříjemnou komplikací, zvláště v období voleb. Pokud se vám tato situace přihodí, nezoufejte, existuje řešení. V případě ztráty, odcizení nebo poškození voličského průkazu je nutné co nejdříve požádat o vydání nového dokladu. Žádost o vydání nového voličského průkazu můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to ústně do zápisu nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné, aby byla opatřena vaším úředně ověřeným podpisem. K žádosti není třeba dokládat žádné dokumenty, úřad si vaše údaje ověří z evidence obyvatel. Nový voličský průkaz vám bude vydán zpravidla do 30 dnů, v naléhavých případech, například těsně před volbami, i dříve. Voličský průkaz je důležitým dokladem, který vám umožňuje uplatnit vaše volební právo. Proto je důležité s ním zacházet obezřetně a v případě ztráty neprodleně řešit jeho nahrazení.
Platnost voličského průkazu
Voličský průkaz je dokument, který Vám umožňuje hlasovat mimo Vaše trvalé bydliště. Platnost voličského průkazu je však omezena pouze na volby, pro které byl vydán. To znamená, že pokud si vyřídíte voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, nebudete ho moci použít pro následné volby do Senátu, a to ani v případě, že se budou konat ve stejném roce. Po každých volbách je tedy nutné o voličský průkaz požádat znovu, pokud chcete volit mimo místo Vašeho trvalého bydliště. Žádost o voličský průkaz, respektive o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat na obecním úřadě dle Vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo v listinné podobě s ověřeným podpisem. V některých případech je možné o voličský průkaz požádat i elektronicky.
Publikováno: 14. 11. 2024
Kategorie: Politika