Vše o volebním průkazu pro prezidentské volby 2023
Co je volební průkaz
Volební průkaz pro prezidentské volby je speciální doklad, který umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v době voleb budete nacházet jinde, ať už v České republice nebo v zahraničí, volební průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. Žádost o jeho vydání můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. Důležité je podat žádost včas, nejpozději 7 dní před prvním kolem voleb. V případě druhého kola je lhůta zkrácena na 3 dny před jeho konáním. Volební průkaz si pak můžete vyzvednout osobně, nebo si ho nechat zaslat na adresu, kterou uvedete v žádosti. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí.
Kdo může požádat
O volební průkaz pro prezidentské volby může požádat každý volič, který se v době konání voleb nebude nacházet ve svém volebním okrsku. To se týká například lidí, kteří budou v době voleb v zahraničí, na dovolené, nebo budou hospitalizováni. Volební průkaz opravňuje k hlasování v kterékoli volební místnosti na území České republiky, a v případě prezidentských voleb i na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb, a to písemně na adresu vašeho obecního úřadu, nebo osobně v podatelně úřadu. V případě, že o volební průkaz žádáte v kratším termínu, tedy v posledních třech dnech před prvním dnem voleb, je nutné žádost podat osobně v podatelně úřadu a prokázat, že se nemůžete ve dnech voleb zúčastnit hlasování ve svém volebním okrsku z důvodu náhlé události. K žádosti o vydání volebního průkazu není potřeba dokládat žádné dokumenty, stačí uvést vaše osobní údaje a důvod žádosti.
Jak o průkaz zažádat
O volební průkaz, tedy doklad pro hlasování v prezidentských volbách, můžete požádat dvěma způsoby: osobně nebo písemně. Chcete-li žádat osobně, stačí zajít na úřad obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz nebo cestovní pas. Žádost o volební průkaz je možné podat nejpozději do 3 pracovních dnů před prvním kolem voleb, a to v úředních hodinách úřadu. Pokud nestihnete termín pro podání žádosti o volební průkaz, nezoufejte. Stále můžete volit ve druhém kole voleb, a to v místě vašeho trvalého bydliště.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro prezidentské volby je nutné podat včas, abyste mohli uplatnit své volební právo i mimo své trvalé bydliště. Lhůtu pro podání žádosti je důležité nepromeškat, jinak vám volební průkaz nebude vydán. Žádost o vydání volebního průkazu pro prezidentské volby je možné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud o volební průkaz žádáte osobně v úředních hodinách příslušného úřadu. V případě, že žádost podáváte písemně nebo v elektronické podobě, je lhůta pro podání žádosti delší a činí 15 dní před prvním dnem voleb. Po uplynutí stanovené lhůty již není možné žádost podat a vy tak nebudete moci volit mimo své trvalé bydliště. Volební průkaz vám opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Nezapomeňte, že volební průkaz pro prezidentské volby nelze použít pro jiné volby. Pro každý typ voleb je nutné si vyřídit nový volební průkaz.
Možnosti vyzvednutí
Vyzvednutí vašeho voličského průkazu pro prezidentské volby, neboli dokladu pro hlasování v prezidentských volbách, je snadné a zvládnete ho několika způsoby. Osobně si ho můžete vyzvednout na úřadě vaší obce s rozšířenou působností, a to až do dne voleb. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, abyste se mohli prokázat. Pokud nemáte možnost dostavit se osobně, můžete požádat o doručení voličského průkazu poštou. Stačí o to požádat vaši obec písemně, a to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Voličský průkaz vám bude doručen doporučeně, proto si ho nezapomeňte vyzvednout na poště. Pamatujte, že voličský průkaz je důležitý dokument, který vás opravňuje k účasti v prezidentských volbách. Bez něj nebudete moci svůj hlas odevzdat.
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice máte možnost volit prezidenta i v případě, že se v den voleb nenacházíte ve svém volebním okrsku. Stačí si zažádat o volební průkaz. Ten vám umožní odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku v rámci České republiky v prvním kole voleb a ve druhém kole pak v jakémkoli volebním okrsku daného kraje. Dokladem pro hlasování v prezidentských volbách je pak kromě volebního průkazu samozřejmě i váš občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým prokážete svou totožnost. Bez něj vám volební komise hlasování bohužel neumožní. Nezapomeňte proto, že ať už se chystáte volit ve svém okrsku nebo kdekoli jinde v České republice, vždy s sebou musíte mít platný doklad totožnosti.
Hlasování s průkazem v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době prezidentských voleb v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích v České republice i na zastupitelských úřadech. Žádost o jeho vydání musí být podána nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb. O vydání voličského průkazu lze požádat osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností, poštou nebo elektronicky. V případě elektronické žádosti je nutné ji opatřit zaručeným elektronickým podpisem. K volbě v zahraničí je pak potřeba kromě voličského průkazu předložit i platný cestovní doklad, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. Bez předložení jednoho z těchto dokladů vás volební komise k volbě nepustí.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit směr naší země na další roky. Nezapomeňte ji využít.
Jan Růžička
Neplatnost volebního průkazu
Volební průkaz pro prezidentské volby, oficiálně nazývaný „Doklad pro hlasování v prezidentských volbách“, může v některých případech pozbýt platnosti. K tomu dochází nejčastěji v těchto situacích: volební průkaz byl znehodnocen, například natržením, politím či jiným způsobem, který znemožňuje jeho identifikaci. Volební průkaz byl ztracen nebo odcizen. V takovém případě je volič povinen tuto skutečnost neprodleně oznámit úřadu, který mu volební průkaz vydal. Na základě oznámení bude volební průkaz neplatný a volič si bude moci požádat o vydání nového. Volič se po vydání volebního průkazu odhlásil z trvalého pobytu v České republice. V takovém případě volební průkaz pozbývá platnosti a volič ztrácí právo volit v prezidentských volbách. Je důležité si uvědomit, že hlasování s neplatným volebním průkazem je nepřípustné a může být klasifikováno jako trestný čin. Vždy se proto ujistěte, že je váš volební průkaz platný a nepoškozený.
Vlastnost | Voličský průkaz | Standardní okrsek |
---|---|---|
Místo hlasování | Kterákoli volební místnost v ČR | Pouze přidělená volební místnost |
Potřeba žádosti | Ano | Ne |
Lhůta pro podání žádosti (před volbami) | Minimálně 14 dní | Není potřeba |
Pozor na ztrátu průkazu
Ztráta nebo odcizení volebního průkazu se může stát. V případě ztráty nebo krádeže volebního průkazu pro prezidentské volby je nezbytné ihned kontaktovat obecní úřad, kde byl průkaz vydán, a nahlásit tuto skutečnost. Úřad následně zneplatní ztracený průkaz, čímž zamezí jeho zneužití. Pro vyřízení nového volebního průkazu je potřeba se osobně dostavit na úřad s platným dokladem totožnosti, tedy občanským průkazem nebo cestovním pasem. Vydání nového průkazu je zpravidla zdarma, nicméně je vhodné si tuto informaci ověřit přímo na daném úřadě. I s novým volebním průkazem je možné hlasovat ve stanoveném termínu prezidentských voleb v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Volební průkaz a korespondenční volba
V nadcházejících prezidentských volbách máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Existují dva způsoby, jak toho docílit: volební průkaz a korespondenční volba. Volební průkaz vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Žádost o jeho vydání můžete podat na svém obecním úřadě nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb, a to osobně nebo písemně. V případě, že se v době voleb budete nacházet v zahraničí, je pro vás určená korespondenční volba. Žádost o zaslání volebních materiálů do zahraničí je nutné podat písemně a to nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Obě varianty vám umožní zúčastnit se voleb i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém domově.
Změny oproti minulým volbám
Voliči si musejí dát pozor na některé změny oproti minulým prezidentským volbám. Volební průkaz už nebude vydáván s voličským průkazem. Dříve obsahoval voličský průkaz také voličský seznam pro daný volební okrsek. Nyní si voliči budou muset vyzvednout samostatný doklad pro hlasování v prezidentských volbách, a to na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Tento doklad bude obsahovat jméno, příjmení a adresu voliče, a také číslo volebního okrsku, kde je volič oprávněn hlasovat. Voliči by si měli zkontrolovat správnost údajů na dokladu a v případě nesrovnalostí je neprodleně nahlásit.
Publikováno: 13. 11. 2024
Kategorie: Politika