Vše o volebním průkazu: Kde ho vyřídit a jak ho použít
Co je volební průkaz?
Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete.
Požádat o volební průkaz můžete osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku před volbami do 16:00. Druhou možností je požádat o něj písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost opatřit úředně ověřeným podpisem.
Vydání volebního průkazu je zdarma. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to do schránky v daném okrsku, nebo vhozením obálky s hlasovacími lístky do kterékoli poštovní schránky na území České republiky nejpozději den před dnem voleb.
Volební průkaz je důležitý nástroj pro ty, kteří se v den voleb nemohou zdržovat ve svém volebním okrsku. Díky němu se nikdo nemusí obávat, že by kvůli pracovní cestě, dovolené nebo jiným důvodům přišel o možnost ovlivnit budoucnost naší země.
Kdo může požádat?
O volební průkaz může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů, a to v případě, že se v den voleb nebude nacházet ve svém volebním okrsku. To se týká například studentů studujících v jiném městě, lidí na dovolené, pracujících v zahraničí nebo pacientů dlouhodobě hospitalizovaných mimo své bydliště. Volič může o volební průkaz požádat osobně na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště, a to nejpozději do 3. pracovního dne před volbami. Žádost je možné podat i písemně nebo elektronicky, ale pouze s ověřeným podpisem. V případě zaslání žádosti poštou je nutné počítat s delší dodací lhůtou a doporučuje se ji podat s dostatečným předstihem. Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Jak o průkaz zažádat?
O volební průkaz můžete požádat buď osobně v úředních hodinách na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, nebo písemně. Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz. Žádost se podává na předepsaném formuláři, který je k dispozici na úřadě nebo na jeho webových stránkách. V písemné žádosti uveďte všechny potřebné údaje, jako je jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště a adresa, kam má být volební průkaz doručen. Nezapomeňte žádost podepsat a připojit kopii vašeho občanského průkazu. Písemnou žádost je nutné doručit na úřad nejpozději 7 dní před volbami, v případě doručení prostřednictvím pošty pak nejpozději 14 dní před volbami. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dní před volbami. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí.
Volební průkaz je klíčem k účasti na demokracii, i když se nacházíte mimo své trvalé bydliště. Umožňuje vám vyjádřit svůj názor a ovlivnit směřování naší země bez ohledu na to, kde se právě nacházíte.
Zdeněk Dvořák
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Evropského parlamentu a pro prezidentské volby můžete podat v podstatě kdykoli, tedy i několik měsíců před volbami. Důležité je ale stihnout to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud o průkaz žádáte osobně na úřadě. V případě, že o volební průkaz žádáte v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem, je lhůta pro podání žádosti 15 dní před prvním dnem voleb. Pokud byste nestihli ani jednu z těchto lhůt, nezoufejte! Stále máte možnost požádat o vydání volebního průkazu osobně na úřadě, a to nejpozději do pátku před prvním dnem voleb do 16:00. V takovém případě ale budete muset prokázat, že se v době voleb nebudete nacházet v místě svého trvalého bydliště. Volební průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí.
Možnosti vyzvednutí průkazu
Volební průkaz si můžete vyzvednout osobně v úředních hodinách na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud si nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete pověřit jinou osobu na základě plné moci s ověřeným podpisem. Volební průkaz nelze zasílat poštou. Průkaz si můžete vyzvednout nejpozději do 16:00 hodin posledního pracovního dne před volbami. Vyzvednutí volebního průkazu je důležité, pokud se v době voleb nebudete nacházet v místě vašeho trvalého bydliště a chcete se zúčastnit voleb. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Hlasování s průkazem v ČR
Volební průkaz opravňuje voliče k účasti ve volbách mimo své trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nacházíte mimo svůj domovský okrsek, ať už z důvodu dovolené, práce či studií, volební průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. V případě, že nestíháte osobní návštěvu, je možné o volební průkaz požádat i písemně, a to nejpozději 14 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost opatřit úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz vám bude následně doručen na uvedenou adresu. S volebním průkazem se pak můžete dostavit do jakékoliv volební místnosti na území České republiky a vhodit svůj hlas do urny. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz je platný pouze pro dané volby a nelze jej využít pro opakované hlasování.
Hlasování v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době voleb v zahraničí, mají právo volit na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné vlastnit platný volební průkaz. Žádost o jeho vydání lze podat osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pokud se volič nachází v zahraničí, může o volební průkaz požádat prostřednictvím zastupitelského úřadu. V takovém případě je nutné žádost podat nejpozději 3 dny před volbami. Volební průkaz obsahuje identifikační údaje voliče, jako je jméno, příjmení, datum narození a adresa trvalého bydliště. Dále je na něm uvedeno číslo a typ voleb, pro které je průkaz vydán, a také adresa zastupitelského úřadu, kde je možné volit. Volič je povinen se při hlasování prokázat platným průkazem totožnosti.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz opravňuje svého držitele k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Jeho platnost je však omezena. V rámci České republiky je volební průkaz platný pouze pro volby, pro které byl vydán, a to ve všech jejich kolech. To znamená, že pokud se konají například volby do Poslanecké sněmovny ve dvou kolech, volební průkaz bude platit pro obě kola. V případě voleb do zastupitelstev obcí, kde se druhé kolo nekoná, je platnost volebního průkazu omezena pouze na den voleb. Pro volby do Evropského parlamentu je volební průkaz platný na území celé České republiky, ale také na zastupitelských úřadech v zahraničí. Občan si může zvolit, zda bude volit v Česku, nebo v zahraničí, a podle toho si vyřídí voličský průkaz. Je důležité si uvědomit, že platnost volebního průkazu se nevztahuje na volby do Senátu Parlamentu České republiky. V tomto případě je volič oprávněn hlasovat pouze ve volebním obvodu, kde má trvalé bydliště.
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu je nezbytné jednat co nejdříve. Volební průkaz je dokument, který vás opravňuje k hlasování ve volbách, a jeho ztráta by vám mohla znemožnit účast.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Název | Volební průkaz |
Účel | Umožňuje volit mimo trvalého bydliště v ČR |
Platnost | Pouze pro dané volby |
Nejdříve byste měli kontaktovat obecní úřad, který vám volební průkaz vydal, a nahlásit ztrátu nebo odcizení. Úřad vám následně vydá nový volební průkaz. Je důležité si uvědomit, že originální volební průkaz se stává neplatným, jakmile je nahlášena jeho ztráta nebo odcizení.
Při žádosti o nový volební průkaz budete muset prokázat svou totožnost. K tomu vám poslouží například občanský průkaz nebo cestovní pas. Obecní úřad vám sdělí bližší informace o tom, jaké dokumenty jsou pro vydání nového volebního průkazu vyžadovány.
V den voleb si nezapomeňte vzít s sebou platný volební průkaz a doklad totožnosti. Bez těchto dokumentů nebudete moci hlasovat.
Nejčastější otázky a odpovědi
Kdy a kde můžu o volební průkaz požádat? O volební průkaz můžete požádat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. V případě, že budete v době voleb v zahraničí, můžete o volební průkaz požádat na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi.
Jaké doklady potřebuji k vyřízení volebního průkazu? K vyřízení volebního průkazu potřebujete pouze platný občanský průkaz.
Mohu o volební průkaz požádat elektronicky? Ano, o volební průkaz je možné požádat elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky.
Co dělat, když volební průkaz ztratím nebo mi bude odcizen? V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nutné tuto skutečnost neprodleně oznámit na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště.
Mohu s volebním průkazem volit v jakémkoli volebním okrsku? S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí.
Jakým způsobem se s volebním průkazem volí? Při volbě s volebním průkazem se prokážete ve volební místnosti volebním průkazem a občanským průkazem. Poté vám bude vydána úřední obálka a hlasovací lístky.
Je volební průkaz zpoplatněn? Vydání volebního průkazu je bezplatné.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika