Vše, co potřebujete vědět o voličském průkazu.
Co je to voličský průkaz
Voličský průkaz je dokument, na jehož základě může volič hlasovat mimo své trvalé bydliště. Vydává ho na žádost obecní úřad a je určen k jednorázovému použití ve volbách, pro které byl vydán. Pro jeho získání je nutné požádat o jeho vydání, a to buď osobně, nebo písemně s ověřeným podpisem. Žádost musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, kde bude volič v den voleb hlasovat. Voličský průkaz je důležitým nástrojem pro zajištění volebního práva, a to i v případě, že se volič v den voleb nachází mimo své trvalé bydliště.
K čemu slouží
Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Je to obdoba občanského průkazu, ale pouze pro účely voleb. Pokud se například v den voleb budete nacházet na dovolené, na služební cestě nebo v nemocnici, můžete si zažádat o voličský průkaz a volit v místě vašeho aktuálního pobytu. Voličský průkaz vás opravňuje k hlasování ve všech typech voleb – do Poslanecké sněmovny, do Senátu, do Evropského parlamentu i v komunálních volbách. Důležité je pamatovat na to, že voličský průkaz platí pouze pro volby, pro které byl vydán. Pokud si tedy vyřídíte voličský průkaz na volby do Poslanecké sněmovny, nebudete s ním moci volit v následujících komunálních volbách. Pro každý typ voleb je nutné si vyřídit nový voličský průkaz.
Kdo ho vydává
Voličský průkaz, nezbytný dokument pro ty, kteří se ve volební den nacházejí mimo své trvalé bydliště, nevydává žádný tajemný úřad, ale váš obecní úřad. Konkrétně se obraťte na úřad v místě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. Žádost o vydání voličského průkazu je jednoduchá a najdete ji přímo na webových stránkách vašeho úřadu. Nezapomeňte, že o voličský průkaz je nutné zažádat včas, nejpozději 3 dny před volbami, pokud žádáte osobně. V případě žádosti písemně je lhůta delší a končí 15 dní před volbami. Ať už se chystáte na dovolenou, služební cestu nebo studujete v jiném městě, s voličským průkazem neztratíte své volební právo a budete moci ovlivnit budoucnost naší země.
Vlastnost | Voličský průkaz |
---|---|
Kdo vydává | Obecní úřad dle trvalého bydliště |
Platnost pro volby | Pouze pro volby, pro které byl vydán |
Platnost v zahraničí | Pouze pro zastupitelské úřady ČR |
Jak ho získat
Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 dnů před volbami. Pokud nestihnete podat žádost osobně, máte možnost požádat o vydání voličského průkazu datovou schránkou, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost podepsat uznávaným elektronickým podpisem. Voličský průkaz vám bude vydán ihned, proto je nutné si ho vyzvednout osobně. V případě, že nemůžete voličský průkaz vyzvednout osobně, můžete o jeho převzetí požádat jinou osobu na základě plné moci s vaším ověřeným podpisem.
Nezbytné doklady
Pro účast ve volbách je nezbytné se ve volební místnosti prokázat platným dokladem totožnosti. Obvykle se jedná o občanský průkaz, cestovní pas České republiky nebo jiný doklad, který umožňuje zjištění totožnosti voliče. V případě, že se volič nemůže dostavit do své volební místnosti v den voleb, má možnost volit na základě voličského průkazu. Voličský průkaz umožňuje volit v jakékoli volební místnosti na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o jeho vydání je nutné podat u obecního úřadu obce trvalého pobytu, a to nejpozději 7 dní před volbami, pokud je žádost podávána osobně, nebo 3 dny před volbami, pokud je podávána elektronicky. Voličský průkaz není nutné si vyřizovat v případě, že volič bude volit v místě svého trvalého bydliště.
Lhůta pro vyřízení
Žádost o vydání voličského průkazu musí být podána v dostatečném předstihu, aby měl úřad čas ji vyřídit. Lhůta pro vyřízení žádosti o vydání voličského průkazu je nejpozději do 3 dnů ode dne podání žádosti, pokud je podána osobně v úředních hodinách úřadu. V ostatních případech je lhůta pro vyřízení žádosti nejpozději do 5 dnů ode dne doručení žádosti úřadu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. Voličský průkaz neopravňuje k hlasování v jiných volbách nebo referendech.
Voličský průkaz, malý kousek plastu, v sobě nese obrovskou moc. Moc rozhodnout o budoucnosti, moc vybrat si směr, kterým se naše země vydá. Nepodceňujme jeho váhu.
Jindřich Král
Platnost průkazu
Voličský průkaz slouží jako doklad opravňující k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Jeho platnost je však omezena pouze na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že jej nelze použít pro jiné typy voleb, jako jsou například volby do zastupitelstev obcí nebo krajů, pokud se nekonají ve stejném termínu. Po skončení voleb, pro které byl voličský průkaz vydán, pozbývá platnosti a je nutné o nový požádat v případě potřeby. Je důležité si uvědomit, že samotný voličský průkaz neopravňuje k pobytu v zahraničí ani nenahrazuje cestovní doklad. Pro cesty do zahraničí je nezbytné mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz, pokud to daná země umožňuje.
Hlasování s průkazem
Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, například z důvodu dovolené, služební cesty nebo studia, můžete požádat o vydání voličského průkazu. Žádost lze podat osobně na obecním úřadě, poštou nebo elektronicky. V případě osobního podání obdržíte voličský průkaz ihned, v ostatních případech vám bude doručen. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Vezměte si s sebou také platný doklad totožnosti.
Možné komplikace
I když je voličský průkaz užitečným nástrojem pro ty, kteří se v den voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště, je důležité si být vědom i možných komplikací. Zaprvé, je nutné o voličský průkaz včas požádat. Termíny pro podání žádosti jsou pevně stanoveny a po jejich uplynutí již není možné průkaz vydat. Zadruhé, voličský průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán. Pokud se konají například volby do Poslanecké sněmovny a následně i volby do Senátu, je nutné pro každé z nich mít platný voličský průkaz. Zatřetí, i s voličským průkazem je nutné ve volební místnosti prokázat svou totožnost platným dokladem, například občanským průkazem nebo pasem. Bez něj nebude hlasování umožněno. V neposlední řadě je důležité pamatovat na to, že voličský průkaz neopravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku v rámci České republiky. Hlasovat je možné pouze v okrsku, který je uveden na voličském průkazu.
Důležité kontakty
V případě nejasností ohledně vašeho voličského průkazu nebo dokladu opravňujícího k hlasování ve volbách se obraťte na příslušný úřad. Pro otázky týkající se voličského průkazu kontaktujte obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Úředníci vám poskytnou informace o vydání, platnosti a případné ztrátě či odcizení vašeho průkazu. V otázkách týkajících se voleb a dokladů k volbám se obraťte na Český statistický úřad. Ten odpovídá za organizaci a průběh voleb a poskytne vám informace o způsobu hlasování, volebních místnostech a dalších aspektech volebního procesu. Nezapomeňte, že aktivní účast ve volbách je důležitým právem i povinností každého občana. Využijte proto možnosti informovat se u kompetentních institucí a aktivně se zapojte do demokratického procesu.
Nejčastější dotazy
Kdy a kde můžu volit s voličským průkazem? S voličským průkazem můžete volit v jakýchkoli volbách v České republice. Hlasovat můžete v jakékoli volební místnosti v ČR v den voleb.
Liší se nějak postup při volbě s voličským průkazem? Ano, při volbě s voličským průkazem je potřeba předložit okrskové volební komisi voličský průkaz a doklad totožnosti. Komise ověří vaši totožnost a následně vám vydá úřední obálku a hlasovací lístky.
Jaké doklady opravňují k hlasování ve volbách? Kromě voličského průkazu opravňuje k hlasování ve volbách občanský průkaz nebo cestovní pas. V den voleb se prokazujete ve své volební místnosti.
Co když ztratím voličský průkaz? Ztrátu nebo odcizení voličského průkazu je nutné neprodleně ohlásit obecnímu úřadu, který vám voličský průkaz vydal. Vydání nového voličského průkazu je zpoplatněno.
Užitečné informace
Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat v jakémkoli volebním okrsku v rámci České republiky, a to v daném typu voleb. Pokud tedy víte, že v den voleb nebudete ve svém trvalém bydlišti, je vhodné si o voličský průkaz zažádat. Žádost o jeho vydání můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Kromě voličského průkazu je nezbytné se ve volební místnosti prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Bez předložení obou těchto dokladů vám nebude umožněno hlasovat. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a zároveň povinností. Váš hlas má váhu a může ovlivnit budoucnost naší země.
Publikováno: 17. 11. 2024
Kategorie: Politika