Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu pro evropské volby

Volební Průkaz Evropské Volby

Co je volební průkaz?

Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, často nazývaný také průkaz pro hlasování v evropských volbách, je dokument, který umožňuje volit ve volbách do Evropského parlamentu mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, například kvůli dovolené nebo pracovní cestě, je volební průkaz ideálním řešením. Díky němu můžete svůj hlas odevzdat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, písemně nebo elektronicky. Důležité je podat žádost včas, nejpozději 7 dní před volbami v případě osobního podání a 14 dní před volbami v případě písemné nebo elektronické žádosti. Volební průkaz je důkazem o vašem volebním právu a je nepřenosný.

Kdo může požádat?

O volební průkaz, neboli průkaz pro hlasování v evropských volbách, může požádat každý občan České republiky, který má právo volit do Evropského parlamentu. To znamená, že žadatel musí být starší 18 let a zároveň nesmí být zbavený způsobilosti k právním úkonům. Důležité je, že o volební průkaz může požádat i občan EU s trvalým pobytem v ČR, který se ale rozhodl volit v České republice. O průkaz je možné žádat na obecním úřadě s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Elektronicky je možné o volební průkaz žádat pouze prostřednictvím datové schránky. Lhůta pro podání žádosti je odlišná pro osobní a písemné podání.

Jak a kde zažádat?

O volební průkaz, neboli průkaz pro hlasování v evropských volbách, můžete požádat dvěma způsoby: osobně nebo písemně. Žádost o vydání volebního průkazu podáváte svému obecnímu úřadu podle místa trvalého bydliště. Pokud se budete v době voleb zdržovat v zahraničí, obraťte se na zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Osobně můžete o volební průkaz požádat nejpozději do 2 dnů před volbami, a to v úředních hodinách příslušného úřadu. Písemnou žádost je nutné podat tak, aby byla doručena nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě musí být žádost úředně ověřena. Nezapomeňte, že volební průkaz vám umožňuje hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Využijte proto svého práva a zúčastněte se voleb do Evropského parlamentu.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí být podána včas, abyste mohli uplatnit své volební právo. Žádost podanou osobně je nutné doručit na příslušný úřad nejpozději do 2. working day before the election day. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost je možné podat i písemně, a to do 6. working day before the election day. V takovém případě je ale nutné, aby byla žádost úředně ověřena. Myslete na to, že včasné podání žádosti je klíčové pro to, abyste mohli volit. Nezapomeňte si o volební průkaz požádat včas a nenechávejte to na poslední chvíli.

Volební průkaz do evropských voleb je naším hlasem v srdci Evropy, je to nástroj, jak ovlivnit směřování našeho kontinentu.

Zdeněk Dvořák

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. K tomu slouží průkaz voliče pro volby do Evropského parlamentu, zkráceně volební průkaz. Volební průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého bydliště. Žádost je možné podat osobně nejpozději do 2 dnů před volbami, v elektronické podobě s elektronickým podpisem pak nejpozději 3 dny před volbami. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to tak, že se dostavíte do volební místnosti s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu vám umožňuje podílet se na volbě zástupců České republiky do Evropského parlamentu bez ohledu na to, kde se v den voleb nacházíte.

Hlasování v zahraničí

Občané České republiky, kteří se nacházejí v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu, oficiálně nazývaný "průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu", umožňuje volit na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí, a to vhozením obálky s hlasovacím lístkem do volební schránky. Žádost o vydání voličského průkazu musí být podána nejpozději 15 dnů před dnem voleb. Žádost lze podat osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností, poštou nebo datovou schránkou. V případě podání žádosti poštou je nutné, aby byl podpis voliče na žádosti úředně ověřen. Voličský průkaz je vydáván bezplatně a jeho platnost je omezena na jedny konkrétní volby.

Srovnání volebních průkazů
Vlastnost Volební průkaz pro volby do PS PČR Volební průkaz pro Evropský parlament
Použití pro volby Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Volby do Evropského parlamentu
Možnost volit mimo trvalé bydliště Ano Ano
Potřeba žádat o vydání Ano Ano

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho průkazu pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu je nezbytné jednat co nejdříve. Neotálejte a ihned kontaktujte obecní úřad, který vám průkaz vydal, a požádejte o vydání nového. Bez platného průkazu pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu nebudete moci ve volbách hlasovat. Při žádosti o nový průkaz se budete muset prokázat platným dokladem totožnosti. Vydání nového průkazu je zpravidla zpoplatněno. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým právem i povinností každého občana. Váš hlas má váhu a může ovlivnit směřování Evropské unie.

Důležité kontakty a informace

Pro vyřízení volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu kontaktujte obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, tedy do pátku předcházejícího volební sobotě a neděli. V odůvodněných případech, jako je například náhlá hospitalizace, lze o volební průkaz požádat i v kratší lhůtě. Volební průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Pokud se nacházíte v zahraničí, můžete volit pouze na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Pro bližší informace o volbách do Evropského parlamentu a o podmínkách hlasování navštivte webové stránky Ministerstva vnitra České republiky.

Nejčastější dotazy

Kdy a kde můžu volit s voličským průkazem do Evropského parlamentu? S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to v době stanovené pro konání voleb. Voličský průkaz platí pouze pro volby, pro které byl vydán.

Jak získám voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu? O voličský průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. pracovního dne před volbami. Pokud žádáte o voličský průkaz v místě vašeho trvalého pobytu, stačí vám k vyřízení občanský průkaz. V ostatních případech je nutné doložit doklad o oprávnění pobývat na území České republiky.

O voličský průkaz je možné požádat také písemně, a to nejpozději 7 dnů před volbami. Žádost musí být doručena do dne voleb a musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, kam má být voličský průkaz doručen. Žádost musí být podepsána a úředně ověřena. V případě zasílání žádosti poštou je nutné připojit kopii občanského průkazu.

Mohu o voličský průkaz požádat elektronicky? Ano, o voličský průkaz můžete požádat i datovou schránkou. V takovém případě nemusíte žádost podepisovat.

Užitečné odkazy

Pro bližší informace o volbách do Evropského parlamentu a hlasování s volebním průkazem můžete navštívit oficiální webové stránky Ministerstva vnitra České republiky. Na stránkách naleznete aktuální informace o volbách, důležité termíny, informace pro voliče a odpovědi na nejčastější dotazy. Dále se můžete obrátit na informační linku Ministerstva vnitra, kde vám operátoři rádi zodpoví vaše dotazy. Pro vyhledání kontaktních údajů na váš obecní úřad, kde si můžete vyřídit volební průkaz, využijte online vyhledávač obcí na Portálu veřejné správy. Na webových stránkách Evropského parlamentu naleznete informace o činnosti Evropského parlamentu, kandidujících stranách a programech.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: Politika