Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu: Jak ho získat a kde s ním volit.
Co je volební průkaz
Volební průkaz je důležitým dokumentem, který umožňuje voličům hlasovat ve volbách i v případě, že se v den voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště. Vydává se na žádost voliče, a to ohledně voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Senátu Parlamentu České republiky, Evropského parlamentu nebo prezidenta republiky. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky, v případě voleb do Evropského parlamentu pak ve všech volebních okrscích na území ČR zřízených pro voliče s trvalým bydlištěm na území České republiky. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz neopravňuje k hlasování v referendu. Pro hlasování v referendu je nutné se dostavit do své volební místnosti v místě trvalého bydliště.
Kdo ho může dostat
Volební průkaz, dokument opravňující k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště, je určen pro občany České republiky zapsané v centrálním registru voličů. Získat ho může každý volič, který se v den voleb nebude nacházet ve svém volebním okrsku. Důvody absence mohou být různé, například dovolená, pracovní cesta, studium nebo pobyt v nemocnici. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště. V případě, že volič žádá o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, musí tak učinit písemně nejpozději 3 dny před prvním dnem voleb. Volební průkaz neopravňuje k volbě do zastupitelstev krajů a do Senátu v případě, že se volič zdržuje mimo území kraje, kde je zapsán v centrálním registru voličů.
Jak o něj zažádat
Žádost o volební průkaz můžete podat osobně na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do druhého pracovního dne před volbami do 16 hodin. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud žádáte o volební průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, je nutné doložit doklad o oprávněnosti pobytu v dané zemi. Volební průkaz vám bude vydán ihned na místě. V případě, že nemůžete požádat o volební průkaz osobně, můžete tak učinit písemně nebo v elektronické podobě s elektronickým podpisem. Žádost musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a důvod žádosti o volební průkaz. V případě písemné žádosti je nutné ji zaslat doporučeně a v případě elektronické žádosti ověřit vaši totožnost.
Termíny pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, případně pro volbu prezidenta republiky, je nutné podat včas. Termíny se liší podle způsobu podání. Osobně na obecním úřadě, v jehož správním obvodu máte trvalý pobyt, můžete žádost podat nejpozději do druhého dne před volbami do 16 hodin. Pokud volíte v zahraničí, obraťte se na zastupitelský úřad. Písemně musí být žádost doručena nejpozději 7 dní před volbami, a to opět vašemu obecnímu úřadu. V případě volby prezidenta republiky platí stejné lhůty. Nezapomeňte, že volební průkaz neopravňuje k hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu. Pro tyto volby se vydává jiný typ dokladu, a to pouze voličům s trvalým pobytem v daném kraji.
Možnosti vyzvednutí
Vyzvednutí vašeho volebního průkazu je snadné a flexibilní. Osobně si ho můžete vyzvednout na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete pověřit jinou osobu, aby ho převzala za vás. V takovém případě musí mít s sebou kromě svého dokladu totožnosti i úředně ověřenou plnou moc. Plná moc musí obsahovat vaše osobní údaje, údaje zmocněnce a specifikaci voleb, pro které je plná moc platná. Volební průkaz vám bude vydán ihned na místě. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v rámci České republiky.
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice umožňuje volební průkaz, dříve nazývaný voličský průkaz, hlasovat ve volbách mimo trvalé bydliště. Volič s sebou musí mít kromě volebního průkazu i platný doklad totožnosti. Volební průkaz opravňuje k volbě do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu (v ČR) a v případě konání referenda i v referendu. Volič s voličským průkazem může volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to v daném typu voleb. Například s voličským průkazem pro volby do Poslanecké sněmovny nelze volit do Senátu. Žádost o vydání volebního průkazu se podává na obecním úřadě obce s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště voliče. Lhůta pro podání žádosti o vydání voličského průkazu je různá v závislosti na způsobu podání žádosti.
Vlastnost | Volební průkaz |
---|---|
Účel | Umožňuje volit mimo trvalé bydliště |
Platnost | Pouze pro volby, pro které byl vydán |
Hlasování v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době voleb v zahraničí, mají právo volit i z ciziny. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné vlastnit volební průkaz. Voličský průkaz si můžete vyřídit na zastupitelském úřadě České republiky v zemi, kde se zdržujete, a to nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb. K vyřízení voličského průkazu budete potřebovat platný doklad totožnosti, kterým je například cestovní pas nebo občanský průkaz. Pokud volíte na voličský průkaz poprvé, je nutné se dostavit na zastupitelský úřad osobně. Pro opakované volby na voličský průkaz je možné o jeho vydání požádat i v listinné podobě nebo elektronicky. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Voličský průkaz je důležitý dokument, který vám umožní uplatnit vaše volební právo i v případě, že se v době voleb nacházíte mimo území České republiky.
Neplatnost volebního průkazu
Volební průkaz může být v některých případech prohlášen za neplatný. K tomu dochází, pokud neobsahuje všechny zákonem stanovené náležitosti, jako je jméno voliče, jeho adresa trvalého pobytu, číslo a typ voleb, pro které je vydán, nebo podpis oprávněné osoby. Neplatný je také volební průkaz, který byl získán na základě nepravdivých údajů, například falešného prohlášení o místě pobytu. Důležité je také pamatovat na to, že volební průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán, a to ve spojení s platným dokladem totožnosti. Použití volebního průkazu pro jiné volby nebo bez předložení dokladu totožnosti není možné. V případě pochybností o platnosti volebního průkazu je vždy vhodné obrátit se na obecní úřad, který jej vydal, a nechat si platnost ověřit. Tím se voliči vyhnou případným komplikacím při samotném hlasování.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit směr, kterým se naše země vydá.
Božena Němcová
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad, který průkaz vydal, a nahlásit tuto skutečnost. Na základě ohlášení vám bude vydán náhradní volební průkaz, se kterým budete moci volit. Je důležité si uvědomit, že originální volební průkaz se stává neplatným a nelze ho použít k hlasování. Doklad opravňující k hlasování ve volbách je kromě volebního průkazu také občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě jejich ztráty nebo odcizení je nutné co nejdříve kontaktovat Policii České republiky a požádat o vydání nového dokladu. Bez platného dokladu totožnosti se bohužel voleb nemůžete zúčastnit.
Povinnosti voliče s průkazem
Volič s voličským průkazem má právo hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v příslušných volbách. Prokázání totožnosti a hlasování s voličským průkazem probíhá ve volební místnosti před okrskovou volební komisí. Volič je povinen se dostavit do volební místnosti ve stanovených volebních hodinách. Volič je povinen prokázat svou totožnost platným dokladem totožnosti, a to občanským průkazem, cestovním pasem nebo jiným dokladem, který je k prokázání totožnosti stanoven zákonem. Současně s předložením dokladu totožnosti je volič povinen předložit voličský průkaz. Okrsková volební komise porovná údaje ve voličském průkazu s údaji v seznamu voličů a s údaji v předloženém dokladu totožnosti. Pokud jsou údaje shodné a voliči nic nebrání v hlasování, okrsková volební komise voliči hlasování umožní. V opačném případě okrsková volební komise voliče o důvodech, které brání jeho hlasování, vyrozumí a hlasování mu neumožní.
Volební průkaz a korespondenční volba
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo své trvalé bydliště. Vydává se na žádost a je určen pro volby do Poslanecké sněmovny, Senátu a Evropského parlamentu. Volič s ním může volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Žádost o volební průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Lze ji podat osobně na obecním úřadě, datovou schránkou nebo poštou. V případě korespondenční volby se jedná o specifický způsob hlasování ze zahraničí. Voličům s trvalým pobytem mimo Českou republiku umožňuje účast ve volbách bez nutnosti osobní návštěvy zastupitelského úřadu. Doklad opravňující k hlasování ve volbách v zahraničí se nazývá voličský průkaz. Žádost o jeho vydání se podává na zastupitelský úřad a musí být doručena nejpozději 40 dní před prvním dnem voleb. Korespondenční volba je určena pouze pro volby do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu.
Nejčastější otázky a odpovědi
Kdy a kde můžu volit s voličským průkazem? S voličským průkazem můžete volit v jakýchkoli volbách v ČR, a to v kterékoli volební místnosti. Nejste tedy vázáni na své trvalé bydliště.
Jaké doklady musím předložit ve volební místnosti? Kromě voličského průkazu je potřeba se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Co když nemám trvalé bydliště v ČR, ale chci volit ve volbách do Evropského parlamentu? V takovém případě potřebujete zápis v seznamu voličů v místě vašeho trvalého pobytu a platný doklad totožnosti.
Můžu někoho zmocnit, aby za mě ve volbách hlasoval? Bohužel ne, hlasování je osobní a nepřenosné. Nikdo jiný za vás volit nemůže, a to ani s vaším voličským průkazem.
Platí voličský průkaz i v zahraničí? Ne, voličský průkaz je platný pouze pro volby v České republice. Pro volbu v zahraničí je potřeba požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů na zastupitelském úřadě.
Publikováno: 16. 11. 2024
Kategorie: Politika