Volební průkaz: Jak volit v eurovolbách i z pláže?
Co je volební průkaz?
V případě, že se v den voleb do Evropského parlamentu nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, nezoufejte. Stále máte možnost odevzdat svůj hlas a ovlivnit tak složení europarlamentu. Stačí si zažádat o volební průkaz, dříve známý jako doklad pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. Tento doklad vás opravňuje k účasti ve volbách i mimo váš trvalý pobyt. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a dokonce i na zastupitelském úřadě v zahraničí.
Kdo může požádat?
O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, tzv. eurovolby, může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. To znamená, že musí být starší 18 let a zároveň nesmí být zbaven způsobilosti k právním úkonům. Volič, který bude v den voleb mimo své trvalé bydliště, ale chce se voleb zúčastnit, si může vybrat, zda bude volit na základě voličského průkazu v místě svého aktuálního pobytu v ČR, nebo zda bude volit v zahraničí. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu opravňuje k hlasování pouze v těchto volbách, a to na území celé České republiky. Pro hlasování v zahraničí je pak potřeba zažádat o vystavení zvláštního dokladu, tzv. „Záznamu o voličovi pro volby do Evropského parlamentu“.
Jak získat volební průkaz?
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu vám umožní hlasovat i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku před volbami do 16 hodin. Pokud nestihnete podat žádost osobně, máte možnost požádat o vydání volebního průkazu písemně. V takovém případě je nutné, aby vaše žádost byla na úřad doručena nejpozději 7 dní před volbami a byla opatřena úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to tak, že se v den voleb dostavíte do vybrané volební místnosti a prokážete se platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Nezapomeňte, že volební průkaz je důležitý doklad, se kterým je nutné nakládat s opatrností.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí být doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb, tedy do pátku předcházejícího volebnímu víkendu. V případě osob, které se nemohou dostavit do volební místnosti z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti delší. Tyto osoby musí požádat o vydání voličského průkazu nejpozději 3 dny před dnem voleb, tedy do úterý předcházejícího volebnímu víkendu. Žádost o vydání voličského průkazu lze podat osobně na obecním úřadě, datovou schránkou nebo poštou. V případě zasílání žádosti poštou je nutné počítat s doručovací lhůtou. Doklad pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu je pak možné vyzvednout osobně na obecním úřadě nebo si jej nechat zaslat poštou.
Hlasování v ČR s průkazem
Voliči, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nebudou nacházet ve svém volebním okrsku, mohou k hlasování využít volební průkaz. Volební průkaz opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v případě voleb do Evropského parlamentu. Pro jeho vydání je nutné podat žádost na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště. Žádost je možné podat osobně nejpozději do 2. června 2023 do 16 hodin, v elektronické podobě s elektronickým podpisem pak nejpozději do 31. května 2023. V den voleb je pak možné požádat o vydání volebního průkazu pouze ze závažných, zejména zdravotních, důvodů, a to pouze do 16 hodin. Prokazují se platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Vlastní hlasování s volebním průkazem probíhá standardním způsobem. Volič se prokáže volebním průkazem a platným dokladem totožnosti a následně obdrží od okrskové volební komise úřední obálku a hlasovací lístky. Po úpravě hlasovacího lístku vloží volič úřední obálku do volební schránky.
Vlastnost | Volební průkaz (obecní/krajské volby) | Volební průkaz (eurovolby) |
---|---|---|
Použití pro volby | Volby do zastupitelstev obcí a krajů | Volby do Evropského parlamentu |
Možnost volit mimo trvalé bydliště | Ano, kdekoliv v ČR | Ano, kdekoliv v ČR a na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí |
Hlasování v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích v České republice i na zastupitelských úřadech. Žádost o jeho vydání musí být podána nejpozději 15 dnů před volbami, a to osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností, poštou nebo datovou schránkou. V den voleb se pak voliči prokáží voličským průkazem a platným dokladem totožnosti. Pro hlasování v zahraničí na zastupitelském úřadě není voličský průkaz nutný. Stačí se dostavit s platným dokladem prokazujícím totožnost a státní občanství České republiky, jako je například občanský průkaz nebo cestovní pas. Seznam zastupitelských úřadů, kde je možné volit, je zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Možnosti doručení hlasu
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mají možnost volit prostřednictvím voličského průkazu. Ten umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v případě, že se v něm volič běžně nezdržuje. Voličský průkaz je nutné si vyřídit u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu voliče. Žádost o vydání voličského průkazu lze podat osobně nejpozději do 2. dne před volbami, v elektronické podobě pak nejpozději do 15. dne před volbami. Pro občany, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, existuje ještě jedna možnost, jak se voleb do Evropského parlamentu zúčastnit. Touto možností je hlasování na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Pro hlasování na zastupitelském úřadě není nutné vyřizovat voličský průkaz. Stačí se dostavit na zastupitelský úřad v době jeho úředních hodin v den voleb a prokázat se platným dokladem totožnosti. Je důležité si uvědomit, že hlasování na zastupitelském úřadě je možné pouze v den voleb, a to v době jeho úředních hodin. Voliči se proto doporučuje, aby si předem ověřili otevírací dobu zastupitelského úřadu v den voleb.
Důležité kontakty a informace
Pro vyřízení volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu se obraťte na obecní úřad obce s rozšířenou působností dle vašeho trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb, tedy do 19. května 2023. Volební průkaz vám bude následně vydán a s ním obdržíte i úřední obálku. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Pokud se v době konání voleb budete nacházet v zahraničí, volební průkaz vám bohužel nebude zaslán a budete muset pro hlasování v eurovolbách využít zvláštní seznam voličů na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi.
Volební průkaz do eurovoleb: klíč k ovlivnění budoucnosti Evropy, která začíná u nás doma.
Zdeněk Dvořák
Nezapomeňte na eurovolby!
Evropské volby se blíží a s nimi i důležitá otázka: Máte připravený svůj volební průkaz? Tento malý dokument je vaším klíčem k urnám a k vyjádření vašeho hlasu v otázkách, které ovlivní budoucnost Evropy. Bez ohledu na to, zda se chystáte volit ve svém domovském okrsku, nebo v jiném členském státě EU, volební průkaz k volbám do Evropského parlamentu je nezbytný. Nezapomeňte, že k jeho vydání je nutné požádat váš obecní úřad nejpozději 10 dnů před volbami. Pokud se chystáte volit mimo svůj domovský okrsek, budete potřebovat volební průkaz a platný doklad totožnosti. S tímto budete moci volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Nepodceňujte důležitost voleb do Evropského parlamentu. Váš hlas má váhu a může ovlivnit směřování Evropské unie.
Publikováno: 15. 11. 2024
Kategorie: Politika