Volební lístek: Vše, co potřebujete vědět před vhozením do urny

Volební Lístek

Co je volební lístek

Volební lístek je oficiální dokument, se kterým se setká každý volič během voleb. Slouží k vyjádření vaší volební preference, tedy ke zvolení kandidáta nebo politické strany, kterou chcete ve volbách podpořit. Bez volebního lístku se voleb nemůžete zúčastnit. Volební lístek obdržíte ve volební místnosti po předložení platného dokladu totožnosti, kterým je občanský průkaz nebo cestovní pas. Na volebním lístku jsou uvedeni všichni kandidáti nebo politické strany, které se voleb účastní. Vždy si pečlivě zkontrolujte údaje na volebním lístku, zda odpovídají volbám, kterých se účastníte. Po označení vašeho favorita vhoďte volební lístek do volební urny.

Typy volebních lístků

V České republice se ve volbách setkáváme s dvěma základními typy volebních lístků. Prvním z nich je volební lístek, který slouží k označení zvolené politické strany nebo hnutí, případně konkrétního kandidáta. Tento lístek obdrží volič ve volební místnosti. Druhým typem je doklad pro hlasování ve volbách, který slouží k prokázání totožnosti a oprávnění volit. Občanům České republiky je tento doklad vydáván obecním úřadem a slouží pro všechny typy voleb. Volič obdrží ve volební místnosti oba tyto dokumenty. Je důležité si uvědomit, že volební lístek bez platného dokladu totožnosti není platný a volební komise hlas voliče v takovém případě nemůže uznat. Naopak doklad pro hlasování ve volbách slouží pouze k identifikaci voliče a nelze na něj volit.

Kde najdu volební lístek

Volební lístky vám budou doručeny do schránky nejpozději 3 dny před začátkem voleb. Pokud bydlíte v místě trvalého bydliště, najdete je na adrese, která je uvedena ve vašem občanském průkazu. V případě, že se v době voleb zdržujete jinde, ať už v České republice nebo v zahraničí, je potřeba si předem zařídit voličský průkaz. S ním pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v ČR, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Nezapomeňte, že volební lístek je důležitý dokument, se kterým je třeba nakládat obezřetně. Nepřijímejte volební lístky od cizích osob a chraňte je před poškozením. V případě ztráty nebo zničení volebního lístku si můžete požádat o jeho vydání náhradního lístku ve vaší volební místnosti.

Volební lístek, malý kousek papíru s velkou mocí. V rukou zodpovědného občana se stává nástrojem změny, v rukou lhostejného jen bezcenným cárem.

Bořivoj Svoboda

Obsah volebního lístku

Volební lístek je klíčový dokument, který obdržíte do schránky před volbami. Obsahuje seznam kandidujících stran a hnutí i jejich kandidátů. V horní části volebního lístku najdete název voleného orgánu, například „Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky“. Následuje seznam registrovaných stran a hnutí s přidělenými čísly. U každé strany uvidíte jména kandidátů seřazená podle preferenčních hlasů. Pozor, volební lístek nesmíte upravovat ani poškozovat, jinak bude neplatný! Spolu s volebním lístkem obdržíte také obálku. Do této úřední obálky, opatřené razítkem obce, vložíte vybraný volební lístek a vhodíte do volební urny. Obálka zaručuje tajnost vašeho hlasu, proto je důležité ji neotevírat ani nepopisovat. Volební lístek a obálka jsou nezbytné pro odevzdání platného hlasu. Bez nich se voleb nemůžete zúčastnit.

Jak správně hlasovat

Před vhozením volební obálky do urny se ujistěte, že jste ji řádně zalepili. Použijte k tomu přiloženou lepící pásku na volební obálce. Tak zaručíte, že váš hlas bude započítán jako platný. Nezapomeňte, že volební lístek musí být v úřední obálce. V opačném případě by byl váš hlas neplatný. Před hlasováním se prokažte volebním průkazem a občanským průkazem nebo cestovním pasem. Komise vám poté vydá prázdnou úřední obálku a sadu volebních lístků. Volební lístek si ve volební místnosti upravte tak, že zakroužkujete pořadové číslo před jménem kandidáta, kterého chcete volit. Pokud chcete volit celou kandidátní listinu, zakroužkujte pouze číslo politické strany nebo hnutí. Pozor, pokud na volebním lístku provedete jakékoli jiné úpravy, bude váš hlas neplatný.

Nevidomí a slabozrací voliči

Nevidomí a slabozrací voliči mají právo na to, aby se voleb zúčastnili samostatně a tajně. Pro usnadnění volebního aktu jim slouží speciální volební šablona. Tuto šablonu si mohou vyžádat u okrskové volební komise, a to i bez předchozího ohlášení. Šablona je vyrobena z pevnějšího papíru a obsahuje reliéfní Braillovo písmo a průřezy, které umožňují nevidomému nebo slabozrakému voliči správně vložit volební lístek a označit zvoleného kandidáta nebo stranu. Použití šablony je jednoduché a intuitivní. Volič si šablonu přiloží na volební lístek a podle Braillova písma nebo reliéfních značek najde políčko pro zakřížkování. Poté do příslušného průřezu vloží křížek. Po vyplnění volebního lístku šablonu sejme a lístek vloží do úřední obálky. Důležité je připomenout, že volební šablona slouží pouze pro orientaci na volebním lístku a pro usnadnění jeho vyplnění. Samotný akt volby, tedy výběr kandidáta nebo strany, provádí volič zcela samostatně a bez cizí pomoci.

Chyby na volebním lístku

Volební lístek je váš hlavní nástroj k vyjádření volební preference. Jeho neplatnost kvůli chybám by byla velká škoda. Pozor si dejte na nejčastější chyby, jako je například jeho přetržení, poškození, či označení více jak jednoho subjektu, pokud se nejedná o volby do Senátu. V takovém případě je potřeba požádat komisi o nový lístek. Nezapomeňte, že doklad pro hlasování, který obdržíte ve volební místnosti, neslouží k samotnému hlasování, ale k identifikaci. Samotné hlasování probíhá výhradně prostřednictvím oficiálního volebního lístku. Pečlivost a dodržení pokynů vám zaručí, že váš hlas bude platný a započítá se do konečných výsledků voleb.

Vlastnost Volební lístek
Účel Umožňuje voliči vybrat si kandidáta/stranu ve volbách
Forma Papírový lístek s natištěnými kandidáty/stranami
Platnost Pouze v den voleb a ve vymezeném čase

Neplatný volební lístek

Volební lístek je oficiální dokument, který slouží k vyjádření vaší volby ve volbách. Aby byl váš hlas platný, je nezbytné, aby byl volební lístek odevzdán v neporušeném stavu a abyste se na něm podepsali. Jakékoliv úpravy volebního lístku, jako jsou škrtání, přepisování nebo dopisování, ho činí neplatným. Stejně tak je neplatný lístek, který není podepsaný, nebo je podepsaný někým jiným. Kromě volebního lístku je pro hlasování ve volbách nezbytný také doklad totožnosti. Obvykle se jedná o občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad s fotografií, který umožňuje vaši identifikaci. Bez platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat, a to i v případě, že máte u sebe platný volební lístek. Proto je důležité, abyste si před odchodem do volební místnosti zkontrolovali, zda máte u sebe oba dokumenty - jak volební lístek, tak i doklad totožnosti.

Povinnosti okrskové komise

Okrsková volební komise má na starosti hladký průběh voleb v daném okrsku. Mezi její klíčové povinnosti patří kontrola totožnosti voličů a vydávání volebních lístků. Volič je povinen prokázat svou totožnost a adresu trvalého bydliště platným dokladem, nejčastěji občanským průkazem. Na základě této kontroly obdrží volič od komise sadu všech platných volebních lístků. Okrsková komise musí dbát na to, aby volič obdržel všechny lístky a aby mu byla umožněna volba v tajnosti. Po ukončení voleb sčítá okrsková komise odevzdané hlasy a výsledky předává ústřední volební komisi.

Volební lístek po volbách

Volební lístek je úřední tiskopis, který hraje klíčovou roli v demokratických volbách. Slouží k vyjádření volební preference voliče. Co se s ním ale děje po skončení voleb? Po uzavření volebních místností a sečtení hlasů se volební lístky stávají důležitým dokumentem pro kontrolu volebního procesu. Volební lístky, ať už ty platné, neplatné či prázdné, jsou pečlivě ukládány a archivovány po dobu stanovenou zákonem. To umožňuje případné přepočítání hlasů nebo kontrolu volební účasti. Zároveň slouží jako doklad o průběhu voleb. Doklad pro hlasování ve volbách, který obdrží volič při příchodu do volební místnosti, slouží k identifikaci voliče a jeho zaregistrování ve volební evidenci. Po odevzdání hlasu je tento doklad označen a volič si ponechá jeho část. Tím je zajištěno, že volič nemůže hlasovat opakovaně.

Publikováno: 12. 11. 2024

Kategorie: Politika