Tajemství roztomilosti: Dolíčky ve tváři a jejich kouzlo
Co jsou dolíčky ve tváři?
Dolíčky ve tváři, ty roztomilé prohlubně, které se objevují na tvářích některých lidí, když se usmívají, jsou ve skutečnosti genetickou zvláštností. Vznikají v důsledku odchylky ve stavbě mimického svalu zvaného zygomaticus major, který je zodpovědný za zvedání koutků úst při úsměvu. U lidí s dolíčky je tento sval rozdělen na dvě části a jedna z nich je připojena ke kůži tváře. Když se tedy usmějí, tato část svalu se stáhne a vtáhne kůži dovnitř, čímž se vytvoří charakteristická prohlubeň. Ačkoliv jsou dolíčky ve tváři často považovány za atraktivní a roztomilé, ve skutečnosti se jedná o drobnou svalovou anomálii. Neexistuje žádný způsob, jak si dolíčky ve tváři vycvičit nebo je získat, pokud je nemáte od přírody.
Genetika a dolíčky
Dolíčky ve tvářích, ty roztomilé prohlubně, které se objevují u některých lidí při úsměvu, jsou fascinujícím tématem genetiky. Ačkoliv se traduje, že dolíčky jsou dominantní znak, ve skutečnosti je jejich dědičnost složitější. Nejde o jednoduchý přenos jednoho genu od rodičů k dětem. Vědci se domnívají, že na vzniku dolíčků se podílí více genů, a proto je obtížné předvídat, zda je dítě zdědí. Navíc, i když člověk geny pro dolíčky zdědí, nemusí se u něj projevit. Vliv má totiž i vývoj mimických svalů a podkožního tuku. Dolíčky tak mohou být přítomny v dětství a s věkem zmizet, nebo se naopak objevit až v dospělosti. Ať už jsou dolíčky výsledkem jakékoli kombinace genů a vývoje, jedno je jisté: dodávají obličeji na atraktivitě a šarmu.
Typy dolíčků (tváře, brada)
Dolíčky ve tváři, ty roztomilé prohlubně, které se objevují na tvářích některých lidí, když se usmívají, jsou způsobeny variací ve stavbě lícního svalu. Tento sval, nazývaný zygomaticus major, je zodpovědný za tažení koutků úst nahoru při úsměvu. U lidí s dolíčky je tento sval rozdělen na dva snopce, jeden se upíná do koutku úst a druhý do kůže tváře. Když se usmějí, stah svalu táhne kůži dovnitř a vytváří tak charakteristickou prohlubeň. Dolíčky v tvářích jsou dědičné a jsou považovány za dominantní znak, což znamená, že stačí zdědit gen od jednoho z rodičů, aby se u dítěte projevily. Kromě tváří se dolíčky mohou objevit i na jiných částech těla, například na bradě. Dolíčky na bradě, známé také jako „ďolíček krásy“, jsou způsobeny neúplným srůstem pravé a levé poloviny dolní čelisti během vývoje plodu.
Vlastnost | Dolíčky ve tváři |
---|---|
Výskyt | Přibližně 20 % populace |
Dědičnost | Ano, dominantní gen |
Atraktivita dolíčků
Dolíčky ve tváři, ty roztomilé prohlubně, které se objevují na tvářích některých lidí, když se usmívají, jsou často považovány za atraktivní rys. Proč? Odpověď se může skrývat v psychologii. Dolíčky jsou spojovány s mládím, hravostí a nevinností, což jsou vlastnosti, které mnozí považují za přitažlivé. Studie ukázaly, že lidé s dolíčky jsou často vnímáni jako přátelštější, přístupnější a důvěryhodnější. Možná je to tím, že dolíčky zdůrazňují úsměv a dodávají mu na upřímnosti. Ať už je důvod jakýkoli, jedno je jisté: dolíčky ve tváři mají zvláštní kouzlo, které dokáže upoutat pozornost a vyvolat pozitivní emoce.
Dolíčky v historii a kultuře
Od nepaměti jsou dolíčky ve tváři vnímány jako atraktivní rys, který dodává obličeji mladistvý a roztomilý vzhled. V mnoha kulturách jsou dolíčky spojovány s krásou, štěstím a dokonce i s určitými charakterovými vlastnostmi. Například ve starověké Číně se věřilo, že lidé s dolíčky ve tváři jsou upřímní a důvěryhodní. V některých částech Indie jsou dolíčky považovány za symbol prosperity a štěstí. V západní kultuře jsou dolíčky často spojovány s charismatem a šarmem. Mnoho slavných osobností, jako například Marilyn Monroe nebo Brad Pitt, mají dolíčky ve tváři, což jen posiluje jejich atraktivitu a popularitu.
Mýty o vzniku dolíčků
Dolíčky ve tvářích, ty roztomilé prohlubně, které se u některých lidí objevují při úsměvu, jsou opředeny mnoha mýty a legendami. Říká se například, že jsou známkou krásy, štěstí nebo dokonce božského dotyku. Pravda je ale mnohem prozaičtější. Dolíčky ve tvářích jsou ve skutečnosti způsobeny odchylkou ve stavbě mimických svalů. Konkrétně jde o sval zvaný zygomaticus major, který se táhne od lícní kosti k ústnímu koutku. U lidí s dolíčky je tento sval rozdělen na dva snopce a kůže je v tomto místě pevněji spojena s tkání pod ní. Když se pak člověk usměje, sval se stáhne a kůže se v místě spojení vtáhne dovnitř, čímž vznikne charakteristická prohlubeň. I když jsou dolíčky ve tvářích geneticky podmíněné, neznamená to, že je zdědí každý. Výzkumy ukazují, že se dědí spíše tendence k jejich vzniku a jejich přítomnost a výraznost se může u jednotlivých členů rodiny lišit. Takže i když vám rodiče dolíčky nepředali, vaše děti je mít stále můžou.
Chirurgické úpravy
V současnosti existuje i možnost chirurgického vytvoření důlků ve tvářích pro ty, kteří po nich touží, ale příroda je neobdařila. Tento zákrok se nazývá dermální incisní důlková plastika a provádí se v lokální anestezii. Během procedury chirurg provede malý řez na vnitřní straně tváře v místě, kde má být důlek vytvořen. Poté se pomocí speciálního stehu spojí kůže s mimickým svalem, čímž se vytvoří jamka, která připomíná přirozený důlek. Po zákroku je nutné počítat s otoky a modřinami, které během několika dní až týdnů odezní. Důležité je si uvědomit, že chirurgické vytvoření důlků je trvalý zákrok a je důležité si ho dobře promyslet. Před zákrokem je nezbytná konzultace s plastickým chirurgem, který posoudí vhodnost zákroku a probere s vámi vaše očekávání a možná rizika.
Cviky na dolíčky (mýtus?)
Mnoho lidí považuje dolíčky ve tváři za atraktivní rys a existuje spousta článků a videí, které slibují cviky na jejich získání. Pravdou ale je, že dolíčky jsou geneticky podmíněné a vznikají díky specifickému uspořádání mimických svalů. Cvičením obličejových svalů sice můžete dosáhnout jejich zpevnění a zvýraznění kontur obličeje, ale nevytvoříte jimi dolíčky tam, kde pro ně nemáte genetické předpoklady. Některé webové stránky propagují cviky jako je smršťování rtů, tlačení prstů do tváří nebo úsměv s tlakem na tváře. Tyto cviky ale nemají žádný vědecký základ a jejich účinnost nebyla nikdy prokázána. Místo snahy o změnu rysů, které jsou dány geneticky, je lepší zaměřit se na péči o pleť a celkové zdraví, což vám zaručí přirozenou krásu a spokojenost s vlastním vzhledem.
Dolíčky v tvářích jsou jako hvězdy na noční obloze - malé detaily, které rozzáří celý svět.
Zdena Procházková
Slavní lidé s dolíčky
Dolíčky ve tváři, ty roztomilé prohlubně, které se objevují na tvářích některých šťastlivců při úsměvu, jsou považovány za atraktivní rys. A není divu, že se s nimi pyšní i řada slavných osobností. Mezi nejznámější majitele dolíčků patří bezesporu hollywoodský krasavec Brad Pitt. Jeho úsměv s dolíčky okouzlil miliony fanoušků po celém světě. Další hvězdou, která se může pochlubit tímto půvabným rysem, je zpěvačka Ariana Grande. Její dolíčky jsou patrné zejména při zpěvu a dodávají jí na roztomilosti a šarmu. A nesmíme zapomenout ani na herce Matthewa McConaugheyho, jehož úsměv s dolíčky je neodmyslitelnou součástí jeho charismatického vzhledu. Tito a mnozí další slavní lidé dokazují, že dolíčky ve tváři jsou zkrátka neodolatelné a dodávají jejich nositelům na atraktivitě a šarmu.
Publikováno: 13. 11. 2024
Kategorie: Zdraví