Paneo: Revoluce v kuchyni?

Paneo

Co je to paneo?

Paneo je druh pánve pocházející z Mexika. Vyrábí se z tepané uhlíkové oceli, která mu dodává charakteristickou tmavou barvu a drsný povrch. Na rozdíl od běžných pánví se paneo nezpracovává nepřilnavým povrchem. Místo toho se před prvním použitím projde procesem zvaným „zapečení“. Během zapečení se na povrchu pánve vytvoří vrstva polymerizovaného oleje, která slouží jako přírodní nepřilnavý povrch a zároveň chrání pánev před korozí. Paneo se vyrábí v různých velikostech a tvarech, přičemž nejběžnější je kulatá pánev s vysokými, zkosenými stěnami. Díky své všestrannosti a odolnosti je paneo oblíbenou volbou profesionálních kuchařů i domácích nadšenců.

Původ a historie

Původ slova „paneo“ je nejasný, ale předpokládá se, že pochází z románských jazyků, konkrétně z italského slova „panetto“, které označuje malý bochník chleba. Toto spojení naznačuje, že paneo mohlo být původně vnímáno jako jídlo chudých, kteří si nemohli dovolit dražší druhy masa.

Ať už je jeho původ jakýkoli, paneo se stalo oblíbeným pokrmem v mnoha kulturách po celém světě. Jeho popularita pramení z jeho jednoduchosti, cenové dostupnosti a všestrannosti. Paneo lze připravit z různých druhů masa, s různým kořením a podávat s rozmanitými přílohami.

V posledních letech zažívá paneo renesanci popularity, a to i díky rostoucímu zájmu o zdravější stravování. Paneo smažené na pánvi s minimem tuku může být zdravou a chutnou alternativou k jiným smaženým pokrmům.

Typické suroviny

Paneo, někdy také nazývané panýř, je oblíbenou ingrediencí v indické kuchyni a jeho obliba se šíří i do dalších koutů světa. Paneo je vlastně sýr, ale na rozdíl od klasických sýrů se vyrábí ze sraženého mléka pomocí kyseliny, nikoli syřidla. Díky tomu je paneo vhodné i pro vegetariány a vegany, kteří se vyhýbají konzumaci produktů živočišného původu. Typické suroviny pro přípravu paneo jsou poměrně jednoduché a dostupné. Základem je plnotučné kravské mléko, které se zahřeje a smíchá s kyselým činidlem, jako je citronová šťáva, ocet nebo jogurt. Kyselina způsobí srážení mléka a oddělení syrovátky od pevných částí, které se následně scedí a lisují do požadovaného tvaru.

Základní postup

Paneo je označení pro obalovací mouku, strouhanku nebo jejich kombinaci, která se používá k obalování potravin před smažením. Díky paneu získá pokrm křupavou zlatavou kůrčičku a zároveň se uvnitř krásně propeče. Správné obalení v trojobalu, tedy v mouce, vejcích a strouhance, je základním postupem v mnoha kuchyních. Postup je jednoduchý: maso nejprve důkladně osolíme a opepříme, poté ho obalíme v hladké mouce, následně v rozšlehaných vejcích a nakonec ve strouhance. Důležité je, aby každá vrstva dobře přilnula k předchozí, a aby byl pokrm obalený rovnoměrně.

Tipy pro dokonalý výsledek

Pro dosažení dokonale křupavé strouhanky a šťavnatého masa uvnitř existuje několik triků. Před obalováním maso osušte papírovými utěrkami, zbavíte ho tak přebytečné vlhkosti, která by bránila správnému přilnutí strouhanky. Důležité je také důkladné obalení – každý kousek masa by měl být rovnoměrně pokrytý moukou, vejcem a strouhankou. Pro extra křupavý efekt zkuste strouhanku před obalováním krátce opéct na sucho na pánvi. Nezapomeňte na dostatečně rozehřátý olej – maso vkládejte do pánve až tehdy, kdy je olej opravdu horký, jinak se bude připékat příliš dlouho a vysuší se.

Nejčastější chyby

Při používání paneovacích směsí a strouhanky se často opakují stejné chyby, které mohou mít za následek méně lákavý výsledek. Jednou z nich je nedostatečné obalení surovin. Pokud maso, sýr nebo zelenina nejsou ze všech stran rovnoměrně obalené, strouhanka se nepřichytí a při tepelné úpravě odpadne. Důsledkem je pak nejen horší vzhled, ale i chuť, protože strouhanka dodává pokrmu křupavost a aroma. Dalším častým prohřeškem je použití příliš velkého množství oleje při smažení. Panevané pokrmy pak nasáknou tukem a jsou těžké a mastné. Ideální je smažit na menším množství rozpáleného oleje, aby se vytvořila zlatavá kůrčička a vnitřek zůstal šťavnatý. Nezapomínejte ani na správnou teplotu oleje – pokud je příliš nízká, strouhanka nasákne tukem, pokud je naopak příliš vysoká, spálí se dříve, než se stihne propečit náplň. Dodržováním těchto jednoduchých rad se vyhnete nejčastějším chybám a vaše panevané pokrmy budou vždy chutné a křupavé.

Variace a obměny

Paneo, tento všestranný pokrm, nabízí nepřeberné možnosti variací a obměn. Experimentujte s různými druhy masa, od klasického vepřového a kuřecího po hovězí, jehněčí nebo rybí filety. Pro vegetariánskou verzi zkuste tofu, tempeh nebo zeleninové karbanátky. Chuť paneo ozvláštníte marinádami, ať už s bylinkami, kořením nebo třeba medem a sójovou omáčkou. Obměňujte také strouhanku. Přidejte do ní parmazán, ořechy, semínka nebo sušené bylinky pro křupavější a aromatičtější krustu. Nebojte se experimentovat s přílohami. Kromě klasické bramborové kaše se hodí i šťouchané brambory, hranolky, americké brambory, rýže nebo kuskus. Skvěle chutná i se zeleninovými saláty, dušenou zeleninou nebo grilovanou zeleninou. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, paneo vám zaručeně bude chutnat.

Feature Czech "Paneo" English Equivalent
Meaning Mr. (formal, polite address to a man) Mr.
Usage Used before the last name Used before the last name
Formality Formal Formal

Paneo ve světové kuchyni

Pánve, ať už se jedná o klasické teflonové, litinové nebo moderní keramické, jsou nepostradatelným nástrojem v kuchyních po celém světě. Každá kultura si osvojila vlastní techniky a recepty, které z pánve dělají mnohem více než jen nástroj na smažení. V Itálii se bez pánve neobejde příprava risotta, jehož krémová konzistence se dosahuje právě díky postupnému restování rýže a následnému zalévání vývarem. Španělská paella, barevný pokrm z rýže, masa a mořských plodů, se tradičně připravuje na velké pánvi zvané „paellera“. V Indii se na pánvi zvané „tava“ připravují placky naan, placky roti a nespočet dalších specialit. Od Asie po Jižní Ameriku, od sladkých dezertů po pikantní pokrmy, pánev hraje klíčovou roli v kulinářských tradicích a zvycích. Její všestrannost a schopnost přizpůsobit se různým stylům vaření z ní činí skutečně globální kulinářský fenomén.

Recepty s paneo

Pánvi paneo se v posledních letech stala velmi populární součástí mnoha kuchyní. A není se čemu divit! Díky svému speciálnímu povrchu a vlastnostem umožňuje paneo připravovat jídla zdravěji s minimem tuku. Navíc se na ní pokrmy nepřipalují a rovnoměrně se propečou. Ať už se chystáte na přípravu masa, zeleniny nebo třeba sladkých dezertů, paneo vám bude skvělým pomocníkem. Inspirujte se recepty, které jsou pro paneo jako stvořené a objevte tak nové chutě vašich oblíbených jídel. Ať už jste zkušený kuchař nebo teprve začínáte, s pánví paneo bude vaření hračka.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: Technologie