Motorola Edge 30 Neo recenze: Krása, která nebolí?

Motorola Edge 30 Neo Recenze

Výkon a plynulost

Motorola Edge 30 Neo pohání procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G. Ten sice nepatří mezi absolutní špičku, ale pro běžné používání telefonu je dostatečně výkonný. Telefon běží plynule a bez záseků, ať už brouzdáte po internetu, kontrolujete sociální sítě nebo hrajete nenáročné hry. V benchmark testech podává slušné výsledky a zvládá i některé náročnější hry, i když u těch nejnáročnějších titulů může docházet k občasnému poklesu snímkové frekvence. Co se týče plynulosti, Motorola si zaslouží pochvalu za 90Hz obnovovací frekvenci displeje. Díky ní je posouvání obsahu, animace a celkově práce s telefonem velmi plynulá a příjemná na pohled. Motorola Edge 30 Neo je telefon střední třídy a jeho výkon tomu odpovídá. Pro běžného uživatele, který nehraje nejnovější hry na maximální detaily, bude výkon tohoto telefonu naprosto dostačující.

Snapdragon procesor

Motorola edge 30 neo pohání procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G. To je sice procesor střední třídy, ale pro běžné používání telefonu je dostatečně výkonný. Zvládá plynule hry, multitasking a přehrávání videí. Procesor je spárovaný s 8 GB RAM a 128 GB úložištěm, což je pro většinu uživatelů dostatek prostoru pro aplikace, fotky a videa.

V benchmarkových testech podává Snapdragon 695 5G v telefonech Motorola edge 30 neo solidní výsledky. V AnTuTu dosahuje skóre okolo 400 000 bodů, což je srovnatelné s jinými telefony ve stejné cenové kategorii.

Celkově je Snapdragon 695 5G v telefonech Motorola edge 30 neo dobrý procesor, který zvládá všechny běžné úkoly. Pokud hledáte telefon s vysokým výkonem za rozumnou cenu, Motorola edge 30 neo je dobrou volbou.

Plynulý displej

Motorola Edge 30 Neo má displej, který vás dostane. Je to 6,28palcový OLED panel s rozlišením FHD+ a obnovovací frekvencí 120 Hz. To znamená, že obraz je neuvěřitelně plynulý a citlivý, ať už procházíte sociální sítě, hrajete hry nebo sledujete videa. Barvy jsou živé a kontrastní, černá je opravdu černá díky OLED technologii. Jas je dostatečný i pro sledování venku za slunečného dne. Displej je chráněn odolným sklem Corning Gorilla Glass 5, takže se nemusíte bát poškrábání.

Celkově je displej Motoroly Edge 30 Neo jedním z jeho největších lákadel. Nabízí špičkovou kvalitu obrazu a plynulost, která vás ohromí.

Operační systém

Motorola Edge 30 Neo přichází s Androidem 12 a nadstavbou My UX, což je čistá a intuitivní verze Androidu s minimem bloatwaru. Motorola přidala několik užitečných funkcí, jako je Moto Actions, které vám umožňují ovládat telefon gesty, a Moto Display, které zobrazuje notifikace na zamčené obrazovce.

Velkou výhodou je příslib dvou velkých aktualizací Androidu, takže se můžete těšit na Android 13 a 14. To je v této cenové kategorii nadstandardní a zaručuje to delší životnost telefonu. Bezpečnostní aktualizace by pak měly vycházet po dobu tří let.

Celkově je software telefonu Motorola Edge 30 Neo jeho silnou stránkou. Je rychlý, plynulý a snadno se používá. Díky čistému Androidu a užitečným funkcím od Motoroly je radost s ním pracovat.

Baterie a nabíjení

Motorola Edge 30 Neo má baterii s kapacitou 4020 mAh, což je na dnešní poměry spíše podprůměrná hodnota. V praxi to znamená, že telefon s přehledem zvládne jeden den běžného používání, ale pokud jej budete hodně zatěžovat, budete ho muset nabíjet každý den.

Nabíjení probíhá přes USB-C konektor a podporuje rychlé nabíjení o výkonu 68 W. Díky tomu se telefon nabije z 0 na 100 % za přibližně 35 minut, což je velmi slušná hodnota. Motorola bohužel do balení nedodává adaptér s tak vysokým výkonem, takže si ho budete muset dokoupit zvlášť, pokud chcete využít rychlé nabíjení naplno.

Kromě rychlého kabelového nabíjení podporuje Motorola Edge 30 Neo také bezdrátové nabíjení o výkonu 5 W a reverzní bezdrátové nabíjení o výkonu 5 W. Bezdrátové nabíjení je sice pomalejší než kabelové, ale hodí se například pro nabíjení přes noc. Reverzní bezdrátové nabíjení pak umožňuje použít telefon jako bezdrátovou nabíječku pro jiná zařízení, například pro bezdrátová sluchátka.

Rychlé nabíjení

Motorola Edge 30 Neo podporuje rychlé nabíjení s výkonem 68 W, což je v této cenové kategorii nadprůměrná hodnota. Motorola slibuje, že telefon nabijete z 0 na 100 % za přibližně 30 minut a z našich testů vyplývá, že se k této hodnotě skutečně blíží. Během testování se nám podařilo nabít telefon z 15 % na 85 % za pouhých 20 minut, což je působivý výsledek.

Pro dosažení maximální rychlosti nabíjení je nutné použít dodávanou nabíječku a kabel. Při použití jiných nabíječek se rychlost nabíjení může lišit.

Kromě rychlého kabelového nabíjení Motorola Edge 30 Neo podporuje také bezdrátové nabíjení s výkonem 5 W. To sice není nejrychlejší bezdrátové nabíjení na trhu, ale stále se jedná o užitečnou funkci, která vám umožní pohodlně nabíjet telefon bez nutnosti připojovat kabel.

Výdrž baterie

Motorola Edge 30 neo má baterii s kapacitou 4020 mAh, což na první pohled nemusí znít jako mnoho, ale v praxi se ukazuje, že telefon zvládne bez problémů vydržet celý den běžného používání. Samozřejmě, pokud budete telefon používat intenzivně, například k hraní her nebo sledování videí, výdrž baterie se zkrátí.

Velkou předností je podpora rychlého 68W nabíjení TurboPower, díky kterému nabijete telefon z 0 na 100 % za přibližně 30 minut. To je skvělá zpráva pro ty, kteří spěchají a potřebují svůj telefon rychle nabít. Telefon také podporuje 5W bezdrátové nabíjení, což je užitečné, pokud dáváte přednost pohodlnějšímu nabíjení bez kabelů.

V recenzích se Motorola Edge 30 neo setkává s pozitivními reakcemi na výdrž baterie. Uživatelé si chválí zejména rychlé nabíjení, které jim umožňuje rychle doplnit energii telefonu během krátké chvíle. Celkově lze říci, že Motorola Edge 30 neo nabízí solidní výdrž baterie, která uspokojí potřeby většiny uživatelů.

Fotoaparát a video

Motorola Edge 30 Neo se může pochlubit duálním zadním fotoaparátem, který zahrnuje hlavní 64MPx snímač s optickou stabilizací obrazu (OIS) a 13MPx ultraširokoúhlý objektiv. Hlavní snímač pořizuje slušné snímky s dobrým dynamickým rozsahem a přesnými barvami, zejména za denního světla. OIS pomáhá při fotografování z ruky a redukuje rozmazání pohybem. Ultraširokoúhlý objektiv je užitečný pro zachycení širších scén, i když s určitou ztrátou detailů na okrajích.

V noci si fotoaparát vede obstojně, ale snímky mohou vykazovat šum, zejména v tmavších oblastech. Noční režim pomáhá zlepšit detaily a jas, ale nečekejte zázraky. Přední 32MPx selfie kamera pořizuje ostré a detailní selfie s dobrým podáním barev pleti.

Co se týče videa, Motorola Edge 30 Neo dokáže nahrávat videa až v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu. Kvalita videa je slušná, s dobrým dynamickým rozsahem a plynulou stabilizací. Za zmínku stojí i možnost nahrávat slow-motion videa v rozlišení 1080p při 120 snímcích za sekundu. Celkově je fotoaparát Motorola Edge 30 Neo slušný a uspokojí potřeby běžných uživatelů, kteří hledají spolehlivý telefon pro každodenní fotografování a natáčení videí.

Hlavní fotoaparát

Motorola Edge 30 Neo se může pochlubit systémem dvou fotoaparátů na zadní straně, kterému dominuje 64MPx hlavní snímač s optickou stabilizací obrazu (OIS). Tato funkce je v této cenové kategorii příjemným překvapením a pomáhá pořizovat ostřejší snímky a stabilnější videa, a to i při horších světelných podmínkách. Fotografie pořízené za denního světla jsou detailní s věrnými barvami a širokým dynamickým rozsahem. Režim HDR si zaslouží pochvalu za to, jak dobře zvládá vyvážit světla a stíny. Za zhoršených světelných podmínek si telefon vede obstojně, i když je patrný mírný šum. Noční režim dokáže z tmavých scén vytáhnout více detailů, ale neočekávejte zázraky.

Vedle hlavního snímače najdeme 13MPx ultraširokoúhlý objektiv, který se hodí pro zachycení širších scén, jako jsou krajiny nebo skupinové fotografie. Kvalita fotografií z ultraširokoúhlého objektivu je slušná, i když s menším detailem a ostrostí ve srovnání s hlavním snímačem.

Celkově je fotoaparát Motorola Edge 30 Neo nadprůměrný ve své třídě a uspokojí potřeby většiny běžných uživatelů.

Širokoúhlý objektiv

Motorola Edge 30 Neo se pyšní systémem dvou fotoaparátů na zadní straně, kde hlavní roli hraje 64MPx hlavní snímač. Ten doplňuje 13MPx širokoúhlý objektiv, který je v dnešní době již téměř nezbytnou součástí výbavy chytrého telefonu. Širokoúhlý objektiv na Motorole Edge 30 Neo umožňuje zachytit mnohem širší zorné pole, než je tomu u hlavního fotoaparátu. To se hodí zejména při fotografování krajinek, architektury nebo skupinových fotek, kde se vám do záběru vejde mnohem více objektů a scéna působí velkolepěji.

Kvalita fotografií pořízených širokoúhlým objektivem je na dobré úrovni, i když nedosahuje kvalit hlavního snímače. Fotografie jsou dostatečně ostré a detailní, zejména za dobrých světelných podmínek. S ubývajícím světlem však kvalita fotografií klesá, objevuje se šum a detaily se ztrácejí. Přesto je širokoúhlý objektiv na Motorole Edge 30 Neo vítaným doplňkem, který rozšiřuje fotografické možnosti telefonu a umožňuje zachytit svět z nové perspektivy.

Selfie kamera

Motorola Edge 30 Neo má vpředu 32MPx selfie kameru, což je na telefon střední třídy docela dost. V dobrých světelných podmínkách pořizuje selfie kamera ostré a detailní snímky s věrnými barvami. I dynamický rozsah je na slušné úrovni, takže i ve stínech a světlech je zachováno dostatek detailů.

V horších světelných podmínkách už je to s kvalitou selfie fotek o něco horší. Snímky jsou méně detailní a objevuje se šum. Nicméně, stále jsou použitelné pro sdílení na sociálních sítích.

Co se týče natáčení videa, selfie kamera zvládá až Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Kvalita videa je slušná, ale nic světoborného.

Celkově vzato je selfie kamera u Motoroly Edge 30 Neo nadprůměrná ve své třídě. Pokud rádi fotíte selfie, budete s ní spokojeni.

Nahrávání videa

Motorola edge 30 neo si nevede špatně ani při nahrávání videa. Telefon zvládá natáčet videa v rozlišení až 4K při 30 snímcích za sekundu, nebo ve Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Stabilizace obrazu je k dispozici v obou režimech, ale pouze při Full HD rozlišení dosahuje plynulých a stabilních záběrů. Kvalita obrazu je na dobré úrovni s věrnými barvami a dostatkem detailů, a to i za zhoršených světelných podmínek. Zvuk je čistý a srozumitelný, i když by mohl být o něco hlasitější. Pro běžné uživatele, kteří chtějí zaznamenávat důležité momenty, bude nahrávání videa u Motoroly edge 30 neo dostačující. Pro náročnější uživatele, kteří vyžadují tu nejvyšší kvalitu videa, existují na trhu lepší alternativy.

Připojení a zvuk

Motorola Edge 30 Neo podporuje nejnovější standard Bluetooth 5.2, který zajišťuje stabilní a energeticky úsporné připojení k bezdrátovým sluchátkům, reproduktorům a dalším zařízením. Bohužel, telefon postrádá 3,5mm jack pro připojení klasických drátových sluchátek, takže budete muset spoléhat na bezdrátové připojení nebo USB-C adaptér. Co se týče zvuku, Motorola Edge 30 Neo překvapí stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos. Zvuk je hlasitý a poměrně vyvážený, s překvapivě slušnými basy na tak tenký telefon. Pro sledování videí a poslech hudby na cestách je to příjemné překvapení. Nicméně, pro náročnější poslech hudby doporučuji investovat do kvalitních bezdrátových sluchátek, které lépe využijí potenciál Dolby Atmos.

5G konektivita

Motorola edge 30 neo přichází s podporou sítí 5. generace, což je v dnešní době už téměř standardem. Díky 5G konektivitě si užijete bleskově rychlé stahování a nahrávání, plynulé streamování videí ve vysokém rozlišení a hraní online her bez lagů. 5G sítě se neustále rozšiřují a Motorola edge 30 neo je připravena vám zprostředkovat všechny jejich výhody. Ať už stahujete velký soubor, sledujete film v HD kvalitě nebo hrajete online hru, 5G konektivita vám zaručí plynulý a ničím nerušený zážitek.

Nicméně je důležité zmínit, že dostupnost a rychlost 5G sítě se může lišit v závislosti na vašem operátorovi a lokalitě. Před nákupem telefonu Motorola edge 30 neo si proto ověřte dostupnost 5G sítě ve vaší oblasti.

Stereo reproduktory

Motorola Edge 30 Neo má překvapivě dobrý zvuk pro telefon této velikosti. Reproduktory hrají hlasitě a čistě, s překvapivým množstvím basů. Zvuk je dostatečně kvalitní pro sledování videí, hraní her a poslech hudby. Samozřejmě, nečekejte stejnou kvalitu zvuku jako z hi-fi systému, ale na telefon je to velmi slušné.

Co se týče hovorů, tak ty jsou také bezproblémové. Hlas volajícího je slyšet jasně a zřetelně a mikrofon odvádí dobrou práci při potlačení okolního hluku.

Celkově vzato, Motorola Edge 30 Neo má nadprůměrný zvukový výkon, který potěší i náročnější uživatele.