Lanugo: Co to je a proč to máme?

Lanugo Co To Je

Jemné ochlupení: definice lanuga

Lanugo je jemné, hedvábné ochlupení, které pokrývá tělo plodu v děloze. Objevuje se obvykle kolem čtvrtého až pátého měsíce těhotenství a slouží jako ochranná vrstva pro citlivou pokožku miminka. Lanugo pomáhá udržovat tělesnou teplotu plodu a chrání ho před odíráním plodovou vodou. Většina dětí ztratí lanugo ještě před narozením, obvykle kolem sedmého až osmého měsíce těhotenství.

Někdy se však stává, že se miminko narodí s lanugem, zejména pokud se narodí předčasně. V takovém případě lanugo obvykle samo odpadne během několika týdnů po narození. Lanugo u novorozenců není důvodem k obavám a nevyžaduje žádnou speciální péči.

Lanugo se může objevit i u dospělých, a to jako příznak některých zdravotních potíží, například poruch příjmu potravy. V těchto případech je lanugo signálem, že tělo není dostatečně vyživováno.

Výskyt u novorozenců: funkce lanuga

Lanugo je jemné, hebké ochlupení, které pokrývá tělo některých novorozenců. Vyskytuje se u přibližně třetiny donošených dětí a u většiny předčasně narozených dětí. Lanugo se tvoří v děloze kolem 16. týdne těhotenství a slouží jako ochrana křehké pokožky plodu před plodovou vodou. U donošených dětí obvykle lanugo před porodem nebo krátce po něm odpadne. U předčasně narozených dětí, u kterých se lanugo nestihlo vstřebat, může přetrvávat i několik týdnů po porodu.

Vlastnost Lanugo
Význam Jemné, chmýřovité vlasy
Výskyt Novorozenci, předčasně narozené děti
Funkce Termoregulace v děloze
Doba trvání Několik týdnů po narození

U novorozenců má lanugo několik důležitých funkcí. V první řadě slouží jako tepelná izolace, která pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu. Dále chrání pokožku před odřeninami a podrážděním. Lanugo také pomáhá zadržovat na pokožce vernix caseosa, mazlavou bělavou substanci, která chrání pokožku plodu před vysušením a infekcí.

Přítomnost lanuga u novorozenců je tedy zcela normální a přirozený jev, který svědčí o zdravém vývoji plodu.

Lanugo u dospělých: možné příčiny

Lanugo je jemné, hebké ochlupení, které se obvykle vyskytuje u novorozenců. U dospělých je lanugo vzácné a může signalizovat základní zdravotní problém.

lanugo co to je

Lanugo u dospělých může být spojeno s poruchami příjmu potravy, jako je mentální anorexie. Při těžké podvýživě se tělo snaží šetřit teplo produkcí lanuga. Lanugo u dospělých může být také spojeno s určitými typy rakoviny, jako je rakovina plic nebo žaludku. V těchto případech může být lanugo příznakem paraneoplastického syndromu, kdy nádor produkuje hormony nebo jiné látky, které ovlivňují růst vlasů.

Mezi další možné příčiny lanuga u dospělých patří hormonální poruchy, autoimunitní onemocnění a některé léky. Pokud si všimnete lanuga na svém těle, je důležité navštívit lékaře, aby určil příčinu a zahájil vhodnou léčbu.

Spojitost s poruchami příjmu potravy

Lanugo, jemné chmýří pokrývající tělo novorozenců, obvykle do pár týdnů zmizí. Jeho opětovný výskyt u starších dětí a dospělých může signalizovat vážný zdravotní problém. Ačkoliv se lanugo může objevit v souvislosti s podvýživou obecně, jeho přítomnost je často spojována s poruchami příjmu potravy, jako je mentální anorexie či bulimie.

U osob trpících těmito poruchami slouží lanugo jako izolace, jelikož tělo se v důsledku drastického úbytku hmotnosti snaží udržet teplo. Nedostatek živin a energie způsobený poruchou příjmu potravy narušuje přirozenou termoregulaci organismu. Lanugo je tak tělesnou reakcí, která se snaží kompenzovat tyto nedostatky a chránit organismus před podchlazením.

Přítomnost lanuga u dospělých by proto neměla být ignorována. Může se jednat o jeden z varovných signálů, které by měly vést k vyhledání odborné pomoci. Včasná diagnostika a léčba poruch příjmu potravy je klíčová pro zamezení dlouhodobým zdravotním následkům, a to jak fyzickým, tak psychickým.

Další zdravotní stavy a lanugo

Lanugo, jemné chmýří pokrývající tělo novorozenců, obvykle vymizí během několika týdnů. Někdy se ale může objevit i v pozdějším věku a signalizovat různé zdravotní problémy. U dospělých se lanugo nejčastěji spojuje s poruchami příjmu potravy, jako je mentální anorexie. Nedostatek živin a energie v těle spouští růst lanuga jako mechanismus termoregulace. Lanugo se ale může objevit i u dalších stavů, například u rakoviny, zejména u nádorů produkujících hormony. Tyto nádory mohou narušovat hormonální rovnováhu a vést k růstu lanuga. Další skupinou nemocí spojených s lanugem jsou metabolické poruchy, jako je diabetes mellitus. I zde hrají roli hormonální změny a narušený metabolismus. Lanugo se může objevit i jako vedlejší účinek některých léků, například chemoterapie. Vzácně se lanugo vyskytuje i bez zjevné příčiny. Pokud se u vás lanugo objeví, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede potřebná vyšetření a určí příčinu. Léčba se pak odvíjí od zjištěné příčiny.

lanugo co to je

Lanugo, jemné chmýří pokrývající tělo plodu, je dojemnou připomínkou našeho vývoje v matčině lůně. Stejně jako se zbavujeme lanuga před narozením, opouštíme i bezpečí dělohy a vydáváme se do neznáma.

Eliška Dvořáková

Diagnostika a léčba: důležitost lékaře

Lanugo je jemné, hebké ochlupení, které se vyskytuje u novorozenců. U některých miminek je lanugo viditelnější, u jiných méně. Přítomnost a množství lanuga se liší v závislosti na genetice, etnické příslušnosti a délce těhotenství. Lanugo obvykle odpadává samo během prvních týdnů po narození. Není důvod k obavám, pokud lanugo přetrvává déle, ale je vhodné se poradit s pediatrem.

Ačkoliv je lanugo u novorozenců běžné, jeho výskyt u starších dětí a dospělých může signalizovat zdravotní problém. Vzácně se lanugo objevuje jako příznak podvýživy, například u pacientů s anorexií. Může být také spojeno s některými typy rakoviny. Pokud si všimnete lanuga u sebe nebo u vašeho dítěte a máte obavy, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Lékař provede fyzikální vyšetření a zeptá se na anamnézu. V závislosti na vašich symptomech může doporučit další vyšetření, například krevní testy nebo biopsii kůže. Diagnostika a léčba lanuga závisí na jeho příčině. Pokud je lanugo spojeno se zdravotním stavem, je nezbytné léčit základní onemocnění. V případě novorozenců lanugo obvykle samo odezní a není nutná žádná léčba.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Lanugo je obvykle neškodné a samo odezní. Někdy však může být známkou zdravotního problému, který vyžaduje lékařskou pomoc. Pokud u sebe nebo u svého dítěte zaznamenáte lanugo a máte obavy, je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Ten může posoudit, zda je lanugo normální, nebo zda je příznakem nějakého zdravotního problému. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud lanugo přetrvává i po několika měsících od narození u dětí, objeví se u dospělých, je doprovázeno nadměrným růstem vlasů na jiných částech těla, je spojeno s jinými neobvyklými příznaky, jako je ztráta hmotnosti, horečka nebo únava, máte obavy o své zdraví nebo zdraví svého dítěte. Pamatujte, že včasná diagnostika a léčba mohou být v některých případech zásadní.

Tipy pro zvládání lanuga

Lanugo je jemné, měkké ochlupení, které se u novorozenců objevuje na těle, nejčastěji na zádech, ramenou a obličeji. Je to zcela běžný jev, který se vyskytuje u přibližně třetiny donošených a u většiny předčasně narozených dětí. Lanugo se tvoří v děloze kolem 16. až 20. týdne těhotenství a slouží k udržení tepla a ochraně pokožky plodu. U donošených dětí obvykle lanugo během několika prvních týdnů až měsíců života samovolně vypadá. U předčasně narozených dětí může přetrvávat déle.

lanugo co to je

Zvládání lanuga není nijak náročné. Není potřeba ho holit, stříhat ani odstraňovat jiným způsobem. Naopak, manipulace s lanugem by mohla podráždit citlivou dětskou pokožku. Lanugo samo o sobě nezpůsobuje žádné zdravotní potíže a jeho přítomnost není důvodem k obavám. Pokud vás lanugo u vašeho dítěte znepokojuje, poraďte se s dětským lékařem.

Podpora a zdroje informací

Pro více informací o lanugu a souvisejících tématech se můžete obrátit na svého lékaře nebo dětského lékaře. Poskytnou vám odborné rady a informace relevantní pro vaši konkrétní situaci.

Další informace o zdraví a vývoji novorozenců naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR nebo České neonatologické společnosti.

Pamatujte, že informace uvedené v tomto článku jsou pouze pro obecné informační účely a nenahrazují odbornou lékařskou pomoc. Vždy se poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem o jakýchkoli zdravotních problémech nebo obavách.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: MichalStrahal

Tagy: lanugo co to je | vysvětlení pojmu lanugo