Huawei Google: Jak se vyvíjí jejich vztah?

Huawei Google

Spolupráce před rokem 2019

Před rokem 2019 se společnosti Huawei a Google těšily úzké a oboustranně výhodné spolupráci. Huawei, jakožto přední světový výrobce chytrých telefonů, spoléhal na operační systém Android od Googlu a související aplikace, jako je Obchod Play, Mapy Google a Gmail. Tato spolupráce umožnila Huawei nabízet zákazníkům po celém světě inovativní a funkčně bohaté smartphony. Google zase těžil z obrovského dosahu Huawei na globálním trhu, což mu umožnilo oslovit miliony uživatelů se svými službami a aplikacemi. Spolupráce mezi oběma společnostmi byla pro obě strany strategicky důležitá a přispívala k jejich vzájemnému růstu a úspěchu. Huawei mohl díky Androidu konkurovat ostatním výrobcům telefonů a Google měl zaručený přístup k obrovské uživatelské základně.

Americké sankce proti Huawei

Spojenectví mezi společnostmi Huawei a Google se v květnu 2019 ocitlo v centru pozornosti, když americká vláda pod vedením prezidenta Donalda Trumpa zařadila Huawei na tzv. Entity List. Toto rozhodnutí, motivované obavami z národní bezpečnosti a možného propojení Huawei s čínskou vládou, mělo pro Huawei dalekosáhlé důsledky.

Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo ztrátu přístupu k některým klíčovým službám Google, včetně obchodu Google Play a aplikací jako Gmail, Mapy Google a YouTube. Ačkoliv stávající zařízení Huawei s již nainstalovanými službami Google nadále fungují, ztráta přístupu k aktualizacím a novým aplikacím představuje pro Huawei významnou překážku na globálním trhu s chytrými telefony.

Huawei se od té doby snaží zmírnit dopady amerických sankcí vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a budováním ekosystému aplikací. Nicméně, absence služeb Google nadále představuje pro Huawei značnou výzvu, zejména na západních trzích, kde jsou uživatelé na ekosystému Google silně závislí.

Ztráta přístupu k Google službám

V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila přístup společnosti k službám a aplikacím Google. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo ztrátu přístupu k populárním aplikacím jako Google Play Store, Gmail, Google Maps a YouTube. Tyto aplikace, ačkoliv jsou stále dostupné v APK verzích z jiných zdrojů, nefungují na telefonech Huawei tak hladce a bezproblémově, jako tomu bylo dříve. Například aktualizace aplikací probíhají nezávisle na Google Play Store a mohou tak obsahovat chyby nebo bezpečnostní rizika.

Funkce Huawei (bez Google služeb) Zařízení s Google službami
Operační systém EMUI (založený na Androidu Open Source Project) Android s Google službami
Obchod s aplikacemi Huawei AppGallery Google Play Store
Dostupnost aplikací Google Nedostupné (Gmail, Mapy Google, YouTube atd.) Dostupné
Zálohování a synchronizace Huawei Mobile Cloud Google One, Disk Google

Huawei zareagoval na tuto situaci vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Ačkoliv se AppGallery rychle rozrůstá a nabízí stále více aplikací, pro mnoho uživatelů je absence Google služeb stále limitující. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit alternativními službami a aplikacemi, ale pro mnoho uživatelů to není plnohodnotná náhrada.

huawei google

Dopad na uživatele Huawei

Zákaz ze strany Spojených států a následné omezení přístupu společnosti Huawei k službám a aplikacím Google mělo na uživatele Huawei v Česku nemalý dopad. Mnoho uživatelů si zvyklo na ekosystém Google, který zahrnuje oblíbené aplikace jako Gmail, Mapy Google, YouTube nebo Obchod Play. Absence těchto služeb na nových telefonech Huawei tak pro mnohé představovala značnou komplikaci. I když Huawei přišlo s vlastními alternativami, jako je obchod s aplikacemi AppGallery a Huawei Mobile Services (HMS), pro mnoho uživatelů nepředstavovaly plnohodnotnou náhradu. Zejména dostupnost aplikací v AppGallery se s Obchodem Play nemohla srovnávat, což mnohé odrazovalo. I přes tyto potíže si Huawei udrželo na českém trhu silnou pozici. Atraktivní ceny, kvalitní hardware a rostoucí ekosystém HMS postupně přesvědčily část uživatelů, že absence služeb Google nemusí být nutně překážkou.

Vývoj vlastního OS HarmonyOS

Společnost Huawei se ocitla v centru pozornosti, když americká vláda uvalila na ni obchodní omezení. Tato omezení znemožnila Huawei přístup k důležitým technologiím a službám amerických firem, včetně Googlu. Pro Huawei to znamenalo zásadní zlom, jelikož jejich chytré telefony spoléhaly na operační systém Android a aplikace Google.

Huawei se však nevzdala a zareagovala vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS. Tento krok byl vnímán jako strategické řešení pro zajištění nezávislosti na amerických technologiích. HarmonyOS je navržen jako univerzální operační systém, který by mohl fungovat na různých zařízeních, od chytrých telefonů a tabletů, přes chytré hodinky a televize, až po zařízení internetu věcí.

huawei google

Přechod na HarmonyOS byl pro Huawei velkou výzvou. Musela přesvědčit vývojáře, aby pro nový systém vytvářeli aplikace a uživatele, aby dali šanci nové platformě. Ačkoliv HarmonyOS představuje ambiciózní projekt s potenciálem konkurovat zavedeným operačním systémům, jeho úspěch závisí na mnoha faktorech, včetně podpory vývojářů a přijetí ze strany uživatelů.

Vztah Huawei a Googlu? To je jako tanec na ostří nože. Na jedné straně obrovský potenciál, na straně druhé politika a nedůvěra.

Radek Kříž

Omezený ekosystém aplikací

Situace mezi společnostmi Huawei a Google je složitá a má dopad na uživatele telefonů Huawei. V důsledku amerických sankcí z roku 2019 ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám Google, včetně obchodu Google Play. To znamená, že nové telefony Huawei, jako je například model P40, sice běží na operačním systému Android, ale postrádají důležité aplikace a služby Google, na které jsou uživatelé zvyklí.

Absence Obchodu Play je pro mnoho uživatelů limitující, protože znemožňuje snadné stahování a aktualizaci aplikací. Huawei se snaží tuto mezeru vyplnit vlastním obchodem s aplikacemi nazvaným AppGallery a investicemi do vývojářských platforem. I přes rostoucí počet dostupných aplikací v AppGallery stále chybí některé populární aplikace, na které se uživatelé spoléhají.

Tato situace vytváří pro uživatele Huawei "omezený ekosystém aplikací", kde je výběr aplikací menší a některé funkce nemusí fungovat tak, jak jsou uživatelé zvyklí.

Snaha o nahrazení Google služeb

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech bouřlivým obdobím. Kvůli americkým sankcím ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám Google, včetně obchodu s aplikacemi Google Play a populárních aplikací jako Gmail, Mapy Google a YouTube. Tato situace donutila Huawei hledat alternativní řešení a vyvíjet vlastní ekosystém služeb, který by nahradil ty od Googlu.

Huawei investoval značné prostředky do vývoje vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Společnost také aktivně spolupracuje s vývojáři aplikací, aby zajistila dostupnost populárních aplikací pro své uživatele. I když se Huawei podařilo dosáhnout určitého pokroku, nahrazení všudypřítomných služeb Google je náročný úkol. Uživatelé jsou zvyklí na integraci a funkčnost ekosystému Google a přechod na alternativní platformu může být pro mnohé komplikovaný.

Zatímco Huawei pokračuje ve vývoji vlastních služeb, budoucnost vztahu s Googlem zůstává nejistá. Zda se společnosti podaří obnovit plnohodnotnou spolupráci, závisí na vývoji politické situace a uvolnění amerických sankcí. Do té doby se Huawei snaží vybudovat vlastní silnou pozici na trhu a nabídnout uživatelům životaschopnou alternativu ke službám Google.

huawei google

Problémy s kompatibilitou

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. V roce 2019 uvalila americká vláda na Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila přístup společnosti k americkým technologiím, včetně služeb a aplikací Google. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo komplikace, jelikož nové modely přicházely na trh bez předinstalovaných aplikací Google, jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google nebo YouTube.

Absence těchto populárních aplikací představuje pro mnoho uživatelů značnou překážku. Ačkoliv Huawei vyvíjí vlastní operační systém HarmonyOS a ekosystém aplikací AppGallery, náhrada za komplexní a propojené služby Google není snadná. Uživatelé se potýkají s menší nabídkou aplikací, komplikovanější instalací programů z externích zdrojů a případnými problémy s kompatibilitou.

Huawei se snaží zmírnit dopad amerických sankcí a zpřístupnit uživatelům co nejlepší uživatelskou zkušenost. Situace se postupně zlepšuje, nicméně problémy s kompatibilitou a dostupností aplikací Google stále přetrvávají a představují pro Huawei nemalou výzvu.

Budoucnost vztahu nejasná

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. Po zařazení Huawei na americký seznam entit v roce 2019 ztratila společnost přístup k některým klíčovým službám Google, včetně obchodu Google Play a aplikací jako Gmail, YouTube a Mapy Google. To mělo významný dopad na atraktivitu telefonů Huawei pro zákazníky mimo Čínu, kde jsou služby Google široce využívány. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému aplikací AppGallery. Zatímco HarmonyOS zaznamenal určitý úspěch v Číně, jeho globální dopad zůstává omezený. Podobně AppGallery stále postrádá širokou škálu aplikací dostupných v obchodě Google Play. Budoucnost vztahu mezi společnostmi Huawei a Google tak zůstává nejasná. Obnovení plné spolupráce se zdá být v blízké budoucnosti nepravděpodobné, vzhledem k pokračujícím geopolitickým sporům a bezpečnostním obavám ze strany Spojených států. Huawei se tak bude muset i nadále spoléhat na vlastní síly a budovat svůj ekosystém nezávisle na Google, aby si udržel konkurenceschopnost na globálním trhu. Zda se mu to podaří, ukáže až čas.

huawei google

Huawei hledá alternativní cesty

Společnost Huawei se v posledních letech potýká s komplikacemi v důsledku omezení ze strany americké vlády, které se dotkly i jejího přístupu k službám a aplikacím Google. Tyto restrikce znemožnily společnosti Huawei nabízet na svých nových zařízeních populární služby jako Google Play Store, Gmail nebo Google Maps. Tato situace donutila Huawei hledat alternativní cesty, jak uživatelům nahradit chybějící ekosystém Google.

Huawei investuje značné prostředky do vývoje vlastního operačního systému Harmony OS a budování ekosystému aplikací AppGallery. Cílem je vytvořit plnohodnotnou alternativu k Androidu a Google Play Store. Huawei láká vývojáře na svou platformu a snaží se uživatelům nabídnout co nejširší škálu aplikací a her. Přechod na vlastní ekosystém je pro Huawei velkou výzvou, ale zároveň i příležitostí stát se nezávislejším hráčem na poli mobilních technologií.

Zda se společnosti Huawei podaří vybudovat ekosystém, který by mohl konkurovat zaběhnutému dua Android - Google, ukáže až čas. V tuto chvíli se zdá, že Huawei je odhodláno pokračovat ve svém úsilí a stát se lídrem v oblasti mobilních technologií i bez podpory Google.

Dopad na globální trh s chytrými telefony

Vztah mezi společnostmi Huawei a Google zásadně ovlivnil globální trh s chytrými telefony. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která znemožnila společnosti Google spolupracovat s čínským gigantem. To mělo pro Huawei dalekosáhlé důsledky, jelikož jejich telefony přišly o přístup k populárním aplikacím a službám Google, jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google a YouTube.

Absence těchto služeb značně snížila atraktivitu telefonů Huawei pro zákazníky mimo Čínu, kde jsou služby Google méně rozšířené. Prodeje Huawei na globálním trhu prudce klesly a společnost ztratila pozici největšího světového výrobce chytrých telefonů.

Huawei se snaží dopad amerických sankcí zmírnit vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a budováním ekosystému aplikací. Nicméně, nahradit dominantní postavení Googlu na poli mobilních operačních systémů je mimořádně náročný úkol.

Americké sankce proti Huawei tak otřásly globálním trhem s chytrými telefony a jejich dlouhodobé dopady jsou stále nejisté.

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: technologie

Autor: MichalStrahal

Tagy: huawei google