Nebezpečí zvané Indie, aneb Tichá špína řeky Gangy břehy mele…

27. Listopad, 2008 – 8:59

Když jsem se šeskrát blížil v letadle k Bombaji, vždycky byla už hodinu před přistáním vidět na obzoru velká záře. Milovníci Indie obdivně šeptali, že jde o osvětlení patnáctimilionového města. Prý si to Indové mohou dovolit, jelikož levnou elektřinu vyrábí nedaleká atomová elektrárna…

Na ulicích Bombaje se daly vidět stovky žebráků umírající hladem, i když se kolem potulovaly krávy, které byly posvátně a nikdo se jich nesměl skoro ani dotknout, natož aby jejich masem nakrmil ty chudáky.

Proto mě včera ani nepřekvaplo, když jsem se dozvěděl, že jižní Bombaj, srdce indické metropole, zasáhly večer útoky teroristů. Střelba do civilistů a výbuchy otřásly luxusními hotely Tádž Mahal a Oberoi, vlakovým nádražím, nemocnicí, kavárnou, restaurací a dalšími veřejnými místy.

Později se útoky rozšířily i do ostatních částí města. Nejméně 140 lidí zemřelo, přes 300 jich bylo zraněno a další byli drženi jako rukojmí.

Indická policie uvedla, že se nepochybně jedná o koordinovaný teroristický útok, už jenom vzhledem k množství munice, která byla v průběhu několika hodin použita. Útočníci házeli rovněž granáty…

Kromě luxusních hotelů, restaurací, nemocnic a rušného vlakového nádraží týmy ozbrojenců v indické Bombaji v noc na dnešek obsadily také pobočku ultraortodoxní židovské skupiny Chabad Lubavitsch. Z budovy je slyšet střelba, uvádí The Canadian Press.

Webová stránka skupiny uvádí, že izraelský konzulát byl v telefonickém spojení s rabínem, který v budově žije, ale „uprostřed hovoru byla linka přerušena. Od té doby nebyl kontakt navázán.“

Když jsem nedávno psal o Indii, v níž vládne středověký islamismus a účelové lži součásných indických úředníků, dostalo se mi od čtenářů pořádně studené sprchy, že pomlouvám zemi, která se jen snaží, aby všichni dodržovali její zákony.

Tenkrát šlo o naše dva přírodovědce, kteří byli v Indii zatčeni a obviněni z pašování a údajného prodeje mnoha stovek vzácných exemplářů hmyzu. Proces byl ve znamení podvodů a úmyslných obstrukcí, až nakonec jeden entomolog, odsouzený na tří roky vězení nepodmíněně, to psychicky nevydržel a uprchl přes Nepál do Česka, zatímco ten druhý musel zaplatit jen pokutu.

Jak se ukazuje, Indie je velmi nebezpečnou zemí. Nejméně osmnáct mrtvých a 50 zraněných si nedávno vyžádala v minulých dnech série sedmi pumových útoků, které otřásly indickou metropolí Dillí.

K útokům se přihlásila islamistická teroristická skupina Indičtí mudžáhidové. Stejná skupina nese odpovědnost i za sérii pumových atentátů v Ahmadábádu na východě země, při nichž v červenci zahynulo 45 lidí.

Indičtí mudžáhidové o sobě poprvé dali před časem též vědět atentáty v západoindickém městě Džajpúr. Zabito při nich bylo 61 osob. A v této „mírumilovné“ atmosféře a odehrával soud s českými entomology v Indii, kteří museli pod výhrůžkou podepsal dvacet čistých papírů. Na ně pak indiční úředníci vylhali jejich přiznání z pašování vzácného hmyzu.

Na Indii připadá téměř třetina dětských úmrtí na světě. Jen v roce 2006 zde zemřelo 2,1 milionu dětí. A je to opět Indie, kde je každá třetí žena podvyživená, což zvyšuje riziko, že se jí narodí dítě s nízkou porodní váhou. Těmto dětem potom hrozí až dvacetkrát vyšší riziko úmrtí v dětském věku než jejich zdravým vrstevníkům.

Tak žije stát, s hrubým národním produktem asi 400 USD na obyvatele, celé století zmítaný válkami o Kašmír, Bangladéž či Pakistán…

Dne 18. května 1974 pět minut po osmé hodině ranní se v Pokhranu v západoindickém státě Rádžasthán zachvěla země. Indie provedla v den svátku Buddhova narození v hloubce sto sedmi metrů jaderný pokus, který oficiálně prezentovala jako tzv. „mírový jaderný výbuch“.

Šéf indického Bhabhova centra pro jaderný výzkum tak mohl zatelefonovat ministerské předsedkyni, že se „Buddha konečně usmál.“

Podle francouzského listu Libération americký prezident George Bush vyslal signál, že v nukleární sféře se zkrátka neměří stejným metrem. Spolupráce, kterou nabídl Indii, nepřipadá v úvahu pro nebezpečný Írán a přespříliš ambiciózní Pákistán.

Německý deník Süddeutsche Zeitung sděluje, že z pohledu Washingtonu představuje Indie jako nejlidnatější „demokracie“ světa přirozenou protiváhu rostoucímu vlivu Číny.

Američtí stratégové však jistě zakalkulovali do svých plánů existenci více než třistamilionové indické střední vrstvy, která představuje lákavé odbytiště amerických výrobků…

Ruský deník Vedomosti dodává, že Teherán nyní dostal pádný důvod rozčilovat se nad americkým pokrytectvím. Zatímco Íránu hrozí sankce za nepotvrzená obvinění z vývoje atomové bomby, Indie, která ani nepodepsala pakt o nešíření nukleárních zbraní, dostane za odměnu přístup k nejnovějším americkým technologiím…

A tak si žijí ti pokorní a mírumilovní Indové, jejichž firmy patří k největším znečisťovatelům rakovinotvornými látkami nejen na Ostravsku….

PS: Skupina vesničanů v severoindickém státě Bihár zabila patnáctiletého chlapce, který napsal milostný dopis dívce z níže postavené kasty. Členové dívčiny kasty ho unesli cestou do školy, oholili mu hlavu a hodili ho pod kola vlaku…

Reklama:
 1. 55 reakce na “Nebezpečí zvané Indie, aneb Tichá špína řeky Gangy břehy mele…”

 2. To je zajímavé…zajímalo by mě, jak může v Indii vládnout „středověký islamismus“ když to není muslimská, nýbrž hinduistická země.
  Podle posledních informací pocházeli útočníci z Pákistánu.

  od vaal v Lis 28, 2008

 3. Je třeba rozlišovat mezi islámem a islamismem. První je regulérní náboženství, to druhé islámský terorismus, který vytrhává verše a súry z Koránu tak, aby podle nich mohl vraždit bezvěrce… Jinak, těch muslimů je v Indii přes 150 milionů a jsou mnohem radikálnější, než skutečně mírumilovný hinduismus. To že Indičtí mudžáhidové zemi terorizují, bez ohledu na jejich počet, je neoddiskutovatelné…

  od olser v Lis 28, 2008

 4. Nu, poměrně dobré na to, jak brzy je po teroristickém útoku.

  Pár výhrad:
  1/ Hinduismus NENÍ mírumilovný. Stačí si přečíst libovolné dějiny Indie. Maharádžové se navzájem mordovali (resp. ničili válkami) tak dlouho, až je ve středověku převálcovali muslimové.
  Společnost v Indii pak vypadala takto: vládnoucí vrstva muslimská či pomuslimštělá (podobně jako např. Balkán), nižší vrstvy hinduistické.
  2/ Islamismus NENÍ ISLÁMSKÝ TERORISMUS, ale islámský fundamentalismus. V tom je sakra rozdíl.

  Doporučuji všem zajímající se o indickou problematiku 3 důležité věci:
  a) Zapomenout na Indy jako ušlechtilé jogíny = jógu tam nikdo necvičí, leda v ášramech pro hloupé Evropany hledající osvícení tam, kde není.
  b) Shlédnout film Ghándí s Benem Kingsleyem v hlavní roli.
  c) Přečíst si cestpisy prof. Stanislava Komárka z Asie.

  Jinaxe pane Olšere mějte!

  od Ataman Jermak v Lis 28, 2008

 5. Děkuji za přání, ale terorismus vždy všude na světě vycházel a vychází z fundamentalismu, který se zrodil v Americe v rámci křesťanství, tedy z ortodoxního výkladu anachronických myšlenek Starého zákona, Nového zákona a Koránu, jestli se nějak zásadně nemýlím…

  od obr v Lis 28, 2008

 6. No jistě, terorismus vychází vždy z fundamentalismu, ale rovnítko mezi nimi není.
  Stejně jako není rovnítko mezi „asociál“ a „zločinec“, ač všichni ví, že asociálové bývají často zločinci.

  Jinak Vaše myšlenková konstrukce je velmi zajímavá, znamená to, že Američané ve svém fundamentalismu jsou teroristi…
  Nakonec to víme od jejich angažmá ve Vietnamu, Panamě, Dominikánské republice, Haiti, Iráku, Afghanistánu.
  To su zvědav, zda za teroristy bude dle Vaší definice možno považovat U.S. žoldáky u zradaru v Brdech!

  od Ataman Jermak v Lis 28, 2008

 7. Ne každý Američan je křesťan a tedy fundamentalista, ale každý zločinec je asociál, každý asociál má zločinecké geny. A s geny se každý rodí, ty se mění jedině chirurgicky nebo při kremaci… Ti hoši z Brd jezdí do Evropy jen balit kočky a vytahovat se, že to Česko s hlavním městem Varšavou výjímečně nehledali ani na Ukrajině, ani v Jugošce…

  od olser v Lis 28, 2008

 8. smrdíš…

  od ulcuc v Led 16, 2009

 9. voníš…

  od loiza v Led 16, 2009

 10. Typicky česká parfumerie…

  od obr v Led 16, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *