O více než třiceti českých státních rozpočtech, které už spolkla recese USA…

26. Listopad, 2008 – 9:14

To tedy stojí za glosu, i když jsem si dal čestné pionýrské, že o finanční krizi už nechci ani slyšet. Tak si shrňme základní fakta té neslavné recese. Napřed americká centrální banka Fed sice zachránila největší pojišťovnu American International Group (AIG), akcie na Wall Street však padaly dál.

Pak přišel bankrot investiční banky Lehman Brothers, následovaly další propadáky a už to jelo po celém světě. Stateční obchodníci, co se vždycky řídili heslem: Co je tvoje, to je moje, co je moje, po tom ti nic není, najednou škemrali o státní podporu.

Poté tedy americká vláda v rámci plánu záchrany převzala v pojišťovně AIG skoro osmdesát procent akcií a vymínila si, že bude mít vliv na řízení podniku. Centrální banky (Fed) poskytly největší světové pojišťovně AIG možnost čerpat úvěr až 85 miliard dolarů (asi 1,43 bilionu Kč).

Bylo to však zoufale málo. Dluhy otrlých podnikavců se blížily k několika bilionům, válčení také něco stojí, zatím asi tři bilionky. Irák, Afghánistán, miliardový bakšič pro Pákistán, podpora Izraele…

Následoval boj prezidenta Bushe, aby až nadvakrát přesvědčil Sněmovnu reprezentantů USA a Senát o uvolnění státních prostředků ve výši 700 miliard USA.

Bankéři na Wall Street si oddechli, že zase budou mít své milionové příjmy. Proč ne, když generální ředitel českého ČEZ jen loni dostal roční plat skoro 670 milionů Kč, přesto se u nás elektřina zdražuje o dalších 15 procent.

Možná by měl též požádat stát, aby ho podpořil. Možná „zlatým padákem“, jimž v USA už odzvonilo. Proto museli sáhnout znovu do federální kasy, tentokrát už pro 800 miliard dolarů. To máme už bilion a půl, tedy skoro pětatřicet státních rozpočtů Česka.

Téměř pětatřicet roků spokojeného života pro české politiky. To by bylo něco, kdyby strýček Sam něco přibalil k radaru. Už je vidím, jak při tého vábné představě slastně vrní…

Ten americký státní dar bankéřům je navíc vyšší než světové výdaje na zbrojení přes 1304 mld USD, které se rovnají zhruba asi čtyřem dolarům na den pro každého z téměř 798 milionů lidí žijících v permanentní podvýživě.

Podle Světové zdravotnické organizaci by jí stačilo 24 USD na osobu a rok, aby mohla poskytnout základní zdravotní péči všem lidem v zemích, kde je roční příjem na osobu menší než 1200 dolarů…

Předpokládané výdaje USA na zbrojení na rok 2008 činí 583,3 miliard USD. Prezident Bush požaduje na nový rok navýšení rozpočtu pro armádu o 7,5 % a to za situace, kdy se odhaduje letošní růst HDP, co činí možná už ani ne cca 50 tisíc USD na obyvatele, jen kolem jednoho procenta.

Zbrojení v USA má tedy růst sedmkrát rychleji, recese nerecese, jak jejich HDP. Finanční strádání už postihlo kromě USA dalších třicet zemí, včetně Japonska. Island byl dokonce na pokraji bankrotu a la Argentina…

Znamená ta nová osmisetmiliardová injekce USD už konec začátku globální či jenom americké finanční krize, nebo začátek jejího konce…?

Tradice Fed zůstala každopádně zachovaná; Federální rezervní systém tvoří dvanácti rezervních bank, přičemž ta nejdůležitější je newyorská, kousek od Wall Streetu a budou na ní určitě ještě otisky mých nenechavých prstů z pověry; pro finanční štěstí…

Je třeba podotknout, že zmíněné finanční ústavy náležící mimo jiné klanům Warburgů, Rockefellerů a Rotschildů, kteří se asi ve svých věčných odpočívadlech obracejí hrůzou z toho plýtvání…

Ale, co si budeme povídat, Eurozóna si také řádně „zaznárodňovala“ a pustila žilou svých státních pokladen…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *