Abramovič

29. Červenec, 2014 – 21:52

Narodil se 24. října 1966 v Saratově. Sotva se naučil batolit, zemřela mu matka, ještě nezačal chodit ani do školy a přišel též o svého otce a pětiletého sirotka se ujal strýc z otcovy strany. Ten pracoval v ropném průmyslu v autonomní republice Komi na severu Ruska a to bylo Romanovo velké štěstí.

Svá studia v Uchtě přerušil, protože musel na dva roky do armády. Po návratu žil v Moskvě s první ženou Olgou, studoval na ropném institutu a živil se výrobou hraček a plastových káčátek či ruských medvídků a matrjožek. A pak začal obchodovat s ropou. Dosti nešikovně, jelikož v roce 1992 byl vyšetřován ve spojitosti s vlakem plným ropy, který záhadně a nenávratně zmizel.

V roce 1995 se spojil s magnátem Borisem Berezovským, s nímž využili bankrotu Borise Jelcina před volbami a poskytli mu půjčku na slušné úroky. Šlo o tak slušné úroky, že mohli za 100 milionů dolarů koupit miliardovou státní ropnou společnost SibněftZa vilu na francouzské riviéře zaplatil 317 miliónů eur. Dům byl původně postaven pro milenky belgického krále Leopolda. V minulosti ho vlastnil zakladatel Microsoftu Bill Gates či někdejší většinový vlastník Fiatu Gianni Agnelli. O deset akrů nádherné zahrady se stará 50 zahradníků.

To mu však bylo málo a koupil za 36,4 miliónu dolarů ranč v USA nacházející se jen pár minut od domu, jenž koupil o dva měsíce dřív a za něhož zaplatil 11,8 miliónů. Roman Abramovič je nejen milovníkem fotbalu, ale též umění. Za Baconův triptych z roku 1976 zaplatil aukční síni Sotheby´s částku 86,2 milionu dolarů. O dva dny dříve poslal další aukční síni Christie´s za Freudovo plátno Benefits Supervisor Sleeping 34 milionů dolarů, což je rekord za malířské dílo žijícího malíře. Britský malíř Lucian Freud, který je potomkem slavného psychoanalytika Sigmunda Freuda, tedy má v sobě příborskou krev. V přepočtu si tedy Abramovič udělal radost za částku kolem dvou miliard korun a obě díla si hned vystavil ve svém londýnském domě, kam si nezve jen tak někoho.…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:
  1. 3 reakce na “Abramovič”

  2. Pane Olšere, mám k Vám prosbu. Rád čtu Vaše články a zjišťuji, že Váš přehled o všem je obrovský. Já se nemohu nikde dočíst pravdu o Rusku: jak se tam žije, život obyčejných lidí, pije se tam tolik, je tam všeobecná bída? Prostě, Vy tam cestujete a poznáváte. Z našich novin a časopisů se dovím pouze, že Putin je lump a je ho třeba zlikvidovat. A moje prosba je právě to, abyste o Rusku napsal. Pokud Vám to nevyhovuje, tak se omlouvám. Šádek.

    od Leo Šádek v Srp 5, 2014

  3. Děkuji, nechám si to projít hlavou… Rusko mám rád, dávno už to není země mužiků, naopak Lomonosovova univerzita je špička, kam se na ni hrabě univerzitní elita USA… Dokonalá jsou historická města jako Petrohrad s úžasnými Petrodvorci, famózní je Moskva, fascinující je Bajkal a tak dál. Sibiř sama o sobě je rovněž úchvatná…

    od olser v Srp 7, 2014

  1. 1 Trackback(s)

  2. Úno 28, 2016: Břetislav Olšer – blog, Olser.cz » Blog Archive » Komsomolec, vekslák, co zbohatl na matrjoškách a tunelování Jukosu, je hledám Interpolem?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *