Systém Buk je dnes ve výzbroji řady států v postsovětském prostoru, nejmodernějšími verzemi disponuje ruská armáda, pro kterou se stále vyvíjí. Disponují jím ale také ukrajinské ozbrojené síly. Mobilní protiletadlový systém 9K37 Buk zařadila sovětská armáda do výzbroje v roce 1979, později prošel dalším vývojem a vylepšením. Navázal na starší komplet 2K12 Kub, přezdívaný kvůli typickému vypouštěcímu zařízení s trojicí raket a své účinnosti „tři prsty smrti“. Celý protiletadlový systém se skládá z několika pásových vozidel – velitelského vozu, vozidla vybaveného radiolokátorem a dvou druhů mobilních odpalovacích zařízení. Pásové mobilní odpalovací zařízení vybavené radarem přitom dokáže fungovat i nezávisle. Každý odpalovací komplet je vybaven čtveřicí raket s poloaktivním radarovým řízením, které jsou dlouhé zhruba 5,5 metru a váží přibližně 700 kilogramů. Dosahují čtyřnásobku rychlosti zvuku a jejich dolet a dostup se liší podle verze. Nejmodernější střely dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 50 kilometrů a letící 25 kilometrů vysoko.

Takže, viník je známý. Vyšetřování skončilo dřív, než začalo. Ale že mohlo jít např. o explozi na palubě, srážku s neidetifikovatelným předmětem či bůhvíco ještě, o tom ani slovo. Jen pořád dokola, BUK sem BUK tam. A když už jsme u toho sestřelování, víme o tom, že rakety země-vzduch mají také USA, resp. NATO, které má desítky svých základen na hranicích s Ruskem, ani slovo. Že Spojené státy tam mají nejmodernější vrtulníky a rakety v hodnotě jedenáct miliard dolarů, ani ťuk. Tak se podívejme blíže na MIM-104 Patriot, taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch. Systém Patriot „umožňuje likvidovat nepřátelské taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla, že by též dopravní boeingy…?

Komplex Patriot sestává ze tří základních prvků: Na prvním místě je to samotná řízená raketa, poháněná motorem na tuhé palivo. Má délku 5,31 m, průměr těla 41 cm a vzletovou hmotnost 900 kg. Dosahuje rychlosti Mach 5, (jeden mach je bratru 1100 kom/hod.) má maximální dálkový dostřel až 70 km a výškový dostup přes 24 000 m. Druhým prvkem je odpalovací zařízení pro čtyři rakety, které je umístěno buďto na návěsu taženém vozem Oshkosh HEMTT, nebo (u některých zahraničních uživatelů) na korbě speciálního nákladního automobilu značky MAN; k odpalovacímu zařízení patří ještě nabíjecí vozidlo s velikým jeřábem.

Konečně třetí složkou je naváděcí sekce, jež zahrnuje radiolokátor AN/MPQ-53 (u PAC-3 je používán novější typ AN/MPQ-65), naváděcí stanici AN/MSQ-104 Engagement Control Station, anténu na stožáru OE-349 Antenna Mast Group, zdroj elektrické energie EPP-III a řídicí středisko Information Coordination Central. Systém Patriot je obvykle organizován do praporů, z nichž každý má tři až čtyři baterie po třech až čtyřech četách; jedna četa je identická s odpalovacím zařízením. Vedle americké armády provozuje komplet Patriot rovněž Německo, Nizozemí, Řecko, Španělsko, Izrael, Japonsko, Tchaj-wan, Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Jižní Korea. Nedávno se pro něj rozhodlo Turecko a možná jej koupí Irák. V letošním roce se první Patrioty dostávají i na teritorium Polska, kde je budou společně obsluhovat Poláci a Američané.

Inu, zloděj křičí, chyťte zloděje, křičí ukrajinský cukrář a šancí skončit u mezinárodního soudu v Haagu pro válečné zločince. Ale zde to byla raketa země vzduch BUK nebo Patriot, to ho nezajímá. Ani důvody, samozřejmě, že Putin bude jednat dle jasného pravidla: Padni komu padni, ale dělat účet bez hostinského…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os