Halliburton – kontrakty

6. Červenec, 2014 – 23:34

Americký Newsweek k tomu dodal, že Cheney rovněž získal pro Hallliburton bez výběrového řízení zakázku za sedm miliard dolarů (205 mld. Kč) k hašení iráckých ropných vrtů. Kontrakty nebyly udělovány tak, aby to bylo to bylo na úkor prospěchu iráckého lidu.

Šlo o částky až 300 tisíc dolarů v hotovosti. Celkem zpronevěřila západní koaliční správa asi 20 miliard dolarů z iráckého ropného bohatství a asi 3 miliardy plynoucí od amerických daňových poplatníků na rekonstrukci a rozvoj Iráku. Auditorský úřad OSN konstatoval, že v Iráku neexistovalo žádné měřicí zařízení pro množství vytěžené ropy, a že některé příjmy z prodeje ropy vůbec neplynuly do rozvojového fondu pro Irák. O rozpočtu a finanční situaci v zemi rozhodovala samostatně západní prozatímní koaliční správa. Iráčané se na tom vůbec nepodíleli. Prostě Halliburton následoval jednotky US Army všude tam, kde šlo o ropu nebo atomovou energii. Měsíční příspěvek jedné americké domácnosti na vedení této války proti Hasajnovu virtuálnímu “arzenálu zbraní hromadného ničení” už nyní činí cca 138 dolarů. Al-Kájda zase v Iráku?

Proč chodit kolem horké kaše; americká firma Kellogg, Brown & Root, která je součástí společnosti Halliburton, připravila vládu o 61 miliónů dolarů (1,6 mld. Kč) předražováním benzínu pro Irák. Konstatoval to audit Pentagonu, který tuto zakázku firmě udělil bez předchozího výběrového řízení; požadoval za galon (necelé čtyři litry) benzinu, který musel Irák zatím ještě dovážet, 1,59 dolaru. Importní irácká společnost SOMO tvrdila, že jinde šlo získat galon za 98 centů. Teprve nabídka téže společnosti na zajištění jídel pro americké vojáky v Iráku, která byla nadhodnocena o 67 miliónů dolarů (1,76 mld. Kč) byla odmítnuta, napsal list The New York Times (NYT). Kellogg, Brown & Root dostala největší kontrakty v hodnotě 2,3 miliardy dolarů (přes 60 mld. Kč) ve vojenských zakázkách a na obnovu iráckého ropného průmyslu. Celkově získal Halliburton kontrakty v Iráku za pět miliard dolarů (132 mld. Kč).

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *