USA žije…

6. Červenec, 2014 – 9:15

Demonstrace proti sociální nerovnosti vyústily při až padesátitisícové manifestaci v New Yorku v zatčení více než 70 protestujících informovaly agentury AP a Reuters. Pochod proti chování finančních kruhů na Wall Streetu v době ekonomické krize se konal v ulicích newyorské finanční čtvrtě na Manhattanu.

Policisté v helmách a s obušky včetně jízdní policie se pokusili dav zadržet a v sobotu večer zatkli nejdřív 24 osob na pobočce Citibank. Skupina protestujících tam při společné akci rušila svá konta. Nejméně pět mužů bylo zatčeno kvůli tomu, že měli masky. Později večer bylo podle agentur zatčeno dalších 42 lidí na rušném náměstí Times Square, když demonstranti narazili na policejní kordony.

Zhruba 5000 lidí demonstrovalo také na opačném konci USA, v kalifornském Los Angeles, kde lidé uspořádali pokojný pochod k radnici. Zhruba 1500 lidí se shromáždilo k protestnímu pochodu také v centru floridského Orlanda. Demonstrací v amerických městech se účastnily všechny věkové kategorie lidí, studenti, pracující i důchodci. V Pittsburghu byli v davu asi 2000 demonstrantů i rodiče s dětmi. Další protesty se odehrály ve městech Wisconsin, Boston nebo třeba Denver, kde podle televizní stanice KUSA-TV přišlo hnutí podpořit několik tisícovek lidí. Proč to všechno?

Ve Spojených státech v současné době státního dluhu kolem 18 bilionů USD přibývá lidí, kteří potřebují pomoc státu, aby si mohli nakoupit potraviny. Podle posledních dostupných údajů v květnu využívalo potravinové lístky ve Spojených státech 45,75 milionu lidí, tedy jeden ze sedmi Američanů. Jde o dosavadní rekord, uvedl deník The Daily. Program potravinových poukázek pro chudé začal fungovat ve Spojených státech v roce 1962. Během vlády prezidenta George Bushe pak hrozivě expandoval a byl oficiálně přejmenován na “doplňkovou výživovou asistenci”, aby ztratil stigma poukázek pro chudé.

Největší přírůstek uživatelů potravinových lístků zaznamenala Alabama, kde se počet příjemců potravinové pomoci zejména kvůli ničivým dubnovým tornádům oproti minulému roku zvýšil o 120 procent. Celkem ve státě v květnu odebíralo potravinové lístky 1,4 milionu lidí, což bylo o 102,9 procenta více než v dubnu. Počty lidí používajících potravinové lístky rostly i ve státech, které žádná přírodní katastrofa nepostihla. Nejhorší situace byla v New Jersey a Severní Karolíně. Nyní jen asi hodinu cesty od Manhattanu vyrostlo „stanového městečko”. Zchátralé domovy zoufalých a opuštěných amerických rodin, které si založily v lese vlastní komunitu.

Více než 50 lidí bez domova obsadilo lesy kolem New Jersey, hospodářská krize rozbila jejich americký sen. Stavební plachty jako stany, indiánské vigvamy a provizorní domky z balzového dřeva, to jsou obydlí nových členů stanového města, kde každý ztratil svou práci. Životy těchto lidí závisí na sbírkách z místního kostela a přátelství restaurací, kde dávají jídlo bezdomovcům zdarma. Komunita skýtá smutný pohled na problémy nejmocnější země světa, zápasící s nedostatkem financí. Mám na místě pár kamarádů, takže informace mi přišly z první ruky. Navíc; není to tak dávno, co jsem v těchto končinách kolem New Yorku fotil floru a architekturu velkoměsta…

Dnes zde stanové městečko na dvou akrech pozemků provozuje padesátiletý bývalý reverent Steve Brigham. Podél prašných cest se před primitivními příbytky často objevují květináče s kytkami. Městečko se snaží co nejblíže napodobit funkčnost normálního města. Je řízeno demokratickými pravidly schválenými všemi… Připomíná mi to kodaňskou Christiánii, založenou před 35 lety hippies. Je z toho poprask. Ne kvůli zoufalé bídě svobodných a demokratických Američanů na pokraji bankrotu, ale proto, že si o tom, jak také v USA může být bída, někdo dovolil napsat. Kde jsou tedy porušována lidská práva?

Podle posledních statistik z tiskáče OSN se ukázalo, že 19 z 25 velkých měst v uplynulých dvanácti měsících do konce října zpozorovalo, že houfně přibylo bezdomovců, jichž jsou již desetitisíce. K tomu asi deset milionů lidí bez práce a to automobilky chystají propustit další miliony…. Důvod této recese? USA již mezi jiným využívá cca 20 % veškeré zemědělské sklizně na produkci biopaliv a na komoditní burze v Chicagu vzrostl za jediný rok kurz kukuřice o 160 %, pšenice a rýže dokonce o 300 %… Současné navýšení cen rýže, obilí a kukuřice rozšíří počet hladovějících lidí o dalších sto milionů obyvatel na více než miliardu. To však nebrání tomu, aby ve Spojených státech šla na výrobu bioethanolu až třetina výnosů obilí.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *