Bomba – Janáčkova filharmonie doprovodí v Paříži Annu Netrebko

3. Červenec, 2014 – 20:45

Janáčkova filharmonie Ostrava odlétá 12. července do Paříže. Zde ji čeká prestižní vystoupení v předním evropském operním domě – Théâtre des Champs Elysées s „královnou operních div počátku 21. století“ – Annou Netrebko.

Program koncertu je věnován áriím Verdiho a jeho následovníkům z období tzv. verismu. Představení bude řídit Massimo Zanetti. Na pódiu doplní Annu Netrebko, která má prostě všechno: hlas ohromující čistoty, přesnosti a rozsahu, představivost, postřeh a vtip, a to vše v kombinaci s uhrančivým charismatem, velmi atraktivní italský tenorista Riccardo Massi, který se představil již na mnoha významných operních scénách.

Pro Janáčkovu filharmonii je koncert v Paříži obrovskou třešní na dortu, který si za celou 60. sezónu zaslouží. „Chtěl bych poděkovat všem členům orchestru za skvělé výkony během celé sezóny, ať už na abonentních koncertech, na vystoupeních v regionu nebo na zájezdech, které patří ke stěžejním úkolům našeho orchestru. Také bych rád při příležitosti bilancování uplynulých měsíců zmínil velmi potěšující fakt. Janáčkova filharmonie, která se ještě před nedávnem potýkala se splněním jednoho z kritérií pro přiznání finanční podpory ministerstvem kultury – tzv. soběstačností, na tomto poli zaznamenala velmi výrazný nárůst. V současné chvíli tato čísla dosahují téměř 20%, což je dvakrát více než před dvěma lety.

K velkým pozitivům sezóny jistě patří také festivalová vystoupení ostravského orchestru. Především oba koncerty v rámci festivalu Smetanova Litomyšl, ať už Symfonické tance českých skladatelů s Liborem Peškem, nebo světová premiéra hudební verze „kinoautomatu“ Smartphonie s Janem Kučerou, byly pozoruhodné. A díky tomuto úspěchu už teď máme pozvánku na příští ročník. Přesto tím neoddiskutovatelným vrcholem 60. sezóny bude teprve koncert v Paříži 12. července s hvězdou hvězd Annou Netrebko. Další zájezdy do zahraničí pak čekají filharmoniky na podzim, kdy pojedeme do Vídně a Bratislavy a na přelomu roku pak na turné do Číny,“ hodnotí uplynulou sezónu ředitel Jan Žemla.

Jeho ohlédnutí je nutno doplnit o velmi vydařený červnový projekt Filharmonie dětem, při kterém společně se členy ostravského orchestru vystoupili žáci a studenti ZUŠ Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Projekt, který finančně podpořilo jak statutární město Ostrava, tak Moravskoslezský kraj se setkal se vřelým přijetím publika a ovacemi vestoje.

Ve výčtu nelze opomenout ani dlouhý seznam význačných hostujících umělců, kteří svým uměním okouzlili publikum. Jmenuje např. klavírní mágy Kirilla Gersteina a Alexandra Ghindina, nebo fenomenální klarinetistku Shirley Brill. V jejich stínu nezůstali ani domácí umělci – houslisté Josef Špaček a Pavel Šporcl, trumpetista Marek Zvolánek, hornista Přemysl Vojta, cembalistka Kateřina Chroboková a mnoho dalších. V 61. sezóně se ostravští posluchači dokonce mohou těšit na ještě hvězdnatější hudební nebe. Díky mimořádné finanční podpoře Moravskoslezského kraje bude pódium v Ostravě srovnatelné s těmi v Praze a ve Vídni. Z uvedeného je čitelné, že Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením svého mladého a invenčního ředitele Jana Žemly vykročila správným směrem.

***

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava, p.o.

28. října 124

702 00 Ostrava

tel.: 725528590. 597489493

e-mail: knizatkova@jfo.cz

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:
 1. 3 reakce na “Bomba – Janáčkova filharmonie doprovodí v Paříži Annu Netrebko”

 2. Nedávno jsem si poslechl na You Toube arii Dvořákovy Rusalky v interpretaci Anny Netrebko a mohu říci, že je opravdu nejhezčí, líbí se mi víc než od našich nebo jiných interpretek a to i s její milou rusko-češtinou.
  Pokud by chtěl někdo srovnávat, tak ať si najde „volnou a moderní“ interpretaci od ´Darinky Rolins´. Něco tak hnusného a urážlivého jsem dlouho neslyšel (to si člověk akorát pomyslí, co to tu krá.u napadlo a že se toho Dvořák nedožil.

  od vok v Čec 6, 2014

 3. Jsme dva; můj syn je houslista a s Pražskou komorní filharmonií Netrebko doprovázel. Je nádherná na pohled i vnitřně, ale hlavně svým bezkonkurenčním hlasem…

  od olser v Čec 6, 2014

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *