Vstup na koncert se zapnutým mobilem povolen

18. Červen, 2014 – 16:22

TZ Festivalový konec sezóny JFO

Klasika je cool je název zcela originálního projektu, se kterým se Janáčkova filharmonie Ostrava představí v pondělí 23. 6. od 16 hodin na festivalu Smetanova Litomyšl. V úvodu koncertu, který je primárně určen mladým posluchačům, zazní známý Průvodce mladého člověka orchestrem B. Brittena.

Ojedinělá záležitost bude následovat. „Na Expu 1967 v kanadském Montrealu si svým Kinoautomatem Česká republika získala přízeň a ocenění celého světa. A právě na jeho principu, tedy možnosti diváků či v tomto případě posluchačů ovlivňovat skladbu programu, je založena i Smartphonie aneb před začátkem si prosím zapněte mobil. Myslím, že víc není nutno vysvětlovat. Kdo je zvědavý, jak vše bude probíhat v aplikaci principu v oblasti klasické hudby, tomu doporučuju osobní návštěvu tohoto koncertu,“ říká autor projektu Martin Ptáček. Na hudební podobě skladby se pak hlavní měrou podílel dirigent Jan Kučera.

Festivalová část sezóny započala vlastně již koncem května, kdy byla Janáčkova filharmonie vybrána, aby právě ona zahrála Janáčkovu Sinfoniettu, tradiční úvodní skladbu Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v aule Gong. Na ostravském svátku hudby se pak představila ještě jednou počátkem června již klasicky v sále Domu kultury města Ostravy na koncertě věnovaném výročí W. Shakespeara, na kterém zazněly skladby inspirované dílem tohoto velikána.

Dalším festivalem, na který byli „Janáčkovci“ pozváni, je Mahlerova Jihlava. I zde bude hrát ostravský orchestr čestnou roli, protože mu byl svěřen slavnostní závěrečný koncert festivalu. V jihlavském Kostele sv. kříže zazní 18. 6. od 19 hodin v podání JFO nádherný Dvořákův Violoncellový koncert. Sólo bylo svěřeno jednomu z nejlepších českých violoncellistů – Jiřímu Bártovi. A zakončení festivalu bude patřit stejně jako zahájení toho ostravského Janáčkově Sinfoniettě. Orchestr bude řídit Vladimír Válek.

Poté čeká ostravské filharmoniky opět návrat do zkušebny, aby nacvičili pod vedením dirigenta Libora Peška program svého prvního vystoupení na Smetanově Litomyšli, které se uskuteční v neděli 22. června. Dramaturgie, jak se u příležitosti Roku české hudby 2014, čerpá výhradně z děl tuzemských autorů. ll. zámecké nádvoří se postupně rozezní výběrem ze Smetanových tanců, následovat budou Slavického Moravské taneční fantazie, Janáčkovy Lašské tance a koncert zakončí výběr ze Slovanských tanců A. Dvořáka.

Festivalové období zakončí ostravská filharmonie 6. července svou účastí na festivalu Janáčkovy Hukvaldy. I toto vystoupení se ponese v duchu české hudby. Tamní amfiteátr se v 16 hodin rozezní prvními tóny Janáčkových Lašských tanců, které budou obohaceny i o vizuální složku v podobě ztvárnění tanečním souborem Hlubina. Poté na pódium vstoupí houslový mág Pavel Šporcl, aby zahrál Sukovu Fantazii pro housle a orchestr. Tento výjimečný sólista se s Janáčkovou filharmonií představí rovněž na prologu 61.

sezóny, který bude zároveň inauguračním koncertem nového šéfdirigenta JFO Heika Mathiase Förstera, 18 a 19. září v Domě kultury města Ostravy. Závěr hukvaldského koncertu, který bude řídit Paul Mauffray, pak obstará Dvořákova Symfonie č. 8 G dur zvaná „Anglická“.

***

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava, p.o.

28. října 124

702 00 Ostrava

tel.: 725528590

e-mail: knizatkova@jfo.cz

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *