Proč musí být novinář grafoman, aneb Jak jsem málem uvěřil na duchy

23. Listopad, 2008 – 13:50

Nedovedu si představit, že by odpovědný novinář měl ze sebe vysoukat jeden či dva texty za týden. Buď by mu šéfredaktor a hlavně majitel periodika ukázali dveře, nebo by neuživil rodinu.

Žurnalista je prostě od toho, aby reagoval na každé „hofno“, prostě, kde a co „šustí v trávě“. Když nereaguje, všichni mu spílají, že je pouze špatný a poplatný úředník a nepojmenovává události těmi pravými jmény, pokud si všímá, co se děje, je z něho pesimista, kverulant a grafoman, eventuálně egoman.

Mně osobně je to šumafuk. Já prostě reaguji, jak jsem se to za dvacet roků novinařiny naučil. Proto nemůžu nekomentovat, jelikož jsem z Ostravy, ani „zanedbatelné“ zemětřesení, nebo spíš horský otřes, který včera před půlnocí postihl Ostravsko.

Bylo 23 hodin a něco kolem dvaceti minut, když někdo jakoby zatahal za opěradlo mého křesla. Tak se mi to alespoň jevilo. Žena se právě koupala a nikdo jiný nablízku nebyl.

Napadlo mě něco o přítomnosti nějaké ducha, ale protože okultismus je mi zcela cizí a metafyzika jakbysmet, mávl jsem rukou, že mám prostě jen halucinace z přepracování.

Pak jsem se dozvěděl od mého kamaráda z revírní báňské záchranné služby, že oblast kolem Karviné, Bohumína, Orlové a Havířova postihly krátce před sobotní půlnocí otřesy země. Podle očitých svědků trvaly v některých místech až půl minuty. Otřesy měly mít sílu 3,5 stupně Richterovy stupnice.

Mluvčí OKD to potvrdil a dodal, že jsou i dvě oběti – polští horníci z Dolu Karviná. Další tři lidé utrpěli lehká zranění. Otřes nastal v porubu lokality Doubrava, v hloubce 710 metrů pod povrchem.

Jak bych neměl reagovat, když jsem během svého brigádničení v dolech místo vojenské služby, fáral právě i na šachtě ČSA. V době události v postiženém úseku pracovalo přes dvacet horníků.

Dva polští horníci ve věku 39 a 46 let otřes i přes veškerou snahu záchranářů nepřežili.

„Třásly se skříně, postel i ostatní nábytek. Otřes byl opravdu silný, byl cítit po celém domě,“ reagovali občané Orlové i Bohumína, kde se v panelácích pohyboval se nábytek, třásly sklenice, květináče a knihy. V Havířově zase praskalo v okenních rámech a mně v Ostravě se pohnulo křeslo.

Takže tolik má další grafomanská vize…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *